konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Instal-Projekt - Patron działu Grzejniki łazienkowe

Grzałki do grzejników - zasady montażu

data aktualizacji: 07-01-2014, 15:01 – artykuł promocyjny

Grzejnik rurkowy jest niemalże standardowym wyposażeniem polskiej łazienki. Ogrzewa pomieszczenie, służy jako suszarka oraz pełni funkcje dekoracyjną. Można korzystać z jego wielu zalet przez cały rok pod warunkiem, iż zamontujemy w nim specjalną grzałkę. Dobierając grzałkę do grzejnika należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Grzałki do grzejników - zasady montażu

Zaleca się, aby moc grzałki stanowiła ok. 70 – 80 % mocy grzejnika przy parametrach 90/70/20 [°C] (temperatura wody zasilającej grzejnik / temperatura wody wypływającej z grzejnika / temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu). Grzałkę elektryczną możemy zastosować we wszystkich drabinkach łazienkowych, których króćce przyłączeniowe są wyposażone w gwint wewnętrzny ½ ”, co jest obecnie standardem na polskim rynku. Większość oferowanych na rynku grzałek posiada regulację temperatury czynnika grzewczego. Nastawy możemy dokonać za pomocą potencjometra lub przycisków w zależności od producenta. Nastawiona temperatura czynnika grzewczego jest inna niż temperatura powierzchni grzejnika szczególnie w jego górnych partiach. Jest to spowodowane umiejscowieniem czujnika temperatury w dolnej partii grzałki. Różnice temperatury mogą wynosić od 5 nawet do 15 °C w zależności od rodzaju grzejnika (jego wysokości oraz budowy) jak i czynnika grzewczego wypełniającego grzejnik.

 

 

Podstawowymi elementami każdej grzałki są:

  • rurkowy element grzejny
  • czujnik temperatury czynnika grzewczego
  • głowica z podebraniem pod klucz lub innym systemem wkręcania grzałki do grzejnika
  • obudowa z układem sterowania temperatury, wraz z bezpiecznikiem termicznym odcinającym dopływ prądu w przypadku przegrzania
  • kabel zasilający


grzałka elektryczna Terma Technologie
Rys. 1: Grzałka elektryczna

 

Producenci grzejników oferują określone grzałki do danego modelu grzejnika. Decydując się na zakup grzejnika nie musimy jednak od razu kupować grzałki wystarczy mieć to na uwadze i dobrze zaplanować podłączenie grzejnika do instalacji a planowany otwór na grzałkę zaślepić korkiem ½ ”. Grzałki do grzejników możemy podłączać na wiele sposobów, trzeba pamiętać tylko, iż element grzejny grzałki musi być ustawiony prostopadle do rurek grzejnika. Niedopuszczalne są podłączenia równoległe, szczególnie w układzie poziomym.
 


Nieprawidłowe podłączenie grzałki - równoległe do rurek
Rys. 2: Nieprawidłowe podłączenie grzałki - równoległe do rurekW takim przypadku uszkodzeniu ulec może powłoka grzejnika, co jest powodem braku wystarczającej cyrkulacji czynnika grzewczego. Warunkowo dopuszcza się montaż w układzie równoległym w przypadku pionowego ustawienia grzałki i rurek grzejnika, ale tyczy się to wyłącznie grzejników o małych gabarytach.
 


Możliwe odłączenie grzałki - równolegle w układzie pionowym
           Rys. 3: Możliwe odłączenie grzałki - równolegle w układzie pionowymNiedozwolone jest także podłączanie grzałki obudową do góry (do górnego króćca grzejnika).


Nieprawidłowe podłączenie grzałki - obudową do góry
Rys. 4: Nieprawidłowe podłączenie grzałki - obudową do góryGrzałki do grzejników z przyłączami od dołu należy montować do jednego z dolnych króćców przyłączeniowych.


Występuje tu kilka możliwości:

  • Tradycyjną metodą często stosowaną jest podłączenie grzałki przez trójnik na powrocie wody instalacyjnej z grzejnika. W tym przypadku do jednego z króćców grzejnika wkręcamy trójnik, do którego od dołu podłączamy grzałkę oraz zawór odcinający natomiast do drugiego króćca grzejnika podłączamy zawór termostatyczny.


Terma Technologie - Prawidłowe podłączenie grzałki - trójnik na powrocie
Rys. 5: Prawidłowe podłączenie grzałki - trójnik na powrocieKolejną metodą jest podłączenie grzałki bezpośrednio do króćca grzejnika po jednej stronie z zastosowaniem zaworu z tzw. rurką zanurzeniową do przyłączenia gałązek instalacji c.o. po drugiej. Wspomniany zawór dzięki swej budowie umożliwia obsługę zasilania i powrotu wody grzewczej wykorzystując jedno przyłącze grzejnika.


Terma Technologie - Prawidłowe podłączenie grzałki - bezpośrednio do króćca
Rys. 6: Prawidłowe podłączenie grzałki - bezpośrednio do króćca  • W grzejnikach z tzw. podłączeniem 50 po osi, grzałkę podłączamy również bezpośrednio do grzejnika.


Podłączenie grzałki - bezpośrednio do króćca - grzejnik 50 po osi
Rys. 7: Podłączenie grzałki - bezpośrednio do króćca - grzejnik 50 po osi


 

  • Często zdarza się, szczególnie podczas zmiany grzejnika np. z żeliwnego żeberkowego na rurkowy łazienkowy, iż nasz nowy grzejnik podłączamy nie od dołu a z boku. W takim przypadku, jeśli chcemy zastosować grzałkę trzeba nabyć grzejnik, który ma podłączenia z boku dla gałązek instalacji i dodatkowo przyłącze od dołu dla grzałki. Wartym uwagi jest fakt, iż w tym przypadku grzałka będzie po przeciwnej stronie względem gałązek instalacji.


Terma Technologie - Podłączenie grzałki - do króćca - grzejnik górno- i bocznozasilany
Rys. 8: Podłączenie grzałki - do króćca - grzejnik górno- i bocznozasilany


 

  • Innym sposobem w przypadku bocznego podłączenia gałązek instalacji do grzejnika z pionowym układem rurek jest instalacja grzałki poziomo bezpośrednio do grzejnika z boku po przeciwnej stronie.


Terma Technologie - Podłączenie grzałki - do króćca - grzejnik bocznozasilany
Rys. 9: Podłączenie grzałki - do króćca - grzejnik bocznozasilanyZachowanie zasady montażu grzałki prostopadle do rurek grzejnika zapewnia najlepszą cyrkulację czynnika grzewczego a co za tym idzie i wydajność.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (a dokładnie z normą PN-IEC 60364-7-701:1999. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia wyposażone w wannę lub/i basen natryskowy), grzejniki z grzałką elektryczną można montować w odległości, co najmniej 60 cm od obrysu wanny, natrysku czy umywalki. Jest to spowodowane wymogami ochrony urządzeń elektrycznych zapewnianej przez ich obudowę (tzw. stopnie ochrony IP).

Dzięki zamontowanej w grzejniku grzałce możemy dogrzać łazienkę wiosną czy jesienią, kiedy kocioł bądź inne źródło zasilania naszej instalacji są wyłączone. Kolejnym atutem jej zastosowania jest szybkie suszenie bielizny czy ręczników nawet latem. Jak więc widać grzałka jest bardzo przydatnym urządzeniem stanowiącym znakomite alternatywne źródło energii.

Uruchamiając grzałkę poza sezonem grzewczym by zapobiec krążeniu wody w instalacji należy zamknąć zawór na zasileniu instalacji (przeważenie jest to zawór termostatyczny), w przypadku podłączenia gałązek instalacji i grzałki od dołu (rys. 5). W przypadku podłączenia gałązek instalacji krzyżowo lub z boku (rys. 8,9) przed uruchomieniem grzałki należy zamknąć najniżej położony zawór w tym przypadku odcinający na powrocie. Drugi z zaworów zawsze musi pozostać otwarty, ponieważ czynnik grzewczy ze względu na podwyższanie się jego temperatury zwiększa swoją objętość. Nadwyżka ta musi zostać przejęta przez instalację c.o.

Korzyści, jakie płyną z zastosowania do grzejnika grzałki elektrycznej są znaczące. Dlatego warto wziąć to pod uwagę planując zmianę grzejnika w łazience lub nawet zdecydować się na jej założenie do grzejnika istniejącego.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Terma Sp. z o.o.

Podobne artykuły
 Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

ogrzewanie łazienki

Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

Ogrzewanie podłogowe, w którym ciepło jest dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie,... więcej...

Elegancki i stylowy grzejnik ze szklanym frontem

ogrzewanie łazienki

Elegancki i stylowy grzejnik ze szklanym frontem

Grzejnik przestał być kojarzony z elementem instalacji grzewczej, który powinien być ukryty pod parapetem... więcej...

TUBUS - grzejnik do każdego pomieszczenia

ogrzewanie łazienki

TUBUS - grzejnik do każdego pomieszczenia

W większości łazienek w naszych domach i mieszkaniach znajduje się grzejnik drabinkowy. Jednak nie jest to jedyny... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj