Advertisement

Mozaika w łazience - zastosowanie, rodzaje, montaż

data aktualizacji: 13-09-2017, 13:55 – artykuł promocyjny

Mozaika to dekoracja artystyczna w formie obrazu bądź ornamentu, wykonana z niewielkich, różnokolorowych elementów. Mogą to być dopasowane kształtem kamienie, fragmenty szkła lub ceramiki. Mozaika jest popularnym trendem, jeżeli chodzi o aranżację łazienki. Jest niezwykle dekoracyjna i daje nieograniczone możliwości kompozycyjne. Może stanowić kameralny akcent np. dekor, jak i monumentalną, artystyczną dekorację, przedstawiającą motywy roślinne, figury, czy całe sceny.

Mozaika w łazience - zastosowanie, rodzaje, montaż

Płytki mozaikowe to małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do 3 cm, połączone ze sobą siatką plastikową lub specjalnym papierem. Sprzedawane są w „plastrach” o różnych wymiarach.

Mozaika szklano-marmurowa Barwolf YetiMozaika szklana Barwolf Yeti

fot.: Yeti.pl - mozaiki ze szkła Barwolf

http://www.lazienkowy.pl/obrazki3/mozaika_trip_perla_metro_pilch_salonika_010316.jpg
fot. Mozaika Trip Perla kolekcja płytek Metro Pilch - Salonika

 

Zastosowanie

Mozaiki w łazience można stosować na ścianach, podłogach lub pokrywając nią fragmenty brodzików, basenów, blatów umywalkowych, zabudowy systemów podtynkowych, wypukłe powierzchnie obudowy wanny czy ramy luster. Są idealne jako listwy ozdobne, dekoracje i uzupełnienia. Mozaika doskonale sprawdzi się w miejscach łączenia ze ścianą, sufitem i elementami, które stykają się ze ścianą, na nieregularnych powierzchniach - łukach, kolumnach i wybrzuszeniach a także w miejscach narażonych na wilgoć - nad wanną lub umywalką.

Cersanit - płytki ceramiczne, kolekcje mozaiki - CostaMozaika w łazience

    fot.: Cersanit - kolekcja mozaiki - Costa                     fot.: konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Rodzaje mozaiki

  • ceramiczne (z masy gresowej: odporne na ścieranie, cykle zamarzania i rozmarzania, nadają się także na zewnątrz; z masy zwykłej poszkliwionej: mocno nasiąkliwe, nadają się tylko do wnętrza, a także na podłogi znajdujące się wewnątrz)
  • z kamienia naturalnego (marmuru, trawertynu, kwarcu, łupków, otoczaków. Kamienie są cięte, obrabiane oraz polerowane, zastosowanie: ściany i podłogi, nawet intensywnie używane. Z takiej mozaiki można wykonać także niewielkie wzory, np. rozety wbudowane w inny materiał wykończeniowy)
  • szklane (błyszczące, matowe, przezroczyste, z domieszkami metali szlachetnych, z brokatem, ze szkła witrażowego, cecha: brak nasiąkliwości)
  • metalowe (z aluminium, miedzi, brązu; są to metalowe blaszki naklejone na mozaikę ceramiczną)
  • drewniane (zastosowanie podłogi i ściany, wytwarzane z dębu, jesionu, merbau i wenge. Podstawowym atutem tych rodzajów drewna jest twardość i odporność na ścieranie. Nie zaleca się instalowania takiej mozaiki w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie lub duże zmiany wilgotności powietrza, takich jak sauny czy brodziki)
  • z macicy perłowej (wycinana z muszli perłowca. Może być stosowana na ściany, posadzki, jako ozdobna wstawka w meblach czy oprawach luster)
  • z kamieni półszlachetnych (obrazy z kamieni wykonywane są ręcznie. Główną cechą takiej mozaiki jest jej niepowtarzalność, nie ma możliwości stworzenia dwóch jednakowych)
     

płytki heksagonalne Mozaikowe.pl
fot.: Mozaika na ścianach i podłodze w łazience - Raw Decor

mozaika ceramiczna Diamond - Mozaikowe.pl

fot.: Mozaika wokół  umywalek - Raw Decor

Mozaika drewnianaMozaika szklana niebieskaMozaika metalowaMozaika z marmuru łamanego

Mozaika szklana czerwonaMozaika kamiennaMozaika ścienna Halcon Cristal Metal Mozaika z marmuru łamanego

 

Montaż mozaiki

Mozaikę układa się tak jak glazurę. Praca wymaga jednak szczególnej staranności. Najważniejsze jest przygotowanie powierzchni pod mozaikę, która powinna być gładka i równa. Na początku mozaikę należy oczyścić z pyłu i kurzu. Podczas kładzenia mozaiki temperatura powietrza powinna być dodatnia (od +5 do +30 stopni Celsjusza). Mozaikę kładzie się na cienką warstwę kleju, rozprowadzaną grzebieniem o grubości zębów max 3,0 mm. Klej musi być odpowiedniej konsystencji (nie gęsty i nie rzadki). Powierzchnia rozprowadzanego kleju pod mozaikę nie powinna być większa niż pod 9 plastrów, aby zapobiec jego schnięciu. Plastry mozaiki należy przyduszać gumową packą tak, aby dokładnie i równo doszły do kleju. Następnie usuwa się zbędny klej pomiędzy kostkami, przygotowując powierzchnię do fugowania. Fugę rozprowadza się za pomocą gumowej szpachelki na powierzchni nie większej jak 2 m2. Po lekkim wyschnięciu fugi, usuwa się na sucho zbędne resztki a po jej związaniu myje się powierzchnię wodą, aż do usunięcia wszystkich pozostałości.

 

 

 

Kilka ciekawych pomysłów aranżacyjnych z zastosowaniem mozaiki

Mozaika w łazience - płytki heksagonalne
fot. Mozaika w łazience z płytek heksagonalnych - Raw Decor

mozaika w łazience
fot. Mozaika wokół wanny konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

http://www.lazienkowy.pl/obrazki2/151112mozaika9.jpghttp://www.lazienkowy.pl/obrazki2/151112mozaika10.jpg

fot.: Raw Decor - mozaika w kabinie prysznicowej oraz mozaika w kształcie heksagonów na ścianach


mozaika w łazience Porcelanosa

fot.: Salonika - mozaika Porcelanosa

mozaikamozaika
fot.: Mozaika w łazience konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Raw Decor, Dune, Cersanit, Konkurs fotograficzny Nasze łazienki, Yeti.pl, Salonika
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj