konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Wyposażenie specjalistyczne łazienki dla niepełnosprawnych

data aktualizacji: 23-09-2015, 10:35 – artykuł promocyjny

Wyposażenie specjalistyczne łazienki dla niepełnosprawnych

W Polsce podobnie jak i w innych krajach europejskich wzrasta liczba ludzi niepełnosprawnych. Charakterystyczne dla krajów rozwiniętych jest również starzejące się społeczeństwo, a jak wynika z przeprowadzonych badań około 50% ludzi powyżej 70 roku życia nie jest już w pełni sprawna.


W związku z powyższym rośnie zainteresowania działaniami mającymi na celu podniesienia jakości życia tych osób. Likwidacja barier architektonicznych jest jednym z podstawowych warunków, determinujących aktywność i integrację społeczną ludzi niepełnosprawnych. Problematyka właściwego zaprojektowania i wyposażenia pomieszczeń sanitarnych dla osób niepełnosprawnych jest istotnym zagadnieniem budownictwa bez barier.

  Lehnen - produkty z serii Funktion

Posiadając wiedzę o sposobie poruszania się i potrzebach ludzi niepełnosprawnych można zaprojektować pomieszczenia higieniczno-sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności. Wymiary pomieszczenia (bez progów i różnic w poziomie posadzki) oraz minimalną szerokość wejścia określają przede wszystkim możliwości manewrowe oraz gabaryty wózka inwalidzkiego. Właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia sanitarnego.W fazie projektowej powinien być przewidziany również odpowiedni rodzaj posadzki antypoślizgowej, najlepiej z punktami orientacyjnymi dla osób niewidomych oraz glazura z kontrastowymi kolorami ułatwiającymi orientację osobom niedowidzącym.
 

Lehnen - produkty z serii Funktion

 

Punkt wc

Dłuższa i podwyższona miska ustępowa ułatwia transfer z wózka inwalidzkiego oraz wspomaga osoby starsze przy powstawaniu z miski. Dwie poręcze, w tym uchylna po stronie transferowej, służą do podciągania i asekuracji.

Lehnen - produkty z serii Evolution

 

Punkt umywalkowy

Płaska i głęboka umywalka z wyprofilowaniem dla podparcia przedramion oraz poręcze po obu stronach to gwarancja komfortu użytkowania punktu umywalkowego. Dodatkowo zalecany jest montaż lustra uchylnego.
 

Lehnen - punkt wc dla osób starszych i niepełnosprawnychLehnen - produkty z serii Funktion

 

Punkt natryskowy

Funkcjonalność punktu natryskowego w dużej mierze zależy od odpowiedniego doboru brodzika, który powinien być wbudowany równo z poziomem posadzki i charakteryzować się dużą odpornością na użytkowanie, tzn. chodzenie i jeżdżenie wózkiem. Stąd też najlepszym wyborem wydają się być brodziki ze stali nierdzewnej. Poręcze i siedziska prysznicowe należą do standardowego wyposażenia punktu prysznicowego.

Lehnen - podukty z serii Evolution

Niejako na uboczu łazienki dla osób niepełnosprawnych znajduje się kolejny temat, który w Polsce nie jest jeszcze zauważany ale w przodujących pod względem wrażliwości społecznej Skandynawii jest bardzo istotny: łazienka dla osób starszych.

Szybko starzejące się społeczeństwa Europy potrzebują nie tylko bezpiecznych koncepcji emerytalno-rentowych ale także bezpiecznych, wygodnych i przyjaznych im wnętrz, także łazienki. Łazienka dla osób starszych, pod względem wyposażenia,  znajduję się pomiędzy standardową łazienką dla osób młodych i w średnim wieku a łazienką dla osób niepełnosprawnych. Taka łazienka nie powinna przytłaczać nadmiarem produktów dla niepełnosprawnych, nie powinna być także natrętnym "memento mori". Receptą wydaje się być nowoczesne wzornictwo, ciepłe kolory wnętrz oraz produkty sanitarne wyposażane sukcesywnie w niezbędne poręcze i siedziska. O wielu sprawach należy pamiętać jednak już w fazie projektowej ewentualnie podczas remontu, który przeprowadzamy w wieku młodym lub średnim, który nie sprzyjają jeszcze myśli o starzeniu się. Niski brodzik prysznicowy, wygodna i przestronna kabina, odpowiednio wzmocnione ściany, które pozwolą na zainstalowanie poręczy, podświadome unikanie zbędnych przedmiotów, które mogą okazać się kiedyś przeszkodą i barierą. Produkty Koło i Lehnen mogą okazać się bardzo pomocne także w gustownym urządzeniu łazienki dla osób starszych.

 

Propozycje wyposażenia poszczególnych stref w łazience bez barier

Lehnen - strefa prysznicowaLehnen - strefa umywalki Lehnen - strefa umywalki
 
Lehnen - strefa wcLehnen - strefa wcLehnen - strefa wc
 

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Lehnen


Podobne artykuły
Kabiny COMFORT-LINE - kąpiel bez barier

łazienka dla niepełnosprawnych

Kabiny COMFORT-LINE - kąpiel bez barier

Specjalnie przygotowane produkty oferują ponadprzeciętną ilość miejsca, szerokie wygodne wejścia, a przede wszystkim... więcej...

Łazienka bez barier - komfortowa i estetyczna

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka bez barier - komfortowa i estetyczna

Prawdziwa łazienka bez barier wymaga nie tylko odpowiedniego projektu, ale również właściwych produktów... więcej...

Łazienka dla niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych

Osoby z ograniczeniami fizycznymi, będącymi wynikiem choroby lub niepełnosprawności, wcale nie muszą być skazane... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj