Łazienka dla niepełnosprawnych

data aktualizacji: 16-10-2013, 09:27

Łazienka dla niepełnosprawnych

Dysfunkcje ruchu wymagają zastosowania nietypowych - indywidualnych rozwiązań w łazience. Projekt  łazienki dla osób niepełnosprawnych niekiedy wymaga konsultacji specjalistycznych. Oczekiwania użytkownika mają tu znaczenie zasadnicze - projekt ma zapewnić samodzielność w łazience. Większość z projektantów z pewnością zetknie się z profesjonalną realizacją, z wyrobami o zaawansowanym poziomie technicznym zapewniającymi długoletnią eksploatację pomieszczeń bez potrzeby ciągłych remontów i modernizacji. Rachunek ekonomiczny prowadzony w dłuższym okresie zniechęca inwestorów do stosowania tanich, nieprzydatnych i nietrwałych rozwiązań.

Nie ulega wątpliwości, że wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych jest znacznie bogatsze oraz droższe od wyposażenia łazienki standardowej. Zdarzajace się błędy projektowe mogą utrudnić, a często nawet uniemożliwić funkcjonalne wyposażenie pomieszczeń sanitarnych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Środki wydatkowane na ten cel powinny być racjonalnie wykorzystane i brak wiedzy nie może być przeszkodą. Końcowy efekt zależy od wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Przystępując do projektowania warto pamiętać, że zerowa stawka podatku VAT wskazuje, że wyrób spełnia kryteria techniczne i uzytkowe dla osób niepełnosprawnych (wg klasyfikacji SWW oraz na podstawie np. zgody Ministerstwa Zdrowia wydawanej w oparciu o uzasadnione indywidualne wnioski producentów).

Certyfikaty B, ISO, atesty i aprobaty techniczne należy sprawdzać już na etapie wyboru danego produktu, a nie na etapie gromadzenia dokumentacji powykonawczej. Należy też uzyskać referencje dostawcy i wykonawcy montażu.

 

Co należy uwzględnić przy projektowaniu łazienki dla osób niepełnosprawnych:

  • Skala projektu - właściwa to 1:20. Zaznaczenie obrotu wózka inwalidzkiego zapewni wystarczającą przestrzeń i pozwoli na uniknięcie kolizji. Obrót wózka zaznacza się w projekcie kołem o średnicy 150 cm. Wyroby ceramiczne: miski ustępowe i umywalki są większe od standardowych. Powierzchnia projektowanych i modernizowanych łazienek nie może być zbyt mała. Należy pamiętać, aby wszystkie urządzenia w pomieszczeniu byly dostępne dla osoby poruszajacej się na wózku. Podczas projektowania warto skorzystać z oferowanych nieodpłatnie przez niektóre firmy bibliotek wyrobów (na CD, dyskietkach, stronach internetowych) opracowanymi w systemie „dwg” wraz z odpowiednimi nakładkami.

Cyfrowe nośniki danych wspomagają edycję rysunków i zapewniają właściwą jakość projektów. W przypadku obiektów modernizowanych nie należy wahać się przed wyburzeniami i przesunięciami ścian, jeśli chce się rozwiązać problem zgodnie z przepisami. Zaprojektowanie łazienki będzie prostsze, gdy przewidziane jest dla niej większe pomieszczenie.
 

  • Wytrzymałość ścian - ścianek gipsowo-kartonowych w zasadzie nie powinno się stosować w pomieszczeniach sanitarnych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jeśli pozostaną w projekcie, wymagają odpowiednich wzmocnień konstrukcyjnych (w obszarze montażu uchwytów i poręczy, umywalek, siedzisk kąpielowych itp.). Większość urządzeń jest montowana do wysokści 1 m i co najmniej do tej wysokości zaleca się wykonanie wytrzymałych ścian, np. murowanych.
     
  • Ścisła koordynacja architektury oraz branży sanitarnej i elektrycznej na etapie projektowania, a następnie podczas wykonawstwa jest podstawowym warunkiem osiągnięcia dobrego efektu końcowego oraz uniknięcia kosztów przeróbek.

 

Typowy projekt łazienki dla osób niepełnosprawnych

Na rys. 1 pokazano, że min. wymiary kompleksowo wyposażonej łazienki to 2,2×2,0 m, pod warunkiem usytuowania drzwi na skraju pomieszczenia. Obrys wózka może kolidować z urządzeniami umieszczonymi na planie łazienki - dzieje się tak tylko pozornie - bowiem wbudowane brodziki są bezprogowe;  wysokość zamocowania umywalki zapewnia osobie na wózku przemieszczenie pod nią nóg (pod warunkiem zastosowania krótkiego syfonu z tworzywa i miękkiej rury odpływowej); poręcz przy  wc/bidecie uchyla się do  góry. Obniżone wysokości montażu włączników światła, gniazd elektrycznych i alarmów to kolejne rozwiązania, o których nie wolno zapomnieć. Wykonanie rysunków z widokiem ścian jest konieczne, gdyż wykonawcy rozmieszczają urządzenia i akcesoria w sposób  dowolny, a projektant musi te sprawy rozstrzygnąć jednoznacznie.

 

Zobacz koniecznie:

Ceramika łazienkowa dla osób starszych i niepełnosprawnych

Ceramika łazienkowa dla osób starszych i niepełnosprawnych
Łazienka bez barier - jaki prysznic, umywalkę, baterię wybrać

Łazienka bez barier - jaki prysznic, umywalkę, baterię wybrać
Łazienki bez barier - rozwiązania Viega

Łazienki bez barier - rozwiązania Viega
Wsparcie w łazience – akcesoria VITAL firmy Deante

Wsparcie w łazience - akcesoria VITAL firmy Deante

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Akcjum


Podobne artykuły
Toalety bez barier - wyposażenie dla osób niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

...

W budynkach użyteczności publicznej jednym z ważniejszych pomieszczeń jest toaleta. Codziennie korzysta z niej bardzo... więcej...

Łazienka bez barier - komfortowa i estetyczna

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka bez barier - komfortowa i estetyczna

Prawdziwa łazienka bez barier wymaga nie tylko odpowiedniego projektu, ale również właściwych produktów... więcej...

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Minimalna powierzchnia dla... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj