Cerrad - okładziny gresowe i kamienne

Płytki łazienkowe imitujące drewno, cegłę, beton, kamień

data aktualizacji: 10-07-2018, 05:37 – artykuł promocyjny

Decydując się na remont lub wykończenie łazienki zawsze zaczynamy od wyboru płytek. Jest to najpopularniejszy materiał wykorzystywany na ściany i podłogi. A wybór jest ogromny. Kolory, kształty, wielkości oraz struktura płytek kuszą swoją oryginalnością i różnorodnością. Producenci oferują luksusowe linie oraz ekonomiczne serie standard. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Coraz częściej płytki imitują też inne surowce, np. drewno, beton, cegłę.

Płytki łazienkowe imitujące drewno, cegłę, beton, kamień

fot.: Cerrad

Technologia produkcji, jakość idąca w parze z wytrzymałością pozwoliły zdominować rynek przez płytki ceramiczne. Dodatkowo na korzyść tego surowca przemawia łatwość w utrzymaniu czystości, odporność na trudne warunki oraz łatwy montaż.

 

Płytki jak drewno - gres drewnopodobny na ściany i podłogi

Płytki ceramiczne imitujące drewno to bardzo modny dodatek. Wprowadza do wnętrza ciepło i harmonię kojarzone z naturalnym drewnem pozbawiając nas jednocześnie konieczności stosowania się do szeregu zaleceń wskazanych przy użytkowaniu naturalnego drewna. Nie od dziś wiadomo, że drewno wymaga impregnacji i rewitalizacji po pewnym czasie. Wiąże się to z dodatkowymi nakładami finansowymi oraz jest czasochłonne, dlatego producenci płytek ceramicznych wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzili płytki drewnopodobne. To nic innego jak zwykła płytka ceramiczna, na której odwtorzony jest wzór drewna z zachowaniem jego struktury (czasem wyczuwalnej również w dotyku). Cechą takich płytek jest kształt - naśladujący deskę oraz pojawiające się co jakiś czas sęki (tak jak w przyrodzie).

Paradyż - lekko postarzane, bielone deski COMO

fot.: płytki lekko postarzane, bielone deski z kolekcji Como Ceramika Paradyż


Imitacje drewna można wykorzystać na wykończenie ścian oraz podłóg. W zależności od wybranego formatu możliwe są różne wzory układania takich płytek. Klasycznie jak parkiet, w jodełkę lub w postaci mozaiki. Płytki drewnopodobne to silny trend we wzornictwie płytek, który jednak będzie modny zawsze - tak jak drewno!

Cerrad - płytki z kolekcji Catalea honeyCerrad - Kolekcja Tassero gris&beige lappato & Kolekcja Fuerta sabbia

fot.: Cerrad - kolekcje: Catalea honey oraz Fuerta sabbia

Płytki jak drewno w łazience

fot.: Dunin - szklana mozaika o wygladzie drewna w łazience na ścianie: kolekcja JADE

Coraz śmielej sięgamy po płytki wzorowane na drewnie również w wersji postrzanej. Wprowadzają one do wnętrza wyjątkowy klimat. Takie wnętrza są oryginalne i z pewnością zapadają w pamięci. Mają nieograniczoną kolorystykę, mogą tworzyć efektowne wzory, a struktury do złudzenia przypominają poerwowzór.

plytki drewnopodobne BALDOCER GHIBELLINA

fot.: Salonika - płytki drewnopodobne hiszpańskiej marki Baldocer z kolekcji GHIBELLINA w rozmiarze 20x114. Dostępne w trzech kolorach: ceniza, natural i nogal.

Kolekcja płytek BLENDART firmy SANT'AGOSTINO imitująca postarzane drewnoYeti.pl - Kolekcja płytek BLENDART firmy SANT'AGOSTINO imitująca postarzane drewnoYeti.pl - Kolekcja płytek BLENDART firmy SANT'AGOSTINO imitująca postarzane drewno

fot.: Yeti.pl - Kolekcja płytek BLENDART firmy SANT'AGOSTINO imitująca postarzane drewno. Płytki te stanowią idealną propozycję do wnętrz loftowych i rustykalnych

 

Płytki imitujące cegłę

Cegła jako surowiec od dawna jest wykorzystywana w budownictwie. Stanowi także ciekawy motyw wykończeniowo - dekoracyjny. W aranżacjach łazienek może pojawiać się w postaci odsłoniętego fragmentu muru lub płytek imitujących to tworzywo. Może mieć barwę białą lub naturalne odcienie czerwieni i brązów. Jest to bardzo ciepła i harmonijna stylizacja nawiązująca do minimalistycznego stylu. W połączeniu ze stylowymi dodatkami tworzy oryginalne wnętrze.

  • Cegła we wnętrzu

ścienne płytki imitujące cegłę

ścienne płytki imitujące cegłęścienne płytki imitujące cegłęścienne płytki imitujące cegłę

fot.: Płytki imitujące cegłę - Elkamino Dom

 

  • płytki imitujące kafle piecowe


Efekt ściany z cegieł możemy osiągnąć poprzez użycie plastrów z cegły ciętej, płytek klinkierowych, gipsowych czy kamiennych. W sprzedaży dostępne są także kafle imitujące cegłę. Takie tło świetnie komponuje się z ciepłymi barwami oraz naturalnym drewnem. Sprawdź koniecznie >> Płytki cegiełki

Płytki jak kafle od pieca

fot.: Raw Decor

 

Imitacja betonu

Surowy wygląd oraz oszczędność formy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych cech współczesnego wzornictwa użytkowego. Podobne idee przyświecały również w projektowaniu płytek imitujących beton. Płyty z betonu architektonicznego nawiązują do stylu poprzemysłowego. Płytki imitujące beton dekoracyjny są alternatywą dla typowych ścian spotykanych w loftach. Takie tło świetnie posłuży do wyeksponowania detali w postaci, na przykład luksusowej umywalki, czy minimalistycznej armatury.

beton architektonicznybeton architektoniczny Luxum

      fot.: Elkamino Dom                                                    fot.: Luxum  

Choć beton to materiał oszczędny w formie, a nawet kolorystyce, to w praktycznym wykorzystaniu może mieć wiele obliczy. Przede wszystkim w płytkach wzorowanych na betonie mamy do czynienie z przywiązaniem do szczegółu. Szare kolekcje płytek są bardzo popularne również ze względu na ich uniwersalny charakter. Urok niedoskonałości jest w tym przypadku największym atutem.

Cerrad - kolekcja Apenino antracytCerrad - kolekcja Apenino gris

fot.: Cerrad - kolekcje Apenino antracyt i Apenino gris

 

Płytki jak marmur, imitacja kamienia naturalnego

Marmurowe płyty kamienne są drogie i nie każdy może pozwolić sobie na taką aranżację. Wybierając płytki wykorzystujące wzór tego szlachetnego surowca z pewnością wniesiemy do wnętrza wyjątkowy klimat z powiewem luksusu. Tego typu płytki są klasyczne, ponadczasowe i doskonale prezentują się w każdym stylu. Marmur jako motyw aranżacji zyskuje coraz większą popularność. 


fot.: Raw Decor - Heksagon marble mat XL oraz brick marble mat na ścianie

Dla osób ceniących piękno naturalnych surowców producenci płytek przygotowali serie imitujące kamień. Takie płytki są tańsze, ale łatwiej też o nie dbać.

Cerrad - płytki z kolekcji Marquina

fot.: Cerrad - płytki z kolekcji Marquina

Wzorowane na kamieniu naturalnym płytki pod wieloma względami są bardzo zbliżone do oryginału. Przede wszystkim posiadają przyjemną w dotyku strukturę, technologia produkcji pozwala oddać wiele detali kolorystycznych danego kamienia. Płytki wzorowane na kamieniach są znacznie lżejsze w porównaniu z surowym kamieniem, mają przy tym doskonałe właściwości techniczne.

Ibero - EvolutionYeti.pl - Płytki marmuropodobne Keope Elements Lux Calacatta

         fot.: Salonika - płytki Ibero Evolution             fot.: Yeti.pl - płytki Keope Elements Lux Calacatta

 

Płytki dobrze dobrane

 

Wystrój wnętrza zaczyna się od bazy, czyli w tym przypadku doboru płytek. Ma to znaczenie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, czy nasza podłoga i ściany mają być tłem dla bardziej ekstrawaganckiego wyposażenia pomieszczenia, czy wręcz przeciwnie - same w sobie będą stanowić ekspresję i siłę stylu wnętrza. Decyzja zazwyczaj dotyczy koloru i wielkości płytek, ale również ważna jest ich struktura i stopień połysku. Zawsze należy dążyć do tego by wszystkie elementy we wnętrzu współgrały ze sobą.

fot.: Ceramika Domino

W małych łazienkach warto dobierać fugi w kolorze płytek. Jest to zabieg pozwalający na optyczne wyeliminowanie elementów szatkujących przestrzeń, dzięki czemu łazienka wyda się większa. Zaleca się również zwrócić uwagę na sposób układania płytek - pionowe pasy wpływają na złudzenie wyższego pomieszczenia, zaś te poziome mogą poszerzyć wąską łazienkę. Jest to zabieg łatwy do przeprowadzenia w przypadku płytek-desek. Gra kolorów jasnych i ciemnych ma także przełożenie na proporcje w pomieszczeniu. 

fot.: Domino płytki

Płytki w kolorystycznych kontrastach tworzą charakter wnętrza. Dodatkowo jeśli zestawimy różne formaty obok siebie możemy liczyć na ciekawe efekty. Taka baza to odzwierciedlenie trendu na ekologiczne i naturalne zestawienia.

fot.: Opoczno - płytki z serii Black&White

 

Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cerrad, Ceramika Paradyż, Elkamino Dom, Yeti.pl, LEG-SANIT, Luxum, Raw Decor, Dunin


Podobne artykuły
Płytki ceramiczne - najnowsze kolekcje 2013/2014

podłogi i ściany

Płytki ceramiczne - najnowsze kolekcje 2013/2014

Płytki ceramiczne od wielu lat wiodą prym w aranżacjach łazienek. To za ich pomocą wykańcza się większość... więcej...

Jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

podłogi i ściany

Jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach i oddychamy powietrzem wewnętrznym. Pracując, ucząc się a nawet odpoczywając... więcej...