konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Patron sekcji - SFA Poland

Metody udrażniania kanalizacji

data aktualizacji: 03-08-2012, 10:09 – artykuł promocyjny

Metody udrażniania kanalizacji

Z uwagi na normalną eksploatację kanały sanitarne wymagają bieżącej konserwacji. Udrażnianie mechaniczne jest popularną formą utrzymywania czystości szczególnie w instalacjach wewnętrznych, gdzie występują blokady z tłuszczy, szmat papierów itp. Również przyłącza do budynków oraz instalacje zewnętrzne mogą być czyszczone tym sposobem. Dużą zaletą pracy maszynami mechanicznymi, szczególnie przy obsłudze instalacji zewnętrznych jest możliwość pracy w warunkach zimowych w temperaturze ujemnej.

 

Udrażnianie kanalizacji wewnętrznej - usługa polegająca na mechanicznym usuwaniu zatorów odpływów ze zlewów, kratek podłogowych i innych urządzeń sanitarnych.
 

Udrażnianie pionów kanalizacji wewnętrznej w budynkach wielokondygnacyjnych polega na usuwaniu narostów tłuszczowych ze ścian rur pionowych kanalizacji sanitarnej powstałych na skutek używania detergentów, a także osadzającego się kamienia i zanieczyszczeń; możliwość skutecznego likwidowania blokad pionów powstałych w wyniku nagromadzenie odpadów z gałęzi i liści zalegających na dachu budynku.
 

Metoda mechaniczna Częstą przyczyną awarii sieci zewnętrznej jest przerost korzeni w kanale. Możemy tą metodą usuwać również innego rodzaju zanieczyszczenia przewodu, np. tłuszcz zalegający na ściankach kanału w wyniku stosowania detergentów, bądź też osadzający się kamień. Podczas stosowania metody mechanicznej często używamy małego sprzętu, ponieważ przy średnicach kanału do 100 mm nie ma potrzeby stosowania ciężkich pojazdów specjalnych.

 

 

Do czyszczeniu kanałów o średnicy powyżej 100 mm niezbędna jest już interwencja pojazdu specjalnego jakim jest samochód ciśnieniowy kombinowany. Jest to samochód wyposażony w płuczkę ciśnieniową oraz specjalne rurę ssawną. Na samochodzie znajduje się zbiornik o pojemności od 3 do 10 m3. Mieści się w nim woda do płukania kanałów, a także oddzielny zbiornik na osady wymyte lub wypłukane podczas czyszczenia kanału. Osady zassane ze studzienek, wpustów ulicznych itp. są transportowane na teren bazy, gdzie znajduje się ciąg technologiczny. Tutaj osady są segregowane oraz pozbawiane nadmiernej ilości wody.

 

Metoda ciśnieniowa

Jest bardzo podobna z tym, że wycinarka korzeni obraca się na końcówce węża podającego wodę pod ciśnieniem wytworzonym przez pompę znajdującą się na samochodzie specjalnym (samochód ciśnieniowy kombinowany).

 

 

Najpopularniejszy sposób na utrzymanie w czystości rur, stosowany powszechnie przy obsłudze instalacji zewnętrznych. Metoda hydrodynamiczna pozwala na skuteczne usuwanie ze ścianek rury osadów oraz przesuwanie ich do studzienki w celu wybrania. Przy zastosowaniu metody ciśnieniowej możemy dokładnie przygotować instalację np. do inspekcji lub naprawy. Bardzo istotne jest dobranie odpowiednich parametrów pracy (wydajność wody przy ciśnieniu roboczym) pompy ciśnieniowej urządzenia oraz rodzaju głowicy roboczej, do średnic czyszczonych rur i rodzaju zanieczyszczeń. Właściwe końcówki robocze oraz parametry maszyny pozwolą na usuwanie nawet bardzo twardych osadów np. korzeni, skamieniałego piachu, korków ze szmat itp.

 

Woda płynąca pod dużym ciśnieniem z głowicy węża uderza o ścianki rury kanalizacyjnej powodując odrywanie się zanieczyszczeń od perforacji kanału. Strumień wody skierowany jest równocześnie w kierunku przeciwnym, a więc zanieczyszczenia spływają do osadnika, skąd wybierane są za pomocą rury ssawnej.
Podobnie usuwa się wszystkie rodzaje nieczystości z separatorów oraz łapaczy błota i oleju wykorzystując samochody ciśnieniowe kombinowane.

 

 

Metoda bakteriologiczna

 

Piony kuchenne i łazienkowe nie muszą być czyszczone wyłącznie za pomocą sprężyn. W metodzie bakteriologicznej do pionu kuchennego bądź łazienkowego zadaje się najpierw specjalne szczepy bakterii, które powodują rozłożenie osadu znajdującego się na ściankach przewodu. Po odpowiednim czasie od zaszczepienia bakterii do przewodu wprowadzone są również sprężyny. Wprawione w ruch obrotowy, usuwają pozostały osad ze ścianek pionu. Ta metoda jest bardziej czasochłonna, aczkolwiek skuteczniejsza. Stosuje się ją na zlecenie zarządów budynków mieszkalnych.

 

Inspekcja kanału za pomocą kamery wizyjnej

Ta metoda gwarantuje prawidłową ocenę stanu w jakim znajduje się interesujący nas odcinek kanalizacji. Przeszkoleni pracownicy w fachowy sposób wprowadzą kamerę do przewodu kanalizacyjnego, a następnie analizując obraz na ekranie monitora określą przyczynę awarii.

 

Zastosowanie kamery służy określeniu:

 • przebiegu trasy,
 • stopnia zanieczyszczenia kanalizacji osadami dennymi,
 • rozrostu korzeni powodujących niedrożność kanału,
 • nieszczelności połączeń rur,
 • nieszczelności połączeń rur ze studzienkami lub przykanalikami,
 • stanu innych podłączeń.

 

Każda inspekcja kanału utwalana jest na taśmie video oraz w protokole opisującym przebieg kontroli. Odpowiednie wnioski i wskazówki są podstawą dalszych działań interwencyjnych. Wszystkie odcinki kanału powinny być poddawane inspekcji przynajmniej raz.

 

 

Coraz większe znaczenie ma prawidłowa ocena stanu instalacji oraz dokładna lokalizacja ich położenia. Proponowane urządzenia pozwalają precyzyjnie określić np. położenie:

 • przewodów energetycznych
 • rur gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych

 

Dzięki systemom inspekcji telewizyjnej można szybko ocenić uszkodzenia instalacji, a wykorzystując lokalizatory znacznie zmniejszyć koszty poszukiwania miejsca uszkodzenia i naprawy kanału. Przedsiębiorstwa odbierające ścieki borykają się często z ich nadmiarem, szczególnie w okresach wzmożonych opadów deszczu.

 • czyszczenie kanalizacji - ogólnie dostępnych odcinków rurowych - głowice stadnardowe, rakietowe, 
 • czyszczenie kanalizacji - usuwanie wszelkiego typu zatorów blokujących przepływ ścieków - głowice stożkowe
 • czyszczenie kanalizacji - usuwanie piasków, żwirów i innych osadów zalegających na dnie kanału
 • czyszczenie kanalizacji - rozbijanie i wypłukiwanie osadów tłuszczowych na ściankach rur - głowice obrotowe
 • wycinanie korzeni zarastających rury, będących przyczyną występowania zatorów - głowice łańcuchowe, hydrualiczne, wycinarki korzeni
 • zbijanie twardych osadów wapiennych, cementowych i innych trwale przytwierdzonych do ścian przewodu - frezy obrotowei obrotowo-udarowe

 

Istnieje wiele konfiguracji sprzętu:

 • wózki
 • wbudowy do samochodów typu van / furgon
 • podwozia samochodowe

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja


Podobne artykuły
Prysznic walk-in bez brodzika - jak wykonać odwodnienie w podłodze

woda i kanalizacja

Prysznic walk-in bez brodzika - jak wykonać odwodnienie...

Przestronność, wygoda i funkcjonalność to trendy obecnie królujące w aranżacjach nowoczesnych łazienek.... więcej...

Montaż pomporozdrabniaczy do ścieków i fekaliów

woda i kanalizacja

Montaż pomporozdrabniaczy do ścieków i fekaliów

Rozdrabniacze są przeznaczone do odprowadzania ścieków organicznych, bytowych, wód sanitarnych i papieru... więcej...

Pompy do brudnej wody i ścieków szarych

woda i kanalizacja

Pompy do brudnej wody i ścieków szarych

Pompy do ścieków szarych i wody brudnej to urządzenia przeznaczone do przetłaczania ścieków z całej... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj