Konkurs fotograficzny Nasze łazienki 2014 - VI edycja

Wanny z hydromasażem - wybór, montaż, konserwacja

data aktualizacji: 23-04-2014, 12:31

Wanna z hydromasażem służy w główne mierze do relaksu. Najpopularniejsze wanny wykonane są z żywic akrylowych. W powłokę wkręcone są rozmaite dysz - wodne i powietrzne których działanie możemy dowolnie programować. Wybierając wannę warto poszukać, takiej która ma powłokę antypoślizgową. Można również kupić wannę żeliwną. Są one jednak rzadziej wybierane z powodu ciężaru oraz małego wyboru kształtów. Planując zakup wanny z hydromasażem należy wybrać taką by kształtem i rozmiarem komponowała się ze stylem, w jakim łazienka jest urządzona.

Wanny z hydromasażem - wybór, montaż, konserwacja

Rodzaje hydromasażu

Życie współczesnego człowieka obfituje w niezwykle szybkie tempo, co wiąże się z dużą ilością pracy, obowiązków, zmęczeniem, siedzeniem w wymuszonych pozycjach. Wszystko to powoduje stres i obciążenie zarówno ciała jak i umysłu. Hydromasaż jest jedną z form hydroterapii, która może przynieść ukojenie po nadmiarze wysiłku. Również osoby cierpiące na choroby kręgosłupa, czy uporczywe migreny mogą znaleźć nieocenioną pomoc w terapii wodą dla podreperowania własnego zdrowia. Hydromasaż dzielimy na:

  • masaż wodno-powietrzny - z dysz wydobywa się woda oraz powietrze pod ciśnieniem, które „biczuje”, dzięki czemu zwiększa przepływ krwi, dotlenia, ujędrnia i wzmacnia strukturę skóry.
  • masaż powietrzny - powietrze tłoczone przez dmuchawę pobudza receptory na skórze, delikatnie ją masując; tonizuje również układ nerwowy, poprzez silne odczucie relaksu.
  • masaż wodny - polega on na „bąbelkowaniu” lub „biczowaniu” samą wodą bez używania specjalnych dmuchaw z powietrzem.


Dla wzmocnienia leczniczych efektów można dodać do wanny z hydromasażem aromatyczne olejki, które pod wpływem temperatury powyżej 35 stopni C uwalniają swoje terapeutyczne właściwości. Jaśmin oraz szałwia odpręży i uspokoi, olejek z dodatkiem rumianku zadziała przeciwzapalnie i ściągająco, eukaliptus złagodzi silne bóle mięśniowe, a tatarak pobudzi krążenie.
 

Hydrospa- wanny z hydromasażem

Hydrospa - wanna z hydromasażemHydrospa - wanna z hydromasażem

Fot. Hydrospa - wanny z hydromasażem

  

fot. PMD Piramida - wanna z hydromasażem

Piramida - wanny z hydromasażem

fot. PMD Piramida - wanna z hydromasażem

 

Funkcje wanny z hydromasażem

Producenci proponują klientom wiele rozwiązań, a z pozoru podobne funkcje mogą różnić się od siebie sposobem działania. Warto jest zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami i wybrać model wanny z takim systemem hydromasażu, który w pełni nas usatysfakcjonuje.
 

Aquastic - wanna z hydromasażem ModenaSanitec Koło - wanna narożna Family

       fot.: Aquastic                                                fot.: Sanitec KOŁO


Excellent
 posiada sterowniki o dużym bogactwie funkcji, których obsługa odbywa się w sposób dotykowy, na kolorowym wyświetlaczu LCD. W standardowej wersji mamy do dyspozycji system Discovery, który charakteryzuje się 8 stopniowym natężeniem wibracji, z niezależnym masażem pleców SHIATSU, oraz chromoterapią  czyli naświetlaniem ciała. Rozszerzonym systemem jest Discovery Wellness wzbogacony o funkcje RELAX, (drobne pęcherzyki powietrza wydobywające się na wierzch wanny delikatnie masując), a dla osób które preferują bardziej intensywny odpoczynek niezastąpiony jest silny masaż Tubro Jet. System Discovery Vitality to orzeźwiająca ozonowa kąpiel, która dotleni zmęczoną skórę i nada jej wyjątkowego nawilżenia i energii. Najbardziej ciekawym systemem jest Discovery Premium, który zawiera wszystkie zalety omawianych wcześniej. Stanowi on kompleksowe rozwiązanie, dla wymagającego klienta, który zdecydowany jest na pełną wersję. Drugim rozwiązaniem jakie proponuje firma Excellent jest system Optima. Bursztynowe, ciepłe oświetlenie wanny z 6 diod Power-LED, łatwe w użyciu sterowniki dadzą odbiorcy poczucie niezapomnianego komfortu. System dzieli się na Optima, Optima Aqua oraz Optima Relax. Optima to system masażu wodno-powietrznego, 5 stopniowe natężenie w trybie pracy pulsacyjnej lub sinusoidalnej zapewniającej rozluźnienie. Optima Aqua to system masażu wodnego w bursztynowej poświacie. Optima Relax to wersja pełna łącząca funkcje masażu wodnego z masażem wodno-powietrznym oraz chromo terapią. Trzecia propozycja to system FUTURA, w wersjach 100, 200 i 500. FUTURA 100 to masaż powietrzny z oświetleniem, wersja 200 to masaż wodny z oświetleniem, a wersja 500 jest połączeniem wszystkich wcześniejszych opcji  w zintegrowaną całość, systemu kompletnego do pełnej relaksacji.

 

Wanna z hydromasażem Ruben

fot.: wanny z hydromasażem Ruben Polska


Ruben Desing oferuje systemy Maxsus, Rexus, Titan, Neos, Kenzo oraz Ajax. W systemie Maximus stworzone zostały trzy podtypy: Maxus le Monde Champagne, Maxus Maximus Champagne oraz Maxus Maximus. Jak zapewnia producent poszczególne podsystemy różnią się niewielkimi detalami i każdy z nich posiada 8 stopniowy tryb, w konfiguracjach, które różnią się między sobą przede wszystkim temperaturą, oraz siłą masażu. Rexus charakteryzuje się podobnie jak system Maximus trzema odmianami (Rexus, Rexus Champagne, Rexus Le monde Champanage). Posiada wyświetlacz temperatury i czasu trwania kąpieli, pompę wodną o mocy 1100 W, dmuchawą z podgrzewaczem 1050 W, oraz 12 stopniową regulacją pompy i dmuchawy. System Titan zaopatrzony został w nieco słabszą pompę o mocy 900 W, podgrzewacz wody, automatyczną autodezynfekcję, dodatkowy system aroma- i światłoterapii. Dysze, które wibrują na dnie zostały tak skonstruowane, aby masować leczniczo stopy. To nieco uboższa wersja od opisywanych systemów Maximus oraz Rexus jednak nadal spełniająca wymagania wielu klientów. Neos jest systemem wodno-powietrznym, który zawiera 29 dysz powietrznych, oraz dmuchawę z podgrzewaczem. Aby wzbogacić doznania podczas relaksującej kąpieli, klienci mogą opcjonalnie dokupić dodatki do światło terapii Ruben Space oraz Ruben Colours. Kenzo jest bardzo ciekawym systemem hydromasażu z opcją refleksoterapii, systemem aromaterapii, oraz podwodnym oświetleniem z możliwością pracy w trybie pulsacyjnym, a także 4 Super-dysze trójdzielne, które zapewnią silny masaż. Ajax to aż 32 dysze powietrzne, ozonator, automatyczne osuszanie oraz światło terapia.

Poolysan
to firma, która oferuje do każdej ze swoich wanien 5 rodzajów systemu hydromasażu z 5 rodzajami sterowania: Hydro, Hydro Lux, Turbo Air, Kombi i Kombi Lux. Wirowy system Hydro funkcjonuje na zasadzie cyrkulacji powietrza. Dysze umieszczone po bokach wanny tłoczą powietrze oraz wodę, które masują ciało. System Hydro w wersji Lux zamiast czterech dysz Micro Slim, ma wmontowane 22 Nano dysze, które ukierunkowane są na plecy. Turbo Air to system perełkowy. Podgrzane, sprężone powietrze wydobywając się z dna wanny delikatnie masuje ciało, dając uczucie odprężenia i relaksu. System ten może zawierać od 30 do 50 kanalików powietrznych. Doskonałym rozwiązaniem dla wymagających klientów jest system Kombi w wersji zarówno standardowej jak i Lux. Kombi łączy w sobie zalety hydromasażu wodnego oraz perełkowego. Wyposażony został  w 8 bocznych dysz Micro Slim, 4 dysze na plecy oraz 2 na stopy. Najbogatszą i najpełniejszą propozycją jest Kombi Lux. To połączeniezalet systemów Turbo Air oraz Hydro Lux. Wyposażenie tego systemu składa się z 22 Nano dysz, 8 dysz bocznych, 2 na stopy, a dla wanien które są asymetryczne przygotowano 8 dysz bocznych Micro Slim oraz 22 +22 dysze Nano i 50 kanalików powietrznych na dnie.

 

Nowości technologiczne w wannach z hydromasażem

Oprócz podstawowego wyposażenia w dysze, wanny z hydromasażem posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające łączyć to co przyjemne z tym co użyteczne. Bardzo często każda firma posiada swój opatentowany system dostępny tylko w danej wersji. Jedną z takich nowości jest wbudowany w wannę układ emitujący fale ultradźwiękowe. Jest to znakomita metoda na odnowę tkanek naszego organizmu. Coraz częściej tryby masażu sterowane są elektronicznie za pomocą pilota, dzięki czemu niemal na każde partie mięśni możemy oddziaływać innym zakresem funkcji - regulacja siły i kierunku nacisku, uzależnionym, na przykład od tempa naszego oddechu. Do groma najnowocześniejszych rozwiązań, w każdym urządzeniu, należą funkcje umożliwiające samoczyszczenie. Produkty już nawet średniej klasy wyposażone są w automatyczny system czyszczenia i pielęgnacji, który sam ocenia stan czystości wody i dozuje środki dezynfekujące. Monitoring oraz procesie oczyszczania jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika wanny i oparty jest na naturalnych procesach chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia człowieka. Technologia to również przenikanie się wielu funkcji - i tak w wannach z hydromasażem bardzo często w standardzie jest system audio z podłączeniem do MP3/MP4 i transmisją Bluetooth.

 

Montaż wanny z hydromasażem

Do montażu wanny najlepiej wezwać profesjonalistów. Wanna musi stać stabilnie, powinna być wypoziomowana. Do wanny podłączamy prąd zasilający pompę, wodę ciepłą i zimną jak również kanalizację. Całość najczęściej maskuje elegancki akrylowy panel. Instalacja elektryczna powinna być koniecznie zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym, a wanna odpowiednio uziemiona. Głównym zadaniem instalatora wanny jest jej prawidłowe ustawienie oraz podłączenie przewodu z zasilaniem. Rury w których płynie woda ustawia się zgodnie z kierunkiem spadku do odpływu. Izolacja między wanną, a ścianą może okazać się wyjątkowo dobrym rozwiązaniem, które wygłuszy szum powietrza płynący z dysz.

 

Dbamy o wannę z hydromasażem

Wanna powinna być regularnie dezynfekowana by zapobiec osadzaniu się w przewodach oraz kanalikach osadu oraz kamienia. Jeśli wanna posiada system autodezynfekcji należy jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynu. Bardzo ważne jest to aby zaraz po zakupie nie czyścić wanny ani na sucho, ani na mokro. Kiedy zostanie zamontowana, należy nalać do niej wody i zostawić na kilka godzin, aby ewentualne zabrudzenia odmokły. Wtedy przystępujemy do czyszczenia powierzchni. Przy odrobinie cierpliwości, zyskujemy efekt w postaci nieporysowanej wanny. Aby powierzchnia została na jak najdłużej gładka i nieuszkodzona zaleca się używania środków myjących, które są przeznaczone specjalnie do wanien. Nigdy nie stosujemy proszku do prania, preparatów z kwasem mrówkowym lub amoniakiem. Po kąpieli krople wody wycieramy miękką szmatką, która nie będzie pozostawiała włókien. Szorowanie szczotkami lub szmatkami o szorstkiej, włosianej powierzchni może powodować zarysowania. Przy dużych zabrudzeniach poleca się czyszczenie miękką szmatką z odrobiną pasty do zębów lub octu. Wszelkie agresywnie działające środki chemiczne mogą negatywnie wpłynąć na kondycję czyszczonej powierzchni. Oczywiście podczas sprzątania odłączamy zasilanie prądu, aby uniknąć porażenia. Aby wanna zachowała estetyczny wygląd zaleca się czyszczenie jej przynajmniej 2 razy w miesiącu.

Systemy VIVO TURBO i VIVO TURBO PLUS firmy Kaldewei pracują bez systemu rur, dlatego nigdzie nie gromadzą się resztki wody. Po kąpieli dysze opróżniają się samoczynnie, dzięki czemu kosztowna dezynfekcja nie jest konieczna, a maksymalne wymagania higieniczne są spełnione. Wszystkie elementy, które stykają się z wodą można z łatwością umyć prysznicem. Do czerwonych przewodów doprowadzających powietrze nie dostaje się woda.  Zatem dezynfekcja chemiczna jest zbędna. Potwierdzają to renomowane instytuty. 
 

Kaldewei - system Vivo Turbo

Kaldewei - system Vivo Turbo 

fot. Kaldewei - system Vivo TurboOpracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Aquastic, Sanitec KOŁO, Hydrospa, Kaldewei, Piramida, Ruben Polska


Patron działu" Trendy w łazience"_______________________________________________________