Łazienka bez barier - komfortowa i estetyczna

data aktualizacji: 05-11-2015, 09:18 – artykuł promocyjny

Prawdziwa łazienka bez barier wymaga nie tylko odpowiedniego projektu, ale również właściwych produktów i inteligentnych rozwiązań ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym lub mającym problemy z poruszaniem się. W dzisiejszych czasach temat ten dotyczy zarówno budynków użyteczności publicznej, szpitali, czy hoteli jak i prywatnych domów wielopokoleniowych. Inteligentne rozwiązania pozwalają bez żadnych ograniczeń korzystać z łazienki osobom starszym lub poruszającym się na wózku.

Łazienka bez barier - komfortowa i estetyczna

Jeśli łazienka ma spełniać wymagania użytkowników o ograniczonej sprawności ruchowej, trzeba zwrócić uwagę na ich potrzeby już na etapie planowania. Podstawowe kwestie to funkcjonalny design i wystarczająca ilość miejsca do swobodnego poruszania się. Kiedy mamy już odpowiedni projekt, urządzenie komfortowej łazienki bez barier jest stosunkowo proste w realizacji, zarówno w przypadku budowy „od zera”, jak i podczas modernizacji. Na rynku dostępne są niezbędne rozwiązania techniczne i szeroka oferta produktów sanitarnych o różnorodnym designie.

Firma Viega oferuje szeroką gamę produktów do łazienek bez barier.


Bezpieczny i komfortowy prysznic

Jeśli cała strefa mokra zaaranżowana została na poziomie podłogi, nie tylko powiększa to optycznie przestrzeń, ale zdecydowanie ułatwia korzystanie z łazienki osobom starszym lub niepełnosprawnym. Takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze od tradycyjnego brodzika. Szczególnie, jeśli od samego początku pomyślano o miejscu do siedzenia pod prysznicem w formie wbudowanego siedziska lub klasycznego siedzenia rozkładanego montowanego na ścianie. Rozkładane siedzenie i uchwyty można obecnie w subtelny sposób zintegrować i dopasować formą do reszty wyposażenia. Odpływ Advantix Vario firmy Viega gwarantuje pełną elastyczność przy projektowaniu łazienki. Umieścimy go w dowolnym miejscu i dopasujemy jego długość do indywidualnych potrzeb.

Advantix Vario

Odpływy liniowe takie, jak Advantix Vario pozwalają zaprojektować atrakcyjny wizualnie, komfortowy prysznic z odpływem na poziomie posadzki, który idealnie wpisuje się w koncepcję łazienki bez barier.

 

Wygodny syfon podtynkowy

Osoba poruszająca się na wózku potrzebuje sporo miejsca, by swobodnie skorzystać z umywalki. Doskonałym rozwiązaniem jest więc syfon podtynkowy firmy Viega. Umożliwia on podjechanie wózkiem do samej umywalki. Pod spodem nie ma przeszkadzającej poziomej rurki, dzięki czemu ilość wolnego miejsca znacznie się zwiększa. Wyjmowany syfon schowany jest za chromowaną lub białą płytką maskującą. Jego wysokość montażową można regulować w zakresie do 50 mm. Ponadto stelaż do umywalki Viega Eco Plus wyposażono w uniwersalny uchwyt do syfonu podtynkowego.

syfon Viega

Syfon podtynkowy Viega pozwala osobie niepełnosprawnej podjechać wózkiem do samej umywalki.

 

Komfort korzystania z WC

Składane poręcze i uchwyty są nieodzownymi elementami wyposażenia w łazienkach bez barier. Stelaż do miski ustępowej Viega Eco Plus umożliwia ich instalację zgodnie z wymogami normy DIN 18040. Uchwyty i poręcze montuje się z lewej lub prawej strony stelaża, na drewnianych płytach z MDF, umieszczonych na dodatkowych stelażach Viega Eco Plus. Trwa to zaledwie chwilę i zapewnia dużą elastyczność. Innym problemem jest wysokość montażowa miski ustępowej, która ma zasadniczy wpływ na komfort użytkowania. Osoby starsze, wolą gdy znajduje się ona nieco wyżej, ponieważ ułatwia to wstawanie. Dlatego firma Viega oferuje specjalny stelaż z możliwością indywidualnego dopasowania wysokości zawieszenia ceramiki. Za pomocą przycisku można przesunąć miskę o 8 cm w górę lub w dół, bez żadnej elektroniki.

łazienka bez barier

Dzięki elementom montażowym zintegrowanym ze stelażem podtynkowym, w razie potrzeby łatwo zamocujemy uchwyty do płyty wiórowej. Specjalny stelaż z regulacją wysokości WC ułatwia wstawanie osobom starszym.

 

Bezdotykowa aktywacja procesu spłukiwania

Opcja bezdotykowej aktywacji procesu spłukiwania przy pomocy płytek uruchamiających Visign for Public, Visign for Care i Visign for More sensitive znacznie ułatwia osobom niepełnosprawnym korzystanie z łazienki. Zastosowano w nich mechanikę wykorzystująca cięgna Bowdena. Przycisk uruchamiający może być zainstalowany w składanej poręczy i połączony ze sterownikiem przewodowo lub bezprzewodowo (wykorzystuje wtedy fale radiowe). Dzięki takiemu rozwiązaniu elektronicznie uruchamiamy spłukiwanie małą lub dużą ilością wody. Po zainstalowaniu opcjonalnego adaptera spłukiwanie może być aktywowane również przy pomocy fotokomórki, a pakiet oprogramowania pozwala także na korzystanie z funkcji Hygiene+. Umożliwia ona automatyczną aktywację spłukiwania co 24, 72 lub 168 godzin przy użyciu 3, 6 lub 9 litrów wody, co gwarantuje maksymalny poziom higieny.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Viega Sp. z o.o.


Podobne artykuły
Kąpiel bez barier - prysznic czy wanna?

łazienka dla niepełnosprawnych

Kąpiel bez barier - prysznic czy wanna?

Projektując łazienkę, z której korzystać będą seniorzy oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową,... więcej...

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych

łazienka dla niepełnosprawnych

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Minimalna powierzchnia dla... więcej...

Łazienka dla seniora

łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla seniora

Przestrzeń łazienkowa, z której korzystać mają osoby starsze o ograniczonej sprawności ruchowej musi zostać... więcej...