konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Jacuzzi

data aktualizacji: 24-12-2013, 08:38 – artykuł promocyjny

Jacuzzi jest formą masażu wodnego, w której wykorzystuje się napowietrzoną wodę. Najprostszą metodą na hydromasaż jest wanna jacuzzi, czyli wanna wyposażona w dysze generujące strumienie wody skierowane na nasze ciało. Tego typu urządzenia bardzo często są wykorzystywane w profilktyce SPA jako hydroterapia, czyli wodolecznictwo. Coraz częściej trafiają również do prywatnych domów. Historia jacuzzi sięga 1970 roku, kiedy to Roy Jacuzzi wynalazł i opatentował pierwsze urządzenie tego typu marki JacuzziTM.

Jacuzzi

Jacuzzi w domu

 

Podstawę leczniczego i relaksującego wpływu jacuzzi na organizm człowieka są temperatura i ciśnienie wody. Oba te czynniki w łatwy sposób można zapewnić w domu. Wystarczy jeszcze wyposażyć się w odpowiednie urządzenie, czyli wannę. Profilaktyka nastawiona na ulgę dla przeciążonego układu mięśniowego oraz odprężenie ma zbawienny wpływ na ciało i umysł, zarówno dla osób zdrowych, jak i cierpiących na różne schorzenia (jednak zawsze warto skonsultować rodzaj oraz intensywność zabiegów z lekarzem lub rehabilitantem). Przyjemny masaż oraz ciepłe bąbelki opływające ciało zapewniają relaks. W typowej wannie jacuzzi dysze ustawione są pod różnym kątem, co zapewnia zróżnicowanie strumienia, który wypływając pod dużym ciśnieniem masuje miejscowo ciało. Najczęściej masażowi ulegają nogi i dolny odcinek kręgosłupa, gdyż jacuzzi jest rodzajem hydroterapii w pozycji siedzącej na niedużej powierzchni. Z doświadczenia wynika, że właśnie to te partie ciała najbardziej narażone są na zmęczenie, dlatego jacuzzi jest skuteczną metodą na likwidację napięć i poprawę krążenia krwi. Zatem jacuzzi jest odpowiednie dla osób pracujących w pozycji siedzącej, dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, a nawet dla kobiet w ciąży (po konsultacji z lekarzem prowadzącym). Bąbelki mogą zlikwidować obrzęki stóp oraz pomóc przy kontuzjach.

fot.: Hydrospa - jacuzzi w pokoju kąpielowym

 

Jacuzzi ogrodowe

 

Jacuzzi w ogrodzie? Jest to ekskluzywna wersja, dla każdego kto chce cieszyć się właściwościami kąpieli znanymi z kurortów i uzdrowisk spa. Zapewnia miłe chwile, które niosą również pozytywną energię dla naszego ciała i ducha. Wszystkie zalety domowego jacuzzi w połączeniu ze świeżym powietrzem mogą zdziałać sporo w regeneracji i poprawie naszej kondycji.

Hydroterapia sposobem na zdrowieMinibaseny - rodzaje i funkcje

fot.: Minibaseny.pl

 

Zalety kąpieli z jacuzzi

 

  • rozluźnienie mięśni prowadzące do wyregulowania pracy układów, lepszego ukrwienia i wyrównania ciśnienia krwi
  • poprawa kondycji (elastyczności, napięcia skóry) ciała oraz przyspieszenie przemiany materii, a w konsekwencji redukcję cellulitu
  • lepsze ukrwienie skóry oraz oczyszczenie organizmu z toksyn zmniejsza tempo jej starzenia się oraz eliminuje skutki zmęczenia widoczne w postaci sińców pod oczami czy zmianie kolorytu skóry
  • regularne korzystanie z jacuzzi skutkuje poprawą samopoczucia

 

Zalecenia i przeciwskazania

 

Z racji tego, że nasze ciało jest wymasowane dochodzi do produkcji hormonu szczęścia, czyli endorfiny. To za jej sprawą czujemy się lepiej, znikają bóle i napływają nowe siły, jednak masaż bąbelkowy nie powinien trwać dłużej niż 15 minut, gdyż gorąca woda w dłuższym odcinku czasu może nadmiernie obciążyć układ krążenia oraz wysuszyć skóre. Z tego typu kąpieli nie powinny korzystać także osoby z nadciśnieniem, ciężkimi schorzeniami nerek i skłonnościami do częstych zapaleń pęcherza, czy obniżoną krzepliwością krwi.

Kaldewei - hydromasażKaldewei - podświetlenie dysz

fot.: Kaldewei Vivo Turbo, w którym dysze zasysają wodę i bezpośrednio zwracają ją do wanny w postaci wirującego strumienia masującego, przez co wyeliminowany został problem z czyszczeniem urządzenia. System posiada również efektowną iluminację dając dodatkowo efekt terapii światłem.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie jacuzzi

 

Kupno wanny z systemem masaży wodnych jest inwestycją na lata i wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Decydując się na wannę w stylu jacuzzi musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 5 000 - 20 000 złotych. Do tego koniecznie należy doliczyć zakup środków czystości dostosowanych do tego typu urządzeń, które również nie należą do tanich. Ceny za kompaktowe jacuzzi ogrodowe zaczynają się od  50 000 złotych. Ponad to warto zwrócić uwagę na ilość miejsc w wannie oraz zaplanować jej lokalizację, tak by było najbardziej komfortowo względem naszych potrzeb. Te podstawowe parametry należy poszerzyć o wybór odpowiedniego układu i ilości dysz oraz dodatkowe wyposażenie (regulatory siły masażu, wbudowana aromaterapia, zagłówki itp.). Ważne jest też by zwrócić uwagę na system czyszczenia, np. system dezynfekcji za pomocą lampy bakteriobójczej UV.

Zobacz więcej:

Płyny do dezynfekcji wanien z hydromasażem
Jak utrzymać hydromasaż w czystości

Dodatkowo należy uwzględnić możliwość serwisowania urządzenia i zadbać o gwarancję producenta. Standardowo jest to około 5 lat (może być zróżnicowana na powłokę wanny, dysze i całą konstrukcję). Regularna konserwacja wydłuża okres trwałości i sprawnego funkcjonowania urządzenia.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kaldewei, Hydrospa, Minibaseny.pl


Podobne artykuły
Ponadczasowe, domowe spa - wanny

wellness & spa

Ponadczasowe, domowe spa - wanny

W czasach, kiedy nasze życie toczy się w zawrotnym tempie i staje się coraz bardziej stresujące dużo osób... więcej...

Panel Long - hydromasaż pod prysznicem

wellness & spa

Panel Long - hydromasaż pod prysznicem

Panel masażowy Long firmy Poolspa to doskonała alternatywa zwykłej baterii prysznicowej w kabinie. To także sposób... więcej...

Postaw na wellness

wellness & spa

Postaw na wellness

Wellness to nazwa określająca styl życia, w którego celem jest dążenie się do osiągnięcia harmonii ciała... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj