konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Jaki panel prysznicowy wybrać?

data aktualizacji: 14-09-2017, 05:12 – artykuł promocyjny

Panel prysznicowy to dodatkowe wyposażenie kabiny prysznicowej. Może być zamontowany zamiast tradycyjnej słuchawki prysznicowej lub z nią zintegrowany. Panel taki zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego, stali lub drewna. Na powierzchni panelu dostępne są regulatory temperatury wody, dysze poziome masujące, oraz słuchawka lub deszczownica prysznicowa.

Jaki panel prysznicowy wybrać?

Za dużo pracy, ciągły stres, narastające zmęczenie - to niestety coraz częstsze odczucia wielu z nas. Jeśli dodatkowo pojawią się kłopoty ze zdrowiem, to nasze myśli dążą do relaksu doskonałego, który ukoi nasze nerwy, poprawi kondycję oraz samopoczucie ...

Taki relaks zapewni nam masaż wodny, dostępny na co dzień, w naszej własnej łazience, czyli panel natryskowy. Zanim jednak pozwolimy sobie na tę odrobinę przyjemności i luksusu warto wiedzieć na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu oraz użytkowania panelu, aby właściwy wybór zaspokajał jak najlepiej nasze potrzeby estetyczne, funkcjonalne i użytkowe.

Kuchinox - panel ATTILA     Laveo - panel prysznicowy Sirius 

fot.: Kuchinox - panel ATTILA       fot.: Laveo - panel Sirius        fot.: Ferro - panel natryskowy Garda

 

Wygląd i estetyka

Ze względu na gabaryty oraz kolor panel natryskowy jest jednym z dominujących elementów naszej łazienki. Jeśli odrzucimy na razie względy zdrowotne stosowania paneli natryskowych to pierwszym kryterium, które stosujemy zawsze przy wyborze tego produktu - jest jego wygląd. Obecnie najbardziej wyrazistym trendem w wyposażeniu łazienek jest dążenie do maksymalnego uproszczenia form, stosowania geometrycznych kształtów i nadawanie elementom technicznym urządzeń prostej, eleganckiej formy, a nawet ich ukrywania. Jedynym szaleństwem, na jaki możemy sobie pozwolić w królestwie wszechpanującego minimalizmu - jest kolor i faktura harmonijnie współgrające z projektem wnętrza lub też z nim kontrastujące.

Panel prysznicowy Laura marki LaveoCzarny panel prysznicowy Romeo

fot.: Laveo - panel prysznicowy Laura w kolorze białym oraz panel Romeo w kolorze czarnym

Panele produkowane są z najróżniejszych materiałów takich jak aluminium, stal szczotkowana, sztuczny i naturalny kamień, drewno egzotyczne, szkło hartowane oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych. W zależności od rodzaju materiału możemy uzyskiwać różne kolory, faktury i rozmiary paneli natryskowych, które muszą pasować do wnętrza naszej łazienki. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami minimalizmu to możemy wybierać produkt na podstawie dodatkowych elementów wyposażenia panelu takich, jak lusterka, półki na kosmetyki i akcesoria łazienkowe, radia, termometry - wedle gustu i upodobań.

5 MM - kolekcja armatury łazienkowej zaprojektowana przez GIAMPIERO CASTAGNOLI dla firmy RUBINETTERIE TREEMMENovellini - Kolumna prysznicowa Revif plus

   fot.: Yeti                                                         fot.: Novellini


Funkcjonalność

Kiedy dokonamy już wyboru estetycznego, warto zastanowić się także nad funkcjonalnością rozważanego modelu. Zastanówmy się, kto i w jakim celu będzie korzystał z niego najczęściej?

Jeśli chcemy zamontować panel nad wanną to dobrze byłoby, aby wybrany model miał wylewkę służącą do napełniania wanny. Jeśli użytkownikami panelu będą osoby starsze lub też lubimy dłuższe kąpiele to może warto kupić panel z siedziskiem.

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie korzystania z ciepłej wody to rozwiązaniem polecanym (a szczególnie osobom starszym i małym dzieciom) jest zastosowanie w panelu baterii termostatycznej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie wody o stałej temperaturze, mimo zmian ciśnienia wody dopływającej zimnej i ciepłej. Bateria taka charakteryzuje się pokrętłem regulatora z naniesioną podziałką, na której ustawia się żądaną temperaturę wody oraz blokadą bezpieczeństwa, która po wciśnięciu odcina dopływ gorącej wody na określonym poziomie (najczęściej 38 stopni Celsjusza). Najpierw ustawiamy odpowiednią temperaturę na podziałce regulatora i odkręcamy dopływ wody. Zimna i ciepła woda napływa do komory mieszającej, gdzie mierzona jest jej temperatura. Woda ciepła pobierana jest do momentu gdy jej temperatura nie przekroczy wartości ustawionej na podziałce regulatora. Następnie dodawana jest zimna woda, aż do uzyskania żądanej temperatury kąpieli. Jest to szybki i oszczędny sposób na uzyskanie wymaganego komfortu cieplnego podczas kąpieli w porównaniu z tradycyjną baterią jednouchwytową z mieszaczem.

Panel natryskowy z baterią termostatyczną Deante Jaguar Stone

fot. Panel natryskowy Jaguar Stone - Deante

Rodzaj masażu

Panele natryskowe to ogólnie mówiąc, urządzenia wyposażone w słuchawki i główki natryskowe oraz dysze, przez które woda wypływa różnymi rodzajami strumieni, o rozmaitym natężeniu i ciśnieniu. W zależności od rodzaju i temperatury wody, strumienie te masują ciało, działając na nie odprężająco, relaksująco lub też pobudzająco.  Hydromasaż to jedna z najstarszych naturalnych metod leczenia, która oprócz walorów zdrowotnych (niweluje dolegliwości kręgosłupa i stawów, działa odprężająco na mięśnie, leczy migrenę i bezsenność, działa antydepresyjnie) ma także doskonałe właściwości kosmetyczne (nawilża cerę, czyniąc ja sprężystą i młodszą).

Masaż uzyskiwany przy użyciu paneli natryskowych to typowy wodny, masaż biczowy, skierowany dzięki dyszom natryskowym, na określony odcinek ciała np kręgosłup i jego okolice. Masaż rozluźniający i pobudzający uzyskujemy, kierując dysze na bolące miejsca i napięte mięśnie, aby zaś pobudzić krążenie i dodatkowo dotlenić skórę zaleca się stosować naprzemiennie zimne i ciepłe strumienie wody.

Panel prysznicowy SanplastPanel prysznicowy Deante

fot.: Sanplast - Panel prysznicowy Space Line        fot. Panele prysznicowe Deante

 

Budowa panelu

Najważniejszymi elementami każdego panelu są: górna głowica i słuchawka natryskowa, bateria oraz   dysze. Górną głowicę stanowi najczęściej zamontowana na stałe mosiężna, chromowana deszczownia umieszczona na uchwycie z możliwością kierunkowania strumienia wody lub też wielofunkcyjna plastikowa główka natryskowa.

Słuchawka natryskowa jedno- lub wielofunkcyjna umieszczona może być na korpusie panelu w specjalnym uchwycie (z przodu lub z boku) lub też przymocowana bezpośrednio do ściany, na której zawieszony jest panel. Decydując się na słuchawkę wielofunkcyjną, zwiększamy komfort kąpieli, możemy bowiem strumienie wybierać z kilku rodzajów (np. deszczowy, masujący, miękki) i zmieniać je w zależności od potrzeb.

Dysze mogą być wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach, co umożliwia kierunkowanie wypływającej wody. W niektórych dyszach można także zmieniać rodzaj strumienia, co wpływa dodatkowo na urozmaicenie uzyskiwanych strumieni masażowych. Najczęściej dysze rozmieszcza się symetrycznie w dwóch kolumnach lub też centralnie. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż i tak osoba korzystająca z kąpieli może dowolnie obracać się i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała. Sposób rozmieszczenia dysz natryskowych powinien być jednak tak dobrany, aby wypływająca woda masowała różne części ciała (górny rząd umieszcza się na wysokości barków, zaś dolny w okolicy lędźwiowej). Ilość dysz należy dobierać, kierując się parametrami instalacji wodnej w naszej łazience. Najczęściej stosuje się od czterech do ośmiu dysz natryskowych. Aby zapewnić komfort użytkowania przy dużej ilości dysz stosuje się dysze o małych punktach wypływu, czasami zaślepia niektóre z nich lub rozdziela dysze na dwie oddzielnie załączające się partie. Dysze i słuchawki natryskowe są zabezpieczane przed osadzaniem się kamienia i osadów z wody poprzez zastosowanie systemu anti-calc tzn. zespołu elastycznych wypustek, z których można łatwo i szybko osunąć osad poprzez mechaniczne potarcie np. gąbką.

Panele natryskowe produkowane są w wersji z baterią termostatyczną lub bez. Bateria termostatyczna posiada dwa lub trzy pokrętła. Dolne pokrętło ustala temperaturę wody. Bateria posiada blokadę temperatury wody na poziomie 38 stopni Celsjusza. Aby zwiększyć temperaturę wody należy zwolnić blokadę, wciskając chromowany przycisk i przekręcając pokrętło. Środkowe pokrętło służy do blokowania i odblokowywania doprowadzenia wody do panelu oraz do regulacji natężenia strumienia wody. Górne pokrętło służy do ustawiania poszczególnych funkcji panelu. W zależności od jego ustawienia woda kierunkowana jest na górna głowicę, słuchawkę natryskową, górne i dolne dysze natryskowe lub wylewkę dolną.

Panel prysznicowy Deante
fot. Budowa panelu - Hansgrohe

 

Parametry techniczne instalacji

Panel prysznicowy będzie funkcjonować właściwie tylko wtedy, gdy woda będzie do niego dopływała z odpowiednią wydajnością i pod odpowiednim ciśnieniem. Komfortowe warunki kąpieli uzyskamy jeśli zapewnimy także odpowiednią ilość ciepłej wody. Aby spełnić powyższe warunki należy przed dokonaniem zakupu wybranego panelu sprawdzić w dokumentacji technicznej, jakich parametrów instalacji wodociągowej on wymaga. Najczęściej zaleca się następujące parametry instalacji:

  • zalecane ciśnienie robocze - 3,0 - 5,0 bar
  • maksymalna różnica ciśnienia na obu przyłączach wody - 0,5 bar
  • maksymalna temperatura ciepłej wody 60 stopni Celsjusza
  • minimalna temperatura ciepłej wody - 40 stopni Celsjusza


Najczęściej ze względu na sposób działania, nie zaleca się stosowania panelu wraz z przepływowymi pogrzewaczami wody, elektrycznymi i gazowymi. Urządzenia podgrzewające wodę muszą mieć bowiem odpowiednią wydajność i moc. Aby nadążyć ogrzać wodę i nie hamować przepływu oraz ciśnienia wody wymaga się, aby przepływowy podgrzewacz miał moc min 24 kW, a najlepiej 48 kW. Jest to szczególnie ważne, gdy panel zasilany będzie ze wspólnego źródła wody razem z inną armaturą sanitarną. Wówczas odkręcenie wody przy wannie, umywalce, czy zlewozmywaku może spowodować znaczne obniżenie ciśnienia wody w instalacji.  W przypadku pieców z zasobnikiem, należy pamiętać aby był on odpowiednio duży (ok. 100 l ciepłej wody na 5-minutową kąpiel).

 

Miejsce montażu

Przed kupnem panelu należy zastanowić się, gdzie chcemy go zamontować i czy decydujemy się na ewentualne przeróbki w łazience oraz związane z tym koszty. Jeśli nie chcemy ponosić, żadnych dodatkowych kosztów to należy zdecydować się na wybór odpowiednio szerokiego panelu tzn. aby korpus panelu przykrywał króćce pozostałe po demontażu baterii natryskowej. Jeśli zaś montaż panelu chcemy połączyć z remontem łazienki lub też jest to dopiero nowobudowana łazienka warto pokusić się o niestandardowe rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest montaż panelu w narożniku kabiny natryskowej (pozwala zaoszczędzić miejsce w kabinie, co jest szczególnie ważne w przypadku małych kabin), montaż na ścianie panelu o mniejszej szerokości niż 230 mm (wymaga indywidualnego rozstawu króćców), montaż nad wanną (wymaga stosowania krótszych paneli) lub też montaż wolnostojącej kolumny natryskowej (wymaga doprowadzenia instalacji wodnej od dołu tzn. pod poziomem podłogi). We wszystkich tych przypadkach ułożenie króćców należy dopasować do konkretnego rodzaju panelu natryskowego, do jego wysokości, szerokości oraz miejsca montażu.  Króćce w ścianie łączy się z panelem natryskowym, za pomocą elastycznych wężyków przyłączeniowych, co umożliwia jeszcze drobne korekty położenia panelu podczas montażu.

Położenie panelu na ścianie należy ustalić, kierując się wygodą jego użytkowania. Należy przestrzegać zasady, aby górne dysze natryskowe znajdowały się poniżej barku osoby korzystającej z panelu. Ważne jest także, aby górna głowica natryskowa znajdowała się min. 15 cm nad głową najwyższego użytkownika panelu. W przypadku paneli wykonanych z ciężkich materiałów takich jak kamień, czy szkło szczególnie ważne jest odpowiednie zaprojektowanie i dobranie rodzaju mocowań do ściany.

Rodzaj mocowań panelu do ściany należy dobrać w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonana jest ściana. W przypadku ścian wykonanych w technologii gipsowo-kartonowej, a także ściany murowanej wykonanej z bloczków betonu komórkowego konieczne jest zastosowanie specjalnych kołków mocujących, a nawet dodatkowych wzmocnień na etapie wznoszenia konstrukcji ściany. Zamocowanie panelu na ścianie musi bowiem gwarantować przeniesienie obciążeń statycznych i dynamicznych związanych z jego użytkowaniem

 

Sposób instalacji i montażu

Montaż panelu należy powierzyć specjalistycznym zakładom lub osobom z odpowiednimi kwalifikacjami. Najpierw należy oczyścić rurki doprowadzające wodę, aby uniknąć zablokowania ich przez zanieczyszczenia. Po ustaleniu położenia panelu zaznaczyć należy punkty wierceń otworów pod uchwyty panelu oraz przykręcić go do ściany. Przy czym rodzaj i długość kołków rozporowych do mocowania panelu należy dobrać w zależności od rodzaju materiału z jakiego wykonana jest ściana, biorąc pod uwagę wagę wyrobu. Następnie montujemy górną głowicę natryskową. W celu zapewnienia długotrwałego i niezawodnego użytkowania panelu wymaga się zastosowania w instalacji wodociągowej filtrów siatkowych, które chronią wnętrze baterii przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w przewodach wodociągowych. Zakłada się je w gniazda wężyków doprowadzających wodę i skręca z instalacją za pomocą klucza. Filtry należy okresowo czyścić pod strumieniem wody, a nawet wymieniać. Montaż jest już właściwie zakończony. Teraz można już powiesić panel natryskowy na ściennym uchwycie mocującym, uważając aby nie porysować powierzchni panelu. Na koniec przykręcamy wąż natryskowy do uchwytu słuchawki, a następnie dokręcamy słuchawkę natryskową, pamiętając o umieszczeniu uszczelki pomiędzy słuchawka, a wężem natryskowym.

Multi-System Deante

fot. Deante - kompletny panel podtynkowy Multi-System

Coraz większą popularnością cieszą się podtynkowe zestawy prysznicowe, których ogromną zaletą jest estetyczny wygląd. Pozwalają one ukryć we wnęce ściennej wszelkie elementy przyłączeniowe, dzięki czemu nasza łazienka zyskuje elegancki, minimalistyczny wystrój, ułatwiając dodatkowo zachowanie czystości. Stosowanie rozwiązań podtynkowych to także oszczędność miejsca, tak bardzo cennego w małych łazienkach, lub niewielkich gabarytowo kabinach prysznicowych. Instalacja podtynkowa to rozwiązanie, które pozwola nam na swobodę w podejmowaniu decyzji o umieszczeniu poszczególnych elementów (deszczownia, zestaw natryskowy, dysze czy wylewka wannowa lub natryskowa). Decydując się na montaż podtynkowej armatury podtynkowej, bezpiecznie jest kupować wszystkie elementy u jednego producenta. Ważne jest, aby każdy element podtynkowy był szczelny i trwały. Szczególnie dotyczy to baterii, która umieszczona w ścianie, przykryta glazurą czy płytą gipsową musi działać niezawodnie przez wiele lat. Montaż instalacji podtynkowej należy przeprowadzić zanim ułożymy płytki ceramiczne w łazience.

 

Sposób czyszczenia i konserwacji

Do pielęgnacji powierzchni paneli nie należy stosować środków czyszczących zawierających kwasy, alkohol, wybielaczy (podchloryn sodu i potasu) oraz związki chloru. Tego typu środki mogą doprowadzić do zmatowienia i ściemnienia powłoki wyrobu, a nawet do miejscowego jej wytrawienia. W razie wątpliwości należy wypróbować działanie środka czyszczącego na niewidocznej powierzchni panelu. Nie należy używać szorstkich ścierek i gąbek, a także proszków, mleczek i innych środków czyszczących zawierających substancje ścierne mogące w efekcie doprowadzić do zarysowania powierzchni i jej zmatowienia. Nie nakładać środka czyszczącego bezpośrednio na wyrób tylko na szmatkę lub ściereczkę, aby resztki środka czyszczącego nie dostały się w szczeliny i otwory wyrobu. Należy regularnie dbać o czystość panelu, co zapobiega powstawaniu osadów wapiennych. Niewielkie zabrudzenia należy regularnie usuwać wodą z mydłem, płynu do naczyń lub roztworem octu spożywczego z wodą w proporcji 1:1 przy użyciu miękkiej szmatki, a następnie spłukać i wytrzeć do sucha.

 

Zobacz koniecznie:


Opracowanie: Redakcja
Żródło: Deante
Zdjęcia: Deante, Kuchinox, Hansgrohe, Sanplast, Laveo, Yeti, Ferro, Novellini
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj