konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Kamień w łazience

data aktualizacji: 27-10-2017, 07:52 – artykuł promocyjny

Kamień w łazience

Łazienka to miejsce o dużej wilgotności powietrza. Woda i para wodna z kąpieli osadza się na ścianie, oknie i podłodze. Dlatego też materiały na podłodze czy ścianach, meble, okna, drzwi i inne elementy wystroju powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Stąd pomysł, aby do wykończeń w łazience wykorzystać kamień naturalny ze względu na jego oryginalność, ponadczasowość oraz bardzo dużą trwałość.

Aranżacja łazienki - trawertyn

fot. Aranżacja łazienki - trawertyn

fot. www.plytki-granitowe.pl - płytka trawetynowa

Kamień to szlachetny materiał, który doda wnętrzu blichtru oraz elegancji. Zawsze też będzie oryginalną koncepcją wykończenia łazienki, gdyż charakteryzuje się różnorodną kolorystyką dającą wiele możliwości aranżacyjnych. Kiedyś kamień utożsamiany był wyłącznie z klasycznymi łazienkami, dziś z wielkim sukcesem trafia do wnętrz w każdym stylu, od małych łazienek, gdzie pełni rolę dekoracji po wielkie łazienki w stylu pokoju kąpielowego. Naturalnie występujące na kamieniach żyły i inne konkrecje mogą nadać wnętrzu dynamizmu i stać się głównym akcentem wystroju. 

Mozaika kamienna Big DON z kolekcji DUNIN ZEN

fot.: Dunin - mozaika kamienna Big DON z kolekcji DUNIN ZEN wykonana z naturalnego kamienia tj. marmuru

 

Gatunek kamienia

Kamień jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym na działanie wody. Uszkodzenia powstałe podczas użytkowania są bardzo mało widoczne oraz można je dość łatwo naprawić. Nadaje on również elegancji i klasy - także w łazience o niedużych rozmiarach. W zasadzie każdy kamień można zastosować w łazience, pod warunkiem, że jest on odpowiednio przygotowany - wypolerowany i zaimpregnowany.

onyks na ścianie w kabinie prysznicowej

fot. Luxum - podświetalny Onyks na ścianie kabiny prysznicowej

Płytki onyksowe
fot. Płytki onyksowe

 

Naturalny i trwały

Okładziny kamienne są darem od Matki Natury, gdyż materiał ten w całości jest tworem przyrody, który został później poddany odpowiedniej obróbce. Długotrwały proces powstawania skał warunkuje ciekawe struktury i tekstury będące odbiciem procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym. Poddanie skał wysokim temperaturom oraz działaniu wiatru, wody i słońca sprawiło, że materiał ten jest niezwykle trwały. Trwały znaczy również twardy. A to z kolei niesie za sobą duży ciężar własny, który należy uwzględnić na etapie projektowania. Stosując okładziny kamienne na dużej powierzchni konieczne jest sprawdzenie obciążenia dla stropu względem wagi całej konstrukcji.  

Płytki z kamieni półszlachetnych

fot.: Focus-stones.pl - płytki z kamieni półszlachentych (niebieski agat, zielony agat, złoty kwarc tzw. tygrysie oko)

Kamienne mozaiki ścienne

fot.: Focus-stones.pl - mozaiki ścienne z onyksów w różnych kolorach

 

Zabezpieczenie przed wilgocią

Impregnację przeprowadza się na początku użytkowania i można ją potwórzyć co pewien czas. Po impregnacji kolor nabiera głębi i jeszcze lepiej się prezentuje a wszelkie mikropory są zabezpieczone przed wnikaniem wody. W okolicach szczególnie podatnych na wnikanie wody zaleca się zastosować membranę hydroizolacyjną o grubości ok. 2 mm. Zabezpieczenia przed absorbcją wody wykonywane są przez firmy kamieniarskie już na etapie obróbki kamienia.

fot. Aranżacja łazienki - alabaster

Płytka alabastrowa

fot. Płytka alabastrowa

 

Ile kosztuje kamienna łazienka

Cena zakupu i wyłożenia płyt kamiennych w łazience jest zróżnicowana. Na koszt wpływ ma rozmiar płyt, rodzaj kamienia, wykorzystana chemia budowlana do montażu i impregnacji oraz sama usługa. Dla przykładu płytki trawertynowe w małym formacie można kupić za 100 zł/m2, natomiast płyty 60x60 cm to koszt ok. 220-250 zł. Podobnie cena ma się z marmurem, onyksem czy granitem. Duże rozbieżności istnieją w kosztach montażu płyt. Przygotowanie dużych płyt wymaga specjalistycznych maszyn, a montaż dużego doświadczenia. Kamień stosowany w domu jest kruchy i bardzo podatny na uszkodzenia. Można go co prawda skleić bez znaku, ale wymaga to doświadczenia oraz ponownej polerki. 

Arnażacja łazienki - granit

fot. Aranżacja łazienki - granit

Płytka granitowa

fot. Różne rodzaje płytek granitowych

 

Niepowtarzalna estetyka

 • Kamienny szczegół
   

Jeśli nie chcemy wykonać całej łazienki z kamienia, który jest ciężkim materiałem, możemy wybrać jakiś delikatny szczegół z tego surowca, który wniesie do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Takim szczegółem może być dekor w postaci rozety czy obrazu, albo też przedmiot użytkowy typu umywalka, drzwi, szafka, panel na półkę czy parapet.


fot.: Ferro - kamienna okładzina ścienna w dużej łazience

 

 • Technologiczne nowinki
   

Współczesna technologia pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie każdego szczegółu. W przypadku okładzin kamiennych, gdzie wzór (czyli układ warstw, żył i barw) jest zmienny i nigdy w naturze nie powstają dwie identyczne struktury, bardzo ważna jest wizualizacja pozwalająca okreslić przebieg struktury w danym miejscu. W praktyce oznacza to możliwość lokalizowania wybranego wzoru na płycie na danej przestrzeni w aranżacji łazienki. Tego typu prezentacje zapewnia specjalistyczne urządzenie Combicad.

kamień dekoracyjny

fot.: Ściana pokryta kamieniem Elkamino Dom

fot.: Różne oblicza kamienia Yeti

fot.: Kamienne płytki Yeti

fot.: Płytki z kamienia naturalnego Yeti

To co często jest wadą naturalnego kamienia kupowanego w postaci wielkoformatowych płyt to ciężar. Współczesna technologia produkcji i obróbki kamienia poradziła sobie i z tym wyzwaniem. Przykładem tego są płytki DUNIN z serii ULTRALIGHT TILES. Na pojedynczą płytkę składa się powierzchnia zewnętrzna wykonana z naturalnego kamienia (marmur, trawertyn, onyks) o grubości 3 mm przyklejonego do 9 mm rdzenia wykonanego z gresu, aluminium lub plexiglassu. Dzięki tej technologii mamy efekt kamiennej podłogi lub ściany, a płytki są nawet do czterech razy lżejsze od zwykłych kamiennych tafli.

Unikalne wzory - mozaiki DUNIN Travertine i Emperador

fot.: Dunin - kamienna mozaika
wykorzystana do ułożenia obrazu

fot.: Płytki DUNIN z serii ULTRALIGHT TILES
w dwóch kolorach


 

Gdzie zastosować kamień


Jeśli chodzi o kamień naturalny stosowany w domu - w łazience zasadniczo najpopularniejsze są:

 • granit - praktycznie najmocniejszy, najbardziej wytrzymały kamień, praktycznie nie wymagający impregnacji.
 • trawertyn - silnie porowaty, przez co bardzo podatny na zawilgocenia, należy unikać stosowania go w miejscach o dużym zawilgoceniu. Nie bardzo nadaje się na podłogę w łazience.
 • marmur - bogaty wybór kolorów i struktur, pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Bardzo efektowny na duzych powierzchniach, traci wdzięk w małej łazience.
 • onyks - niecodzienny, nieregularny w kolorystyce, doskonały w mozaice na ścianie małej łazienki. Nie występuje w duzych formatach
   

łazienka w kamieniu, kamień na ścianach w łaziencełazienka w kamieniu, kamień na ścianach w łazience

fot. Łazienka uczestnika konkursu "Nasze łazienki"

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Łazienki"

fot.: Kamień w łazience - konkurs "Nasze Łazienki" 

Wady i zalety kamienia

Najważniejszą zaletą kamienia naturalnego jest jego uniwersalność. Odpowiednio dobrany kamień wzbogaci każdą łazienkę bez względu na styl w jakim ona wykonana. Pasuje zarówno do łazienek klasycznych jak i nowoczesnych. Jest trwały i w 100% naturalny.

Kamień dekoracyjny Niagara Krem Stone Master
fot.: Kamień dekoracyjny w łazience Niagara Krem - Stone Master

Kamień dekoracyjny Roma Sahara Stone Master
fot.: Kamień dekoracyjny Roma Sahara - Stone Master


Wada to cena zakupu i montażu kamienia. Łazienki całe wyłożone kamieniem są dość ciemne, zimne - mogą przytłaczać. Nieodpowiednio zabezpieczony kamień może uleć zabrudzeniom niemożliwym do usunięcia.

 

Zobacz koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dunin, Konkurs fotograficzny, Ferro, Plytki-granitowe.pl, Focus-stones.pl, Elkamino Dom, Luxum, Yeti, Stone Master
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj