konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Jak czyścić basen

data aktualizacji: 23-04-2015, 07:43 – artykuł promocyjny

Jak czyścić basen

Jeśli latem nie zadowala nas dmuchany basen, można zainwestować w budowę basenu. Jednak budowa to dopiero początek. Pozostaje jeszcze jego wyposażenie i konserwacja. Każdy basen wymaga okresowego czyszczenia. Istnieje duża liczba urządzeń i narzędzi służących do zbierania zanieczyszczeń z powierzchni wody, jak również z dna basenu.

 

Czyszczenie mechaniczne

 

Odkurzacze

Jeżeli basen dysponuje specjalnym gniazdem podłączeniowym wtedy można zaopatrzyć się w odkurzacz do basenu.

 

  • Ręczny - do mechanicznego czyszczenia osadów i zabrudzeń osiadłych na dnie basenu używa się ręcznych odkurzaczy basenowych, które zbierają do filtra cały osad. Odkurzacze ręczne składają się z teleskopowej rury, szczotki i filtra, przez który przepływa woda.
  • Automatyczny - alternatywą dla tego typu rozwiązania są automatyczne odkurzacze basenowe. Urządzenie wstawia się do basenu i ono samo poruszając się po dnie czyści osady. Niektóre wersje wyposażone są w pilota, inne dają się programować dopasowując swoją ścieżkę poruszania do kształtu basenu.

 

Podbieraki, skrobaczki

Podbieraki to przyrządy niezbędne dla utrzymania basenu w czystości. Służą głównie do usuwania liści i zanieczyszczeń z powierzchni wody. Są one wykonane z lekkich materiałów, umocowanych na długiej, kilkumetrowej, teleskopowej rurze. Często są one również wyposażone w skrobaki, dzięki którym z łatwością można usunąć brud zalegający na dnie basenu.

Pompa

By woda nie szkodziła nam powinna być w ciągu doby kilkakrotnie filtrowana. Urządzenie filtrujące do basenu stanowi system instalacji połączony rurami z PCW. Przez skimmer – boczny górny wlot woda przelewa się i kieruje do filtra głównego. Większe zanieczyszczenia, np. włosy, gałęzie, liście zatrzymują się w skimmerze. Pompa cyrkulacyjna wtłacza wodę do filtra głównego. Przed nią instaluje się urządzenie filtrujące, tzw. odwłośnik. Przy filtrze głównym montowany jest wielodrożny zawór, który ustala przepływ wody, działa na zasadzie zasysania wody z basenu, następnie przechodzi przez filtr oraz powraca do basenu. Kiedy chcemy wymienić wodę można wykonać zasysanie wody z basenu do kanalizacji. W filtrze głównym znajduje się piasek kwarcowy. Pompa wodna powinna przefiltrować wodę w ciągu dnia co najmniej 4 razy.

Kaldewei - Mera Hotel & Spa w Sopocie. Widok z tarasu na Zatokę Gdańską
fot. Kaldewei - Mera Hotel & Spa w Sopocie. Widok z tarasu na Zatokę Gdańską

 

 

Czyszczenie chemiczne

Preparaty można dozować ręcznie lub za pomocą urządzeń automatycznych. Dozowanie ręczne środków w formie stałej odbywa się przez skimmer, bojkę pływającą w wodzie lub do pojemnika założonego na instalacji. Środki płynne dozuje się do skimmera lub bezpośrednio do wody, najlepiej nad dyszami wlotu. Urządzenia automatyczne sterują, mierzą i kontrolują stan wody. Sprawdzana jest wartość pH i jeżeli odbiega ona od wartości żądanej automatycznie włączane jest dozowanie.


Chlorowanie

Baseny kąpielowe odkryte lub halowe pływalnie intensywnie użytkowane powinny być oczyszczane za pomocą płynnego chloru. Poprzez porównanie kolorów, ustala się wartość chloru (lub tlenu) i pH. Wartość pH jest bardzo ważna i musi wynosić ok. 7,2. Jeśli się nie zgadza należy zastosować środek podwyższający lub obniżający pH. Istnieje wiele modeli testerów ręcznych i elektronicznych. Są one lepsze lub gorsze. Przy wyborze testera ręcznego należy zwrócić uwagę na to, aby miał dwie komory do pomiaru - osobno na chlor (lub tlen) i pH. Najlepsze testery elektroniczne to urządzenia fotometryczne. Po zbadaniu wody testerem można przystąpić do pielęgnacji. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty do automatycznego dozowania służące do regulacji pH wody (ok. 16 złotych za 1kg środka).


Ozonowanie

Jest to jeden ze sposobów oczyszczania wody z drobnoustrojów (dezynfekcja wody). Ozonowanie jest jedną z bezpieczniejszych dla skóry człowieka formą czyszczenia basenu i wspomaga proces chlorowania usuwając z wody niebezpieczne chloraminy. Stosując oczyszczanie ozonowe warto zainstalować urządzenie sygnalizujące przekroczenie stężenia ozonu w powietrzu (szczególnie ważne w krytych basenach). Tego typu sposób czyszczenia zwiększa wydajność działania filtrów i koagulantów.


Aktywny tlen

Metoda jest idealna dla osób uczulonych na związki chloru. Woda dezynfekowana preparatami opartymi na bazie aktywnego tlenu jest łagodna dla skóry i oczu. Preparaty te zawierają dodatkowo składnik zapobiegający rozwojowi glonów. Decydując się na uzdatnianie wody aktywnym tlenem trzeba się liczyć z większymi kosztami eksploatacji basenu niż przy dezynfekcji chlorem. Pielęgnacja wody aktywnym tlenem jest bardzo prosta i polega na dodawaniu do wody basenowej raz w tygodniu odpowiedniej ilości środka.


Lampy UV

Stosując dezynfekcję wody lampą UV można znacznie ograniczyć dodawanie do wody środków chemicznych, a jednocześnie osiągnąć wysoką jakość wody. Jednym słowem kąpiemy się w dużo zdrowszej wodzie. Promienie UV skutecznie unicestwiają bakterie i wirusy oraz glony i grzyby znajdujące się w wodzie basenowej. BIO-UV zapobiega zielenieniu wody oraz eliminuje nieprzyjemny zapach chloru, co skutkuje zapobieganiem czerwonym oczom, suchości skóry lub uszkodzoniom włosów. Ten sposób dezynfekcji jest przyjazny dla środowiska.

 

Elektroliza soli

Przy zastosowaniu elektrolizy soli woda w basenie jest lekko słona. Wymagane minimalne zasolenie wynosi 3 do 5 g/l. Mała zawartość soli w wodzie powoduje, że jest ona przyjemna w kontakcie i łagodna dla skóry i oczu. Proces elektrolizy wykonuje się w specjalnym naczyniu wyposażonym w elektrodę, która podczas przepływu prądu odpowiada za wydzielanie się chloru gazowego z soli. Dezynfekcję wykonuje się zwykłą solą spożywczą.

 

Koagulacja

Jeśli chcemy aby woda była krystalicznie czysta to oprócz dezynfekcji i korekty pH musimy dodatkowo stosować środki do koagulacji. Proces koagulacji umożliwia usunięcie na filtrze piaskowym zanieczyszczeń powodujących zmętnienie wody. Proces ten przebiega poprawnie jedynie przy dozowaniu optymalnej ilości koagulanta i zachowaniu właściwej wartości pH.

 

Dezynfekcja szokowa

Dezynfekcję szokową przeprowadza się w przypadku, gdy mimo dezynfekcji podstawowej nastąpi pogorszenie jakości wody (zmętnienie, rozwój glonów) lub skażenie bakteriologiczne. Dezynfekcja uderzeniowa polega na szybkim uzyskaniu wysokiego stężenia dezynfektanta w wodzie basenowej. Takie odkażanie powinno sie przeprowadzać raz w miesiącu lub częściej jeśli z basenu korzysta dużo osób.

fot.: Lafarge

W wodzie basenowej panują korzystne warunki do rozwoju przeróżnych mikroorganizmów i wirusów. Celem dezynfekcji jest ich zniszczenie oraz utlenienie niefiltrowanych zanieczyszczeń organicznych. W przypadku basenów prywatnych istnieje cały szereg programów pielęgnacji wody, których wybór zależy od użytkownika basenu.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, Kaldewei


Podobne artykuły
Prywatne SPA we własnej łazience

wellness & spa

Prywatne SPA we własnej łazience

W pogoni za codziennymi obowiązkami, każda chwila poświęcona na relaks jest luksusem. Nie każdy może wygospodarować... więcej...

Oświetlenie sauny - świetlenie światłowodowe

wellness & spa

Oświetlenie sauny - świetlenie światłowodowe

Oświetlenie światłowodowe to nowoczesne rozwiązanie dające nieograniczone możliwości zastosowań. Jest ono bardzo... więcej...

Ponadczasowe, domowe spa - wanny

wellness & spa

Ponadczasowe, domowe spa - wanny

W czasach, kiedy nasze życie toczy się w zawrotnym tempie i staje się coraz bardziej stresujące dużo osób... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj