Rodzaje saun

data aktualizacji: 26-07-2012, 08:41

Rodzaje saun

Saunę wyróżniają dwa podstawowe czynniki: temperatura i wilgotność. Ich oddziaływanie na człowieka jest bardzo korzystne. W zależności od poziomu tych dwóch czynników możemy podzielić sauny na różne rodzaje i typy. Podstawowy podział, jaki występuje to:

 

 

Sauna sucha (fińska, szwedzka)

 

W jej komorze panuje temperatura od 60°C do 120°C, a wilgotność jest w zakresie 5%-20% czyli generalnie kąpiel odbywa się w suchym powietrzu (dla porównania - wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 30-55%). Jednak przy stosowaniu pieca z parownikiem, bądź przy częstym polewaniu kamieni wodą, wilgotność możemy zwiększyć nawet do 50%. Przy wyższej wilgotności i niższej temperaturze z sauny mogą korzystać nawet osoby z pewnymi problemami sercowymi.

 

Sauna fińska, sucha

 

 

Sauna parowa (łaźnia parowa, turecka)

 

To kąpiel w powietrzu o wilgotności rzędu 80% - 100% przy temperaturze od 40°C do 50°C. Technologia budowy takiej sauny jest zdecydowanie inna od tradycyjnej sauny fińskiej. Ściany w kabinach murowanych muszą być pokryte okładziną z płytek ceramicznych lub kamiennych, natomiast kabiny wolnostojące wytworzone są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, hartowanego szkła lub aluminium.

 

 

Sauna Infrared (kabina na podczerwień)

 

Jest to szczególny rodzaj sauny dzięki zastosowaniu jako źródła ciepła promienników podczerwieni. Emitowane przez nie ciepło wnika bezpośrednio w głąb ciała (do 4 cm). Taki głęboki "masaż termiczny" skóry i mięśni powoduje szereg bardzo pożądanych efektów w naszej fizjologii np. walka z cellulitem, regeneracja powysiłkowa itp. Spotykamy również: -sauna ruska (łaźnia sucha szafkowa, tzw. beczka) Budową przypomina szafkę, beczkę, gdzie powietrze jest ogrzewane do temperatury 60-80°C. Czas zabiegu to ok. 15-20 min. Różni się od sauny fińskiej tym, że osoba nagrzewa się od szyi w dół. Jednak obecnie coraz częściej sauna ruska kojarzy się z drewnianym pomieszczeniem - sauną fińską, w której występuje wysoka wilgotność.

 

SmartSauna Klafs - sauna, kąpiel, podczerwień

 

 

Sauna z parownikiem

 

W tego typu saunie zainstalowany jest piec z wytwornicą pary, dzięki temu można regulować wilgotność w kabinie w granicach od 0-50%.

 

 

Sauna mokra

 

Jest to sauna fińska, w której utrzymywana jest temperatura na poziomie 70-90°C przy wilgotności rzędu 25-40%.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Megiw, Tylö/Koperfam.pl, Oris, Wandex


Podobne artykuły
Kabiny ciepła Infrared - wskazania i przeciwwskazania

wellness & spa

Kabiny ciepła Infrared - wskazania i przeciwwskazania

Naukowcy dowiedli, iż nagrzewanie promieniami podczerwonymi przynosi rezultaty lecznicze w różnych dolegliwościach... więcej...

Oświetlenie basenów w ofercie firmy LUG

wellness & spa

Oświetlenie basenów w ofercie firmy LUG

Osiągnięcia sportowców cieszą się zawsze wielką popularnością... więcej...

Minibaseny - rodzaje i funkcje

wellness & spa

Minibaseny - rodzaje i funkcje

Od czasu otwarcia pierwszej fabryki (Costa Mesa w Kalifornii, rok 1979) Sundance Spas® minęło sporo lat - w tym... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj