konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Twarda woda w łazience - co robić

data aktualizacji: 24-04-2017, 11:19 – artykuł promocyjny

Jedną z największych bolączek polskich łazienek jest problem „twardej wody” w kranach. Za jej sprawą na urządzeniach kąpielowych pojawia się kamień i osad, co obniża ich żywotność i estetykę. Jak z tym walczyć radzi firma Kaldewei – producent wanien i brodzików ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm.

Twarda woda w łazience - co robić

Czysta i lśniąca łazienka to idealne miejsce relaksu i odprężenia. Jednak dobry nastrój w kąpieli  łatwo może zakłócić nalot z kamienia, który tworzy się w miejscach, gdzie spływa twarda woda. Dlatego już na etapie projektowania powinniśmy wziąć pod uwagę materiał z jakiego są wykonane urządzenia sanitarne. Dzięki temu łazienka nawet po latach  będzie prezentować się okazale. Błędne decyzje mogą pociągać za sobą poważne skutki finansowe – szczególnie w tak widocznym miejscu jakim jest prysznic czy wanna.

Twarda woda  zawiera duże stężenie soli wapnia, magnezu i innych metali. To czy w naszych kranach płynie twarda czy miękka woda zależy od miejsca zamieszkania i źródła (rzeki lub wód gruntowych) zasilającego instalację wodną. W Polsce dopuszczalna norma twardości wody wynosi od 60 do 500 miligramów węglanu wapnia na litr. Jak pokazuje mapka, twarda woda występuje na terenie całego kraju. W dużych aglomeracjach stopień twardości wzrasta.

Źródło: ewtwoda.pl

 

Rodzaje twardości wodyMożemy wyróżnić dwa rodzaje twardości wody. Pierwsza z nich, spotykana w większości wód, nosi nazwę twardości trwałej. Powstaje przez sole wapnia i magnezu - chlorki i siarczany. Po podgrzaniu taka woda nabiera charakterystycznego smaku, ale nie powoduje osadzania się kamienia.

Drugi rodzaj twardości wody nazywany jest twardością nietrwałą. Powstaje przez wodorowęglan wapnia i wodorowęglan magnezu zawarty w wodzie. Wodorowęglany w trakcie gotowania przekształcane są w nierozpuszczalny węglan, którego gromadzący się osad znamy w postaci kamienia kotłowego. Przywiera on do powierzchni np. grzałek czy czajników. Jest także przyczyną charakterystycznego, mętnego wyglądu herbaty czy kawy oraz trwałych przebarwień widocznych często na wannach czy brodzikach prysznicowych wykonanych z tworzyw sztucznych.

 

Jak poradzić sobie z twardą wodą?


Twarda woda powoduje szybkie zużywanie się armatury wodnokanalizacyjnej np. zatykanie rur, uszkodzenia dysz w słuchawkach prysznicowych. Powoduje też osadzanie się na wannach, brodzikach prysznicowych, płytkach i fugach wodnego, białego nalotu, który jeśli nie jest usuwany od razu, po pewnym czasie staje się bardzo widoczny i trudny do zlikwidowania. A co za tym idzie obniża żywotność tych urządzeń.

Stal emaliowana Kaldewei o grubości 3,5 mm jest materiałem, który pozwala utrzymać higienę w łazience w łatwy i ekologiczny sposób. Krople wody spływają bez przeszkód po gładkiej i twardej jak szkło powierzchni emalii, zabierając ze sobą prawie cały brud i kamień. Czyszczenie wanny jest dzięki temu łatwe i ekologiczne – nie trzeba stosować agresywnych środków chemicznych, nawet w przypadku twardej wody.

fot: Wanna Kaldewei Bassino  
Stal emaliowana Kaldewei o grubości 3,5 mm pozwala utrzymać higienę w łazience i  jest łatwa w pielęgnacji. Krople wody spływają bez przeszkód po gładkiej i twardej jak szkło powierzchni emalii.

 

Materiał ten sprawdza się szczególne dobrze pod prysznicem. Twarda woda, ciepło i wysoka wilgotność w łazienkach sprzyjają osadzaniu się kamienia i rozwojowi różnych mikroorganizmów, takich jak bakterie lub pleśń. Na wilgotnej podłodze wykonanej z płytek, kamienia łatwiej zbiera się osad, a do tego świetnie rozwijają się mikroorganizmy – bakterie i pleśnie. Wykorzystanie stali emaliowanej  o grubości 3,5 mm  do zabudowy prysznica sprawia, że dużo łatwiej utrzymać go w czystości.

fot: Brodzik Kaldewei Conoflat
Na twardej, pozbawionej porów powierzchni stali emaliowanej o grubości 3,5 mm bakterie nie mają żadnych szans. Nawet zaschnięte plamy czy osady z kamienia można z łatwością usunąć przy pomocy miękkiej i wilgotnej ściereczki. Nie ma potrzeby używania agresywnych, nieekologicznych środków czyszczących.

Jak pokazują badania TÜV Rheinland GmbH przeprowadzone w czerwcu 2012 roku obszar prysznica pozbawiony fug – np. wykonany ze stali emaliowanej – jest zdecydowanie bardziej higieniczny i łatwiejszy w pielęgnacji niż prysznic wykonany z płytek ceramicznych: przy zastosowaniu dostępnych w handlu neutralnych środków czyszczących, ilość zarazków i osadów na emaliowanej powierzchni prysznica została zredukowana o ponad 94%, podczas gdy na powierzchni prysznica z płytek ceramicznych tylko o niecałe 77%.

Badanie TÜV Rheinland GmbH pokazuje jednoznacznie, jak doskonale stal emaliowana Kaldewei sprawdza się w zastosowaniach łazienkowych. Po gładkiej jak szkło powierzchni emalii woda spływa wraz z zawartymi w niej związkami, a przez to na powierzchni wanny lub brodzika nie odkłada się trudny do usunięcia osad. Dzięki temu do czyszczenia urządzeń marki Kaldewei wykonanych ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm nie trzeba używać żrących, nieekologicznych środków chemicznych. Powierzchnię wanny lub brodzika wystarczy przetrzeć zwykłą szmatką. Za stalą emaliowaną przemawia więc nie tylko trwałość i odporność na zabrudzenia, ale także argumenty ekologiczne.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: KALDEWEI Polska Spółka z o.o.


Podobne artykuły
Utrzymanie temperatury ciepłej wody użytkowej

woda i kanalizacja

Utrzymanie temperatury ciepłej wody użytkowej

W celu uniknięcia marnotrawienia wody w domach i mieszkaniach warto pomyśleć o instalacji systemów utrzymania... więcej...

Przyłącza elastyczne do wody

woda i kanalizacja

Przyłącza elastyczne do wody

Przyłącza elastyczne do wody stanowią ważny element instalacji w każdym domu. Przy ich pomocy do instalacji podłączone... więcej...

Zoptymalizowane zawory zwrotne KESSEL

woda i kanalizacja

Zoptymalizowane zawory zwrotne KESSEL

Od stycznia 2011 w ofercie firmy KESSEL dostępne są nowe zoptymalizowane urządzenia przeciwzalewowe. Dla wszystkich... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj