konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Rodzaje saun

data aktualizacji: 26-07-2012, 06:41 – artykuł promocyjny

Rodzaje saun

Saunę wyróżniają dwa podstawowe czynniki: temperatura i wilgotność. Ich oddziaływanie na człowieka jest bardzo korzystne. W zależności od poziomu tych dwóch czynników możemy podzielić sauny na różne rodzaje i typy. Podstawowy podział, jaki występuje to:

 

 

Sauna sucha (fińska, szwedzka)

 

W jej komorze panuje temperatura od 60°C do 120°C, a wilgotność jest w zakresie 5%-20% czyli generalnie kąpiel odbywa się w suchym powietrzu (dla porównania - wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 30-55%). Jednak przy stosowaniu pieca z parownikiem, bądź przy częstym polewaniu kamieni wodą, wilgotność możemy zwiększyć nawet do 50%. Przy wyższej wilgotności i niższej temperaturze z sauny mogą korzystać nawet osoby z pewnymi problemami sercowymi.

 

Sauna fińska, sucha

 

 

Sauna parowa (łaźnia parowa, turecka)

 

To kąpiel w powietrzu o wilgotności rzędu 80% - 100% przy temperaturze od 40°C do 50°C. Technologia budowy takiej sauny jest zdecydowanie inna od tradycyjnej sauny fińskiej. Ściany w kabinach murowanych muszą być pokryte okładziną z płytek ceramicznych lub kamiennych, natomiast kabiny wolnostojące wytworzone są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, hartowanego szkła lub aluminium.

 

 

Sauna Infrared (kabina na podczerwień)

 

Jest to szczególny rodzaj sauny dzięki zastosowaniu jako źródła ciepła promienników podczerwieni. Emitowane przez nie ciepło wnika bezpośrednio w głąb ciała (do 4 cm). Taki głęboki "masaż termiczny" skóry i mięśni powoduje szereg bardzo pożądanych efektów w naszej fizjologii np. walka z cellulitem, regeneracja powysiłkowa itp. Spotykamy również: -sauna ruska (łaźnia sucha szafkowa, tzw. beczka) Budową przypomina szafkę, beczkę, gdzie powietrze jest ogrzewane do temperatury 60-80°C. Czas zabiegu to ok. 15-20 min. Różni się od sauny fińskiej tym, że osoba nagrzewa się od szyi w dół. Jednak obecnie coraz częściej sauna ruska kojarzy się z drewnianym pomieszczeniem - sauną fińską, w której występuje wysoka wilgotność.

 

SmartSauna Klafs - sauna, kąpiel, podczerwień

 

 

Sauna z parownikiem

 

W tego typu saunie zainstalowany jest piec z wytwornicą pary, dzięki temu można regulować wilgotność w kabinie w granicach od 0-50%.

 

 

Sauna mokra

 

Jest to sauna fińska, w której utrzymywana jest temperatura na poziomie 70-90°C przy wilgotności rzędu 25-40%.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Megiw, Tylö/Koperfam.pl, Oris, Wandex


Podobne artykuły
Domowe spa w łazience

wellness & spa

Domowe spa w łazience

Pieszczota ciała i zmysłów w wannie wypełnionej gorącą wodą - czy może być coś przyjemniejszego w chłodny... więcej...

Jak zmienić łazienkę w SPA

wellness & spa

Jak zmienić łazienkę w SPA

Jeśli SPA to droga do zdrowia poprzez kontakt z wodą, to domowa łazienka może z łatwością stać się takim naszym... więcej...

Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA - synonim relaksu - teraz w atrakcyjnej cenie

wellness & spa

Wanna z hydromasażem od SANPLAST SA - synonim...

Kąpiel w wannie z hydromasażem mieszanym lub wodnym to doskonały sposób nie tylko na pielęgnację naszego... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj