Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

data aktualizacji: 15-10-2018, 07:51 – artykuł promocyjny

Umywalka, jako jeden z nieodzownych elementów łazienki, czy też toalety, powinna być starannie dobierana przez kupujących. Każdego dnia jest wielokrotnie przez nas wykorzystywana. Wybór odpowiedniej z pewnością nie jest łatwy. Na rynku aż roi się od niezwykle bogatej oferty producentów. Różnorodność modeli, kształtów, rozmiarów i materiałów jest  tak duża, że z pewnością decyzja wyboru do najprostszych nie należy.  Mamy nadzieję, że poniżej zamieszczona analiza pozwoli na wybranie takiej umywalki, która spełniała będzie wszystkie potrzeby, a równocześnie takiej, która trafi w gust nawet najbardziej wymagających osób.

Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

fot.: Excellent

Umywalki różnią się od siebie wieloma właściwościami, m.in. wielkością, materiałem, kolorystyką, stylem i sposobem montażu.

umywalka nablatowa ARTIS Villeroy&Boch - ElementsIdeal Standard - Umywalka nablatowa IpalyssSanitti

         fot.: Elements                              fot.: Ideal Standard                             fot.: Sanitti     

 

Sposoby montażu umywalek

Analizę dostępnych na rynku umywalek należy zacząć od kategorii doboru, jaką jest sposób montażu. Wyróżnić można umywalki wiszące i stojące. Najpraktyczniejszym i najbardziej solidnym rozwiązaniem jest wybór umywalki stojącej. Tego typu umywalki mogą zostać postawione na specjalnych łazienkowych blatach lub łazienkowych meblach. Są praktyczne i dzięki odrobinie wyobraźni mogą przybierać rozmaite ciekawe, nowoczesne lub bardziej tradycyjne formy.

Sanitec Koło - umywalka stawiana na blat OVUM by Antonio CitterioDIJON - umywalka stojąca z serii Solid Surface - RihoUmywalka stojąca Kwadro MassiJacob Marmorin

         fot.: KOŁO                   fot.: RIHO                         fot.: Massi                  fot.: Marmorin Design 

Umywalki wiszące montowane są na odpowiednich śrubach. Są one niewielkie, dlatego też najczęściej, tego typu rozwiązanie, stosuje się w toaletach oraz łazienkach o niewielkim metrażu, zazwyczaj w blokach.

umywalka wisząca Dione MarmorinCoram - umywalka wisząca SplashGrupa Armatura - umywalka wisząca z kolekcji LoaraYeti.pl - Hidra Ellade D16 noga - postument do umywalki

   fot.: Marmorin Design         fot.: Coram              fot.: Grupa Armatura                    fot.: Yeti.pl                      

Kolejny rodzaj stanowią umywalki wiszące, ale równocześnie dostosowane do montażu na półpostumencie lub postumencie. Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ postumenty mogą przybierać rozmaite kształty.


Umywalki meblowe

Następnym rodzajem są umywalki meblowe rozmiarem i kształtem dopasowane między innymi do wielkości  łazienkowych mebli. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kupowanie gotowych zestawów mebli wraz z pasującymi do nich umywalkami.

Sanitti - meble Savona z umywalką UMW 60Defra - Kolekcja ALTA, umywalka CITY

          fot.: Sanitti                                                         fot.: Defra                               

ElitaElita

fot.: Elita - nowoczesne szklane umywalki Vetro do kompletowania z szafkami z serii Marsylia

 

Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

Kolejnym rodzajem umywalek, biorąc pod uwagę sposób ich montażu, są umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Umywalki blatowe mocuje się w blacie, podblatowe zaś w całości znajdują swoje miejsce pod nim. Te modele mają niebywałą zaletę. Zazwyczaj pod umywalkami znajduje się łazienkowa szafka, w której ukryta jest armatura. Można ponadto chować do niej podręczne rzeczy, przydatne w każdej łazience, a więc kosmetyki czy ręczniki. Wokół umywalki zaś pozostaje sporo miejsca na łazienkowe akcesoria i gadżety.

Deante - umywalka wpuszczana w blat VanillaLuxum - umywalka podblatowa

                        fot.: Deante                                                    fot.: Luxum

 

Wybór umywalki - z jakiego materiału

Drugim kryterium doboru wymarzonej umywalki jest materiał, z którego ma być wykonana. Pod tym względem na rynku znajdujemy także szeroki wachlarz asortymentu. W dalszym ciągu najpopularniejszym tworzywem na umywalki jest ceramika.

umywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvit

fot.: ItalyDirect.pl - umywalki ceramiczne Etno firmy Vitruvit 

umywalka ceramiczna ręcznie malowana Retrowoda ProwansjaUmywalka ceramiczna ręcznie malowana Retrowoda.pl EsteCeramiczna umywalka grawerowana i ręcznie malowana Retrowoda.pl Sedina

fot.: Retrowoda.pl 

Do łazienki urządzonej w stylu klasycznym nadaje się znakomicie. Są praktyczne i trwałe. Dodatkowo producenci proponują umywalki ceramiczne z nałożoną powłoką. Pozwala ona na minimalizowanie osadzania się kamienia i kurzu.

http://www.lazienkowy.pl/obrazki3/umywalka_kamienna_goccia_cream_yeti_010316.jpgUmywalka kamienna Single Angle

fot.: Yeti.pl - Umywalka kamienna Goccia Cream oraz umywalka Goccia Imso 

Do najtrwalszych materiałów zaliczyć można granit i marmur. Umywalki wykonane z tak szlachetnych kamieni są drogie, jednak dzięki temu, że można je z powodzeniem konserwować za pomocą dostępnych na rynku środków, są łatwe do utrzymania w czystości. Alternatywę dla umywalek kamiennych stanowią umywalki kompozytowe i konglomeratowe. Są one lżejsze, ale równie trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości jak te z kamienia.

Skala - umywalka na podczerwień SLM1Z

fot.: Skala 

Umywalki wykonane ze stali nierdzewnej podobnie jak granit są eleganckie, trwałe i w łatwy sposób można je utrzymać w czystości.

Umywalki ze stali emaliowanej są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Uszlachetniona powierzchnia ułatwia i przyśpiesza sprzątanie. Dobre parametry wytrzymałościowe w połączeniu z ciekawym wyglądem wpływają na wyjątkowość tych umywalek.

Umywalka szklana Elitanablatowa umywalka szklana z baterią Retrowoda.pl Klonik

    fot.: Elita                                                           fot.: Retrowoda.pl 

Coraz modniejszym i godnym uwagi materiałem jest szkło. Umywalki szklane wykonane z tego tworzywa pasują do bardziej nowoczesnych wnętrz. Dzięki temu, że na rynku dostępne są różne kształty i kolory, stanowią atrakcyjną ofertę. Oryginalna umywalka ze szkła z pewnością będzie ozdobą każdej nowoczesnej łazienki.

Umywalka wykonana z tworzyw sztucznych czyli ABS i akrylu charakteryzuje się trwałością, a przy tym jest lekka.

umywalka akrylowa Blure - Retrowoda.plumywalka akrylowa Blure - Retrowoda.pl

fot.: Retrowoda.pl 

Ciekawą propozycją, są także umywalki drewniane, które dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii produkcji oraz zastosowaniu najwyższej jakości lakierów, są odporne na wodę. Nadają niezwykłego charakteru i stylu wnętrzu łazienki.

Retrowoda.pl Wudi - Drewniana umywalka nablatowa bambusowa

fot.: Retrowoda.pl

 

Rozmiary, kształty umywalek

Kolejnym kryterium jest rozmiar. Umywalki powinny być proporcjonalnie dopasowane do wielkości wnętrza. Standardowe wymiary szerokości umywalek to 45, 50, 55 i 60 cm. Na rynku spotyka się także pewne fenomeny, a więc umywalki o szerokości 30 cm, ale również te które osiągają szerokość nawet 180 cm. Głębokość umywalki powinna zapewniać swobodę i jednocześnie wygodę mycia. Najlepiej, aby głębokość umywalki była nie mniejsza niż 40 cm. Jeżeli chodzi o dobór kształtu umywalki sprawa jest dyskusyjna. Producenci proponują wiele, niekiedy interesujących, a niekiedy mało ciekawych rozwiązań. Zanim wybierzemy kształt umywalki zastanówmy się nad tym, czy w efekcie będzie ona pasowała do aranżacji naszej wymarzonej łazienki.

Luxum - umywalka na wymiarLuxum

fot.: Luxum

Umywalka wolnostojąca GESSI, seria Conoumywalka wolnostojąca Karol Bathrooms Intercasa

fot.: umywalki wolnostojące: Gessi, seria Cono - po lewej stronie, a po prawej Karol Bathrooms

 

Umywalka jednostanowiskowa czy dwustanowiskowa

Kolejnym kryterium jest ilość stanowisk danej umywalki. Najczęściej można spotkać umywalki tradycyjne jednostanowiskowe. Jednak dla par lub rodzeństwa dzielącego łazienkę umywalkę dwustanowiskową. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, rozwiązanie z dwoma umywalkami jest jak najbardziej korzystne. W tym przypadku każdy ma swoje miejsce przy porannej toalecie. Nie ma kłótni. Z łazienki mogą jednocześnie swobodnie korzystać dwie osoby, co pozwala także na zaoszczędzenie czasu, który zwłaszcza z rana jest bardzo cenny.

Luxum - umywalka na wymiarHB Surface

          fot.: Luxum                                                   fot.: HB Surface


Nie można jednocześnie stwierdzić, który z rodzajów umywalek jest najlepszy, który najlepiej sprawdzi się w Państwa domu, czy mieszkaniu. Wszystko bowiem uzależnione jest od Państwa oczekiwań, zasobności portfela, gustu, a także przyzwyczajeń. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wyżej przedstawionemu przekrojowi ułatwiliśmy Wam zadanie, co pozwoli na wybór najlepszej łazienkowej umywalki.

 

Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Excellent, Coram, Deante, Elita, Luxum, Massi, Defra, KOŁO, Skala, Yeti.pl, RIHO, Sanitti, Marmorin Design, Elements, Ideal Standard, Retrowoda.plPodobne artykuły
O czym pamiętać przy wyborze bidetu

ceramika sanitarna

O czym pamiętać przy wyborze bidetu

Bidet ma tylu zwolenników co i przeciwników. Choć jest to urządzenie, które w znacznej mierze... więcej...

Zlew z głęboką prostokątną komorą

ceramika sanitarna

Zlew z głęboką prostokątną komorą

Do łazienek utrzymanych w minimalistycznym, industrialnym stylu dedykowane są ceramiczne zlewy Swing marki KOŁO,... więcej...

Aranżacja łazienki - klasyka zawsze w modzie

ceramika sanitarna

Aranżacja łazienki - klasyka zawsze w modzie

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka pomimo upływu lat i zmieniających się trendów, pozostawała w zgodzie z... więcej...