konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Jak zaprojektować saunę

data aktualizacji: 01-10-2014, 06:00 – artykuł promocyjny

Jak zaprojektować saunę

Saunę powinno się przewidywać już na etapie projektu domu lub mieszkania. Idealny układ to pomieszczenie relaksacyjne z sauną, prysznicem oraz miejscem do wypoczynku. Kiedy już jednak posiadamy dom czy mieszkanie i chcemy znaleźć gdzieś miejsce na saunę zaczynają się problemy. Często znajdujemy miejsce o małych gabarytach, dodatkowo na poddaszu, przy skośnym dachu i chcemy tam umieścić saunę.

Niestety często zapominamy o tym, że umieszczając saunę w takim miejscu ograniczamy sobie wygodę w jej wnętrzu. Oczywiście lepiej mieć małą saunę niż żadną, ale mimo wszystko przy projektowaniu miejsca na saunę zawsze pamiętajmy, że aby w pełni spełniało ono swoją rolę powinno być możliwie najprzestronniejsze. Najlepszym rozwiązaniem dla rodziny jest, aby sauna miała gabaryty w podstawie około 2 metry x 2 metry i wysokość również 2 metry. Taka sauna daje nam wystarczająco dużo przestrzeni w środku, aby każdy członek rodziny mógł w niej wypocząć.

 


Podczas projektowania sauny zawsze należy pamiętać, że:

 

  • Sauna fińska jest przeważnie najsuchszym pomieszczeniem w domu i nie musimy się martwić o nadmierną wilgotność.
  • Większa część saun posiada piece zasilane trójfazowym prądem (400V), co zmusza nas do doprowadzenia takiego zasilania w rejon sauny.
  • Jeśli chcemy sami stworzyć saunę nie powinniśmy bezpośrednio obijać drewnem i ocieplać ścian zewnętrznych budynku - powoduje to przesunięcie punktu skraplania pary wodnej w ścianie budynku i niebezpieczeństwo zawilgocenia (zagrzybienia) ścian.
  • Zanim zbudujemy saunę samemu, dobrze skalkulujmy koszty i porównajmy z ofertą na rynku - przeważnie wcale nie wychodzi to taniej, a na pewno dużo więcej pracy będzie nas to kosztowało.
  • Dobierzmy odpowiedni piec - na 1m3 sauny powinno przypadać od 0,8 do 1 kW mocy pieca.
  • Saunę najlepiej jest postawić na zmywalnej nieprzemakalnej podłodze, tak by można było łatwo utrzymać higienę.
  • W saunie domowej niepotrzebna jest kratka odpływowa.
  • Przy stawianiu sauny w małym pomieszczeniu oraz przy prysznicu niezbędna jest kratka wentylacyjna.
  • Pomieszczenie w którym ustawimy saunę powinno być dobrze wentylowane.SmartSauna Klafs - sauna, kąpiel, podczerwień


Przy saunie powinien znaleźć się prysznic, lub beczka do schładzania. Może to być po prostu łazienka, do której wstawimy saunę. Jednak pamiętajmy zawsze, że po saunie mamy gdzieś w spokoju wypocząć. Nie projektujmy sauny tak, byśmy po skorzystaniu z niej musieli przejść przez całe mieszkanie do miejsca wypoczynku, gdyż może to być krępujące w przypadku, gdy któryś z domowników będzie miał gości. Jeśli możemy sobie pozwolić na stworzenie pomieszczenia relaksacyjnego to idealnym rozwiązaniem jest pomieszczenie, z którego możemy (w miarę możliwości) wyjść na zewnątrz domu. Daje to nam szanse na schłodzenie się w śniegu w zimie i pełne dotlenienie.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Megiw


Podobne artykuły
Domowe SPA z wannami wolnostojącymi Massi

wellness & spa

Domowe SPA z wannami wolnostojącymi Massi

Nie ma przyjemniejszego sposobu na zakończenie dnia od rytuału piękna, który możesz urządzić w domowym... więcej...

Świat Wellness według Megiw

wellness & spa

Świat Wellness według Megiw

Sauna w domu jest prostym sposobem na zachowanie zdrowia wszystkich członków rodziny. Dobroczynny wpływ sauny... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj