coram

KOŁO

Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

data aktualizacji: 11-04-2017, 09:00 – artykuł promocyjny

Umywalka, jako jeden z nieodzownych elementów łazienki, czy też toalety, powinna być starannie dobierana przez kupujących. Każdego dnia jest wielokrotnie przez nas wykorzystywana. Wybór odpowiedniej z pewnością nie jest łatwy. Na rynku aż roi się od niezwykle bogatej oferty producentów. Różnorodność modeli, kształtów, rozmiarów i materiałów jest  tak duża, że z pewnością decyzja wyboru do najprostszych nie należy.  Mamy nadzieję, że poniżej zamieszczona analiza pozwoli na wybranie takiej umywalki, która spełniała będzie wszystkie potrzeby, a równocześnie takiej, która trafi w gust nawet najbardziej wymagających osób.

Wybieramy umywalkę - rodzaje, wymiary, kształty

Umywalki różnią się od siebie wieloma właściwościami, m.in. wielkością, materiałem, kolorystyką, stylem i sposobem montażu.

 

Sposoby montażu umywalek

Analizę dostępnych na rynku umywalek należy zacząć od kategorii doboru, jaką jest sposób montażu. Wyróżnić można umywalki wiszące i stojące. Najpraktyczniejszym i najbardziej solidnym rozwiązaniem jest wybór umywalki stojącej. Tego typu umywalki mogą zostać postawione na specjalnych łazienkowych blatach lub łazienkowych meblach. Są praktyczne i dzięki odrobinie wyobraźni mogą przybierać rozmaite ciekawe, nowoczesne lub bardziej tradycyjne formy.

Sanitec Koło - umywalka stawiana na blat OVUM by Antonio CitterioDIJON - umywalka stojąca z serii Solid Surface - RihoUmywalka stojąca Kwadro MassiSplendour Opoczno

   fot.: KOŁO                     fot.: RIHO                         fot.: Massi                      fot.: Opoczno

Umywalki wiszące montowane są na odpowiednich śrubach. Są one niewielkie, dlatego też najczęściej, tego typu rozwiązanie, stosuje się w toaletach oraz łazienkach o niewielkim metrażu, zazwyczaj w blokach.

umywalka wisząca Cersanit z serii FacileCoram - umywalka wisząca SplashGrupa Armatura - umywalka wisząca z kolekcji LoaraYeti.pl - Hidra Ellade D16 noga - postument do umywalki

  fot.: Cersanit                fot.: Coram               fot.: Grupa Armatura                 fot.: Yeti.pl            

 Kolejny rodzaj stanowią umywalki wiszące, ale równocześnie dostosowane do montażu na półpostumencie lub postumencie. Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ postumenty mogą przybierać rozmaite kształty.


Umywalki meblowe

Następnym rodzajem są umywalki meblowe rozmiarem i kształtem dopasowane między innymi do wielkości  łazienkowych mebli. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kupowanie gotowych zestawów mebli wraz z pasującymi do nich umywalkami.

Sanitti - meble Savona z umywalką UMW 60Defra - umywalka Plan

          fot.: Sanitti                                                   fot.: Defra                        

ElitaElita

fot.: Elita - nowoczesne szklane umywalki Vetro do kompletowania z szafkami z serii Marsylia

 

Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

Kolejnym rodzajem umywalek, biorąc pod uwagę sposób ich montażu, są umywalki wpuszczane w blat i podblatowe. Umywalki blatowe mocuje się w blacie, podblatowe zaś w całości znajdują swoje miejsce pod nim. Te modele mają niebywałą zaletę. Zazwyczaj pod umywalkami znajduje się łazienkowa szafka, w której ukryta jest armatura. Można ponadto chować do niej podręczne rzeczy, przydatne w każdej łazience, a więc kosmetyki czy ręczniki. Wokół umywalki zaś pozostaje sporo miejsca na łazienkowe akcesoria i gadżety.

Deante - umywalka wpuszczana w blat VanillaLuxum - umywalka podblatowa

                        fot.: Deante                                                    fot.: Luxum

 

Wybór umywalki - z jakiego materiału

Drugim kryterium doboru wymarzonej umywalki jest materiał, z którego ma być wykonana. Pod tym względem na rynku znajdujemy także szeroki wachlarz asortymentu. W dalszym ciągu najpopularniejszym tworzywem na umywalki jest ceramika.

umywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvitumywalka ceramiczna UNIQUE ETNO Vitruvit

fot.: ItalyDirect.pl - umywalki ceramiczne Etno firmy Vitruvit 

Do łazienki urządzonej w stylu klasycznym nadaje się znakomicie. Są praktyczne i trwałe. Dodatkowo producenci proponują umywalki ceramiczne z nałożoną powłoką. Pozwala ona na minimalizowanie osadzania się kamienia i kurzu.

http://www.lazienkowy.pl/obrazki3/umywalka_kamienna_goccia_cream_yeti_010316.jpg Umywalka kamienna Single Angle
fot.: Yeti.pl - Umywalka kamienna Goccia Cream
fot.: Yeti.pl - Umywalka Goccia Imso   

Do najtrwalszych materiałów zaliczyć można granit i marmur. Umywalki wykonane z tak szlachetnych kamieni są drogie, jednak dzięki temu, że można je z powodzeniem konserwować za pomocą dostępnych na rynku środków, są łatwe do utrzymania w czystości.

Operative - umywalka ze stali szlachetnej PurusSkala - umywalka na podczerwień SLM1Z

        fot.: PURUS                                        fot.: Skala                     

Umywalki wykonane ze stali nierdzewnej podobnie jak granit są eleganckie, trwałe i w łatwy sposób można je utrzymać w czystości.

Silenioumywalka Cono

fot.: Kaldewei - Umywalki ze stali emaliowanej

Umywalki ze stali emaliowanej są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Uszlachetniona powierzchnia ułatwia i przyśpiesza sprzątanie. Dobre parametry wytrzymałościowe w połączeniu z ciekawym wyglądem wpływają na wyjątkowość tych umywalek.

Umywalka szklana Elitanablatowa umywalka szklana Massi

fot.: Elita                                                        fot.: Massi 

Coraz modniejszym i godnym uwagi materiałem jest szkło. Umywalki szklane wykonane z tego tworzywa pasują do bardziej nowoczesnych wnętrz. Dzięki temu, że na rynku dostępne są różne kształty i kolory, stanowią atrakcyjną ofertę. Oryginalna umywalka ze szkła z pewnością będzie ozdobą każdej nowoczesnej łazienki.

Umywalka wykonana z tworzyw sztucznych czyli ABS i akrylu charakteryzuje się trwałością, a przy tym jest lekka.
Ciekawą propozycją, są także umywalki drewniane, które dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii produkcji oraz zastosowaniu najwyższej jakości lakierów, są odporne na wodę. Nadają niezwykłego charakteru i stylu wnętrzu łazienki.

 

Rozmiary, kształty umywalek

Kolejnym kryterium jest rozmiar. Umywalki powinny być proporcjonalnie dopasowane do wielkości wnętrza. Standardowe wymiary szerokości umywalek to 45, 50, 55 i 60 cm. Na rynku spotyka się także pewne fenomeny, a więc umywalki o szerokości 30 cm, ale również te które osiągają szerokość nawet 180 cm. Głębokość umywalki powinna zapewniać swobodę i jednocześnie wygodę mycia. Najlepiej, aby głębokość umywalki była nie mniejsza niż 40 cm. Jeżeli chodzi o dobór kształtu umywalki sprawa jest dyskusyjna. Producenci proponują wiele, niekiedy interesujących, a niekiedy mało ciekawych rozwiązań. Zanim wybierzemy kształt umywalki zastanówmy się nad tym, czy w efekcie będzie ona pasowała do aranżacji naszej wymarzonej łazienki.

Luxum - umywalka na wymiarLuxum

fot.: Luxum

Umywalka wolnostojąca GESSI, seria Conoumywalka wolnostojąca Karol Bathrooms Intercasa

fot.: Intercasa - umywalki wolnostojące: Gessi, seria Cono - po leewej stronie, a po prawej Karol Bathrooms

 

Umywalka jednostanowiskowa czy dwustanowiskowa

Kolejnym kryterium jest ilość stanowisk danej umywalki. Najczęściej można spotkać umywalki tradycyjne jednostanowiskowe. Jednak dla par lub rodzeństwa dzielącego łazienkę umywalkę dwustanowiskową. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, rozwiązanie z dwoma umywalkami jest jak najbardziej korzystne. W tym przypadku każdy ma swoje miejsce przy porannej toalecie. Nie ma kłótni. Z łazienki mogą jednocześnie swobodnie korzystać dwie osoby, co pozwala także na zaoszczędzenie czasu, który zwłaszcza z rana jest bardzo cenny.

Luxum - umywalka na wymiar

fot.: Luxum


Nie można jednocześnie stwierdzić, który z rodzajów umywalek jest najlepszy, który najlepiej sprawdzi się w Państwa domu, czy mieszkaniu. Wszystko bowiem uzależnione jest od Państwa oczekiwań, zasobności portfela, gustu, a także przyzwyczajeń. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wyżej przedstawionemu przekrojowi ułatwiliśmy Wam zadanie, co pozwoli na wybór najlepszej łazienkowej umywalki.

 

Zobacz koniecznie:

Kształty umywalek

Umywalki stojące na podłodze

Umywalka na zamówienie - dowolny kształt i kolor Umywalka na zamówienie
Umywalka do łazienki w stylu retro Wymiary umywalki
Umywalki blatowe Umywalki blatowe

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Coram, Cersanit, Deante, Elita, Kaldewei, Luxum, Massi, Defra, PURUS, KOŁO, Skala, Intercasa, Yeti.pl, RIHO, Sanitti, Opoczno


Podobne artykuły
Szklane dekoracyjne umywalki i armatura ZOVO

ceramika sanitarna

Szklane dekoracyjne umywalki i armatura ZOVO

Angielska firma ZOVO jest producentem umywalek i armatury łazienkowej. Umywalki i armatura ZOVO są bardzo uniwersalne... więcej...

Ceramika sanitarna w nowej odsłonie

ceramika sanitarna

Ceramika sanitarna w nowej odsłonie

Chęć stworzenia oryginalnej aranżacji, sprawia, że osoby urządzające swoje wnętrza poszukują nietypowych rozwiązań,... więcej...

Geberit Monolith - nowy pomysł na aranżację łazienki

ceramika sanitarna

Geberit Monolith - nowy pomysł na aranżację łazienki

Geberit Monolith to zupełnie nowy pomysł na aranżację łazienki. W istocie jest to elegancki moduł z wbudowaną... więcej...

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj