Kamień w łazience

data aktualizacji: 23-05-2016, 08:57 – artykuł promocyjny

Kamień w łazience

Łazienka to miejsce o dużej wilgotności powietrza. Woda i para wodna z kąpieli osadza się na ścianie, oknie i podłodze. Dlatego też materiały na podłodze czy ścianach, meble, okna, drzwi i inne elementy wystroju powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Stąd pomysł, aby do wykończeń w łazience wykorzystać kamień naturalny ze względu na jego oryginalność, ponadczasowość oraz bardzo dużą trwałość.

Aranżacja łazienki - trawertyn

fot. Aranżacja łazienki - trawertyn

Płytka trawertynowa

fot.: Plytki-granitowe.pl - płytka trawetynowa

 

Gatunek kamienia

Kamień jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym na działanie wody. Uszkodzenia powstałe podczas użytkowania są bardzo mało widoczne oraz można je dość łatwo naprawić. Nadaje on również elegancji i klasy - także w łazience o niedużych rozmiarach. W zasadzie każdy kamień można zastosować w łazience, pod warunkiem, że jest on odpowiednio przygotowany - wypolerowany i zaimpregnowany.

          onyks na ścianie w łazienceonyks na ścianie w łazience

fot. Luxum - podświetalny Onyks na ścianie kabiny prysznicowej

Płytki onyksowe
fot. Płytki onyksowe

 

Naturalny i trwały

Okładziny kamienne są darem od Matki Natury, gdyż materiał ten w całości jest tworem przyrody, który został później poddany odpowiedniej obróbce. Długotrwały proces powstawania skał warunkuje ciekawe struktury i tekstury będące odbiciem procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym. Poddanie skał wysokim temperaturom oraz działaniu wiatru, wody i słońca sprawiło, że materiał ten jest niezwykle trwały. Trwały znaczy również twardy. A to z kolei niesie za sobą duży ciężar własny, który należy uwzględnić na etapie projektowania. Stosując okładziny kamienne na dużej powierzchni konieczne jest sprawdzenie obciążenia dla stropu względem wagi całej konstrukcji.  

Płytki z kamieni półszlachetnych

fot.: Focus-stones.pl - płytki z kamieni półszlachentych (niebieski agat, zielony agat, złoty kwarc tzw. tygrysie oko)

Kamienne mozaiki ścienne

fot.: Focus-stones.pl - mozaiki ścienne z onyksów w różnych kolorach

 

Zabezpieczenie przed wilgocią

Impregnację przeprowadza się na początku użytkowania i można ją potwórzyć co pewien czas. Po impregnacji kolor nabiera głębi i jeszcze lepiej się prezentuje a wszelkie mikropory są zabezpieczone przed wnikaniem wody. W okolicach szczególnie podatnych na wnikanie wody zaleca się zastosować membranę hydroizolacyjną o grubości ok. 2 mm. Zabezpieczenia przed absorbcją wody wykonywane są przez firmy kamieniarskie już na etapie obróbki kamienia.

fot. Aranżacja łazienki - alabaster

Płytka alabastrowa

fot. Płytka alabastrowa

 

Ile kosztuje kamienna łazienka

Cena zakupu i wyłożenia płyt kamiennych w łazience jest zróżnicowana. Na koszt wpływ ma rozmiar płyt, rodzaj kamienia, wykorzystana chemia budowlana do montażu i impregnacji oraz sama usługa. Dla przykładu płytki trawertynowe w małym formacie można kupić za 100 zł/m2, natomiast płyty 60x60 cm to koszt ok. 220-250 zł. Podobnie cena ma się z marmurem, onyksem czy granitem. Duże rozbieżności istnieją w kosztach montażu płyt. Przygotowanie dużych płyt wymaga specjalistycznych maszyn, a montaż dużego doświadczenia. Kamień stosowany w domu jest kruchy i bardzo podatny na uszkodzenia. Można go co prawda skleić bez znaku, ale wymaga to doświadczenia oraz ponownej polerki. 

Arnażacja łazienki - granit

fot. Aranżacja łazienki - granit

Płytka granitowa

fot. Płytka granitowa

 

Niepowtarzalna estetyka

  • Kamienny szczegół

Jeśli nie chcemy wykonać całej łazienki z kamienia, który jest ciężkim materiałem, możemy wybrać jakiś delikatny szczegół z tego surowca, który wniesie do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Takim szczegółem może być dekor w postaci rozety czy obrazu, albo też przedmiot użytkowy typu umywalka, drzwi, szafka, panel na półkę czy parapet.

  • Technologiczne nowinki

Współczesna technologia pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie każdego szczegółu. W przypadku okładzin kamiennych, gdzie wzór (czyli układ warstw, żył i barw) jest zmienny i nigdy w naturze nie powstają dwie identyczne struktury, bardzo ważna jest wizualizacja pozwalająca okreslić przebieg struktury w danym miejscu. W praktyce oznacza to możliwość lokalizowania wybranego wzoru na płycie na danej przestrzeni w aranżacji łazienki. Tego typu prezentacje zapewnia specjalistyczne urządzenie Combicad.

kamień dekoracyjny

fot.: Kamień na ścianie Elkamino Dom

fot.: Kamienne płytki Yeti

fot.: Płytki kamienne od firmy Yeti

fot. Kamienna umywalka Yeti

Gdzie zastosować kamień


Jeśli chodzi o kamień naturalny stosowany w domu - w łazience zasadniczo najpopularniejsze są:

  • granit - praktycznie najmocniejszy, najbardziej wytrzymały kamień, praktycznie nie wymagający impregnacji.
  • trawertyn - silnie porowaty, przez co bardzo podatny na zawilgocenia, należy unikać stosowania go w miejscach o dużym zawilgoceniu. Nie bardzo nadaje się na podłogę w łazience.
  • marmur - bogaty wybór kolorów i struktur, pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Bardzo efektowny na duzych powierzchniach, traci wdzięk w małej łazience.
  • onyks - niecodzienny, nieregularny w kolorystyce, doskonały w mozaice na ścianie małej łazienki. Nie występuje w duzych formatach
     

łazienka w kamieniu, kamień na ścianach w łaziencełazienka w kamieniu, kamień na ścianach w łazience

fot. Łazienka uczestnika konkursu "Nasze łazienki"

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Łazienki"

fot.: Kamień w łazience - konkurs "Nasze Łazienki"

Wady i zalety kamienia

Najważniejszą zaletą kamienia naturalnego jest jego uniwersalność. Odpowiednio dobrany kamień wzbogaci każdą łazienkę bez względu na styl w jakim ona wykonana. Pasuje zarówno do łazienek klasycznych jak i nowoczesnych. Jest trwały i w 100% naturalny.

Kamień dekoracyjny Niagara Krem Stone Master
fot.: Kamień dekoracyjny w łazience Niagara Krem - Stone Master

Kamień dekoracyjny Roma Sahara Stone Master
fot.: Kamień dekoracyjny Roma Sahara - Stone Master

Wada to cena zakupu i montażu kamienia. Łazienki całe wyłożone kamieniem są dość ciemne, zimne - mogą przytłaczać. Nieodpowiednio zabezpieczony kamień może uleć zabrudzeniom niemożliwym do usunięcia.

 

Zobacz koniecznie:
 

Darsin - wanna z granitu Wanny z kamienia - luksusowy powrót do natury
Darsin - umywalka kamienna, granit Absolute Black Umywalki z kamienia - modne, piękne, unikalne

Tapety w łazience


Co na ściany w łazience zamiast płytek


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Konkurs fotograficzny, Plytki-granitowe.pl, Focus-stones.pl, Elkamino Dom, Luxum, Yeti, Stone Master

Podobne artykuły
Jak szybko i skutecznie usunąć stary silikon

podłogi i ściany

Jak szybko i skutecznie usunąć stary silikon

Spoiny silikonowe, z racji swojej szczelności i elastyczności, są stosowane w łazienkach do uszczelniania i łączenia... więcej...

Farby do malowania ścian i podłóg w łazience i kuchni

podłogi i ściany

Farby do malowania ścian i podłóg w łazience i kuchni

Łazienka i kuchnia są pomieszczeniami w naszych domach, w których spędzamy dużo czasu. Dlatego też bardzo... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj