Nowe trendy w projektowaniu łazienek

data aktualizacji: 22-01-2015, 13:18

Rubinowa woda, a zamiast tradycyjnej słuchawki deszczownia czy podświetlane fugi to kilka z popularnych nowinek technicznych coraz chętniej stosowanych w łazienkach. Współczesna łazienka to kąpielowy pokój. Niebanalny, oryginalny często ekstrawagancki. Miejsce, w którym wypoczywamy i relaksujemy się.

Nowe trendy w projektowaniu łazienek

Funkcja i rola łazienki zmieniała się przez lata. Z miejsca byle jakiego, ustronnego stała się miejscem luksusowym, komfortowym, nowoczesnym, równie ważnym jak salon czy kuchnia. We współczesnej łazience śmiało łączymy style, stosujemy materiały do tej pory zarezerwowane dla innych pomieszczeń, jak drewno, szkło, stal. Niezależnie od wielkości staramy się, by wnętrze miało charakter pokoju kąpielowego.

Aranżacja łązienki w bieli i czerni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

W większych pomieszczeniach można wstawić szafę, w której ukryjemy nadmiar zbędnych przedmiotów, postawimy kwiaty w donicach bądź krzesło. Miłośnicy stylu high-tech wybiorą metalowe szafki, kwadratowe umywalki, wannę ze stali chromowanej. Wprowadzamy również techniczne nowinki. Zamiast tradycyjnego węża i słuchawki prysznicowej w kabinie montujemy deszczownice. Popularna staje się kabina typu walk-in, podświetlane fugi. Cenimy funkcjonalność, ale zależy nam również na ładnym wystroju, dlatego chętnie stosujemy podtynkowe systemy podwieszane. Oryginalności i magii wnętrzu nadaje światło, nie popularne halogeny, a ledowe.

 

Błysk i światło

Już nie halogeny, a obecnie niskonapięciowe diody LED są w modzie. Fachowcy polecają oświetlenie LED ze względu na niski pobór mocy. Diody LED mają nawet 50000 godzin żywotności. Pamiętajmy jednak, że światło to ma charakter dekoracyjny, nada wnętrzu klimat. Niektóre czynności, poranną toaletę lepiej wykonać przy świetle halogenowym bądź tradycyjnym, a aromatyczną kąpiel w wannie bądź w kroplach deszczu pod prysznicem już przy diodach LED.

podświetlenie w kabinie prysznicowej LEDaTEC

fot.: SOLED

Poza tym diody LED mogą być instalowane w łazienkach, w których jest zabronione instalowanie źródeł światła wymagających zasilania napięciem 230 V. Nad wanną, kabiną możemy śmiało zainstalować zestawy diodowe, ale nie niżej niż 2,25 m nad dnem wanny lub brodzika prysznica. Listwy z diodami można umieścić w podwieszanym suficie,a gdy chcemy uzyskać efekt rozproszenia to również we wnęce w ścianie.            

Aurora Technika Świetlna - podświetlane lustro łazienkowekinkiety montowane na lustrze Aurora Technika Świetlnakinkiety łazienkowe do oświetlenie lustra

fot. Aurora Technika Świetlna 

Ciekawym rozwiązaniem są podświetlane lustra z diodami LED. Nie musimy kupować kinkietów i wieszać ich nad lub po bokach lustra. Podświetlane lustra są w różnych kształtach i rozmiarach o różnym natężeniu oświetlenia.

podświetlenie wanny

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"


Interesująco wyglądają również podświetlane wanny. Listwę z diodami umieszcza się na obrzeżu wanny. Rozwiązanie to wymaga zastosowania zasilaczy o parametrach dobranych do wielkości i typu listew. Zasilacz powinien być umieszczony nie bliżej niż 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika. W przypadku prysznica bez brodzika należy zachować odległość 120 cm od punktu jego zainstalowania.

fot.SOLED

 

By łazienka wyglądała oryginalnie można podświetlić również fugi instalując pojedyncze diody. System oparty jest na specjalnym stelażu, które spełnia funkcję konstrukcji nośnej. Pojedyncze diody można mocować także w narożnikach płytek.

 

Meble z połyskiem

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się meble frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Bardzo modne są także chromowane dodatki do mebli. dzięki takiemu połączeniu łazienka zyskuje elegancki wystrój.

Antado - meble łazienkowe z błyszczącymi frontami

fot.: Antado                                                 fot.: Defra

 

Kolorowy strumień wody

Technologia ledowa wykorzystywana jest również w bateriach czy w prysznicach. Firma Guglielmi, Hansa, Ferro czy Gessi to kilka z wielu producentów, którzy wprowadzili na rynek specjalną baterię, z której płynie podświetlany strumień wody. Kolor zmienia się w zależności od temperatury. Oczywiście woda zimna ma światło niebieskie, gorąca - czerwone. Uzyskamy to dzięki umieszczonej w niej miniaturowej turbinie która włącza światło wraz z uruchomieniem baterii. Energia elektryczna wytwarzana jest przez ciśnienie wody. Rozwiązania te są bardzo bezpieczne, gdyż nie wymagają dodatkowego zasilania, żadnych dodatkowych kabli.

Coram - deszczownica WatertherapyBateria łazienkowa z perlatorem LED
fot.: Coram                                                         fot.: Kuchinox            
 

Kąpiel w strugach deszczu

Kabiny prysznicowe od lat cieszą się większym zainteresowaniem niż wanny. Z kilku powodów, zajmują mało miejsca, pasują do każdej łazienki, są łatwe w montażu, oszczędne, łatwe w utrzymaniu czystości, mają wiele funkcji. Obecnie popularne są kabiny prysznicowe w stylu Walk-In wypierając tradycyjne kabiny narożne. Kabiny Walk-In zbudowane z dużych przeszklonych ścian często bez tradycyjnych drzwi, ustawione bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym lub na wielkim płaskim brodziku. Do takiej kabiny można wejść z jednej z dwóch stron. Decydując się na tego rodzaju kabinę, należy wziąć pod uwagę fakt, że będzie w niej chłodniej niż w kabinie zamkniętej.

Deante - kabina prysznicowa typu walk in - TajfunSanitec Koło - kabina prysznicowa z serii Next, walk in

             fot.: Deante                                                 fot.: Sanitec KOŁO

A w środku kabiny zamiast tradycyjnego węża i słuchawki prysznicowej możemy zainstalować deszczownice, czyli tarczę o dość znacznej średnicy w wielu kształtach: okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym.

Armatura Kraków - łazienka dla pary, deszczownia Solarisdeszczownicadeszczownica

fot.: Grupa Armatura                             fot.: konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"   


Zawiesza się ją na ścianie lub suficie, na stałe bądź na przegubie. Może być też schowana w suficie. Jakie doznania? To prawdziwa kąpiel w strugach deszczu. Na ciało spada strumień między innymi, mgiełkowy, masujący, łagodny, kaskadowy czy mżawka. To doskonałe urządzenie do masażu i pobudzenia krążenia. Deszczownice mają wiele wzorów i kolorów, więc z łatwością dopasujemy je do wystroju łazienki.

 

Wanna niekoniecznie przy ścianie

To oryginalne rozwiązanie, niestety nie nadaje się do ciasnych, blokowych klitek. Oderwana wanna od ściany coraz częściej występuje w roli głównej w dużych łazienkach. Wygląda efektownie, w ładnej obudowie np. na kształtnych nogach w formie lwich łap czy na płozach jak w saniach. Wanny wolno stojące wykonane są żeliwa, stali, akrylu, sztucznego marmuru.

wanna Coram

   fot.: Coram

PMD Piramida - wanna Talia Premium

fot. PMD Piramida                                           fot.: LINEABLUE


Mają różne kolory, kształty. Wygodnie się w nich siedzi i opiera głowę, dzięki wyprofilowanym siedziskom i zagłówkom. Idealne rozwiązanie dla tych, co lubią poczytać w kąpieli. Niektóre modele mają wgłębienia na łokcie, uchwyty pomocne przy wstawaniu. Niezbędne są również półeczki na kosmetyki. Wanny wolno stojące mogą być także wyposażone w urządzenia do masażu wodnego.

 

Kabina bez brodzika

Trendem, który dominuje w większości projektów nowoczesnych łazienek, jest stosowanie odwodnień liniowych, pozwalających na swobodne kształtowanie przestrzeni łazienki. Dzięki wykorzystaniu odwodnień liniowych nie musimy montować w łazience tradycyjnego brodzika. Odpłwy liniowe pozwalają zaplanować unikalne stanowisko prysznicowe. Łazienki, w których zastosowano odwodnienia podłogowe, zyskują nowoczesny i elegancki wygląd.

Kabina narożna z drzwiami przesuwnymi ALTUSSanSwiss - kabina prysznicowa SWING-LINE F

    fot.: Sanplast                                                       fot.: SanSwiss

Vabo - aranżacja odwodnienia liniowegoPrysznicowy odpływ liniowy Kessel Linearis ComfortViega - system Advantix

 fot.: VABO                                 fot.: Kessel                                   fot.: Viega     

 

Sedes wisi i bidet też

W minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu gdy chcemy ukryć zbędne elementy, np. rury, spłuczki, idealnym rozwiązaniem będą stelaże podtynkowe do wc i bidetów czyli podwieszane sedesy i bidety.

Sanitec Koło - przycisk spłukujący biały SLIMViega - W hotelowych łazienkach zainstalowano 70 stelaży Eco Plus z wodooszczędnymi spłuczkami Visign 2 i płytkami uruchamiającymi Visign for Style 10

fot.: Sanitec KOŁO                                                 fot.: Viega


Jeżeli miejsce pozwala te dwa urządzenia można zamontować obok siebie. Podwieszane urządzenia są równie wygodne jak te standardowe, a co najważniejsze nie tylko estetycznie wyglądają, ale łatwo utrzymać je w czystości.

 

Blaty łazienkowe i umywalki blatowe

W nowoczesnych aranżacjach łazienek popularnym rozwiązaniem są umywalki blatowe, które mogą być: stawiane, wpuszczane oraz montowane pod blatem. Blaty, które coraz częściej spotykamy w łazienkach, mogą posiadać wycięcie na umywalkę lub spotykane są też warianty blatów z odlanymi w nich umywalkami. Blaty mogą przybierać dowolny kształty. Mogą być wykonane z różnych materiałów, któe muszą byc koniecznie odporne na wilgoć i chemię.

Luxum - blat łazienkowy, szafka fornirowanaUmywalka nablatowa Tratto Coram

      fot.: Luxum                                                        fot.: Coram          

 

Szukasz inspiracji - zobacz koniecznie:

 

aranżacja łazienki Łazienkowy high-tech
aranżacja łazienki Aranżacja łazienki bez ograniczeń
aranżacja łazienki Sposób na idealną łazienkę
aranżacja łazienki Programy do projektowania łazienekOpracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Kessel, LINEABLUE, Antado, Aurora Technika Świetlna, Coram, Deante, Grupa Armatura, SanSwiss, Sanplast, Konkurs fotograficzny