konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Montaż płytek wielkoformatowych

data aktualizacji: 15-09-2017, 09:04 – artykuł promocyjny

Płytki wielkoformatowe w ostatnim czasie są coraz częściej wybierane przez inwestorów do wykończenia ścian w domach i mieszkaniach. Ich rozmiary znacznie przekraczają standardowe formaty, dlatego też obróbka i montaż tych płytek może być kłopotliwy. Wymagają one specjalych klejów i metod montażu.W poniższym artykule zaprezentujemy instrukcję montażu płyt wielkoformatowych i kalibrowanych płyt z kamienia naturalnego , których jeden z boków jest dłuższy niż 30 cm, ale żaden z boków nie jest dłuższy niż 120 cm.

Montaż płytek wielkoformatowych

Właściwości płytek
Podczas wypalania w płytkach mogą powstać naprężenia. W przypadku płytek kwadratowych naprężenia te są takie same na wszystkich krawędziach. Natomiast płytki prostokątne mają zazwyczaj większe naprężenia na dłuższym brzegu, co może powodować jej wypukłość lub wklęsłość. Należy wziąć to pod uwagę, układając płytki w taki sposób, aby się łączyły ze sobą. Niekiedy w celu zminimalizowania ewentualnego ”spływania” fugi ze znajdującej się wyżej krawędzi sąsiedniej płyty, konieczne może być montowanie ich z przesunięciem wzdłużnym o 1/3 długości płytki.

Wymogi dla podłoża
Płyty wielkoformatowe wymagają równego podłoża. Aby wyeliminować wszelkie szczeliny, wgłębienia i nierówności, przed przystąpieniem do układania płyt zaleca się wyrównać podłoże masą wyrównawczą. Tolerancja dla poprawek wykonywanych klejem jest bowiem bardzo niewielka. Ułożenie płytek o dużych formatach na nierównej podłodze może skutkować wykruszaniem się fugi.

 

Wybór kleju do płyt wielkoformatowych

podłoże ściana podłoga
Lekko obciążone podłoża, np. w mieszkaniach, biurach, pokojach hotelowych oraz innych pomieszczeniach publicznych o lekkim obciążeniu.
Podłoże zagruntować zgodnie z instrukcją, aby zapewnić dobrą przyczepność kleju i uniknąć jego zbyt szybkiego przesychania podczas montażu. Płytki przyklejać klejem z-fix, który ma najlepsze właściwości do rozprowazania na powierzchniach pionowych.
Podłoża chłonne zagruntować 4180 primer. Szczelne podłoża gruntować 4140 contact primer. Płytki przyklejać klejem z-fix lub 3250 superplanfix.
Podłoża obciążone, np. w
sklepach, lekkim przemyśle, kuchniach przemysłowych,
szatniach, miejscach publicznych, itp.
Podłoża chłonne zagruntować 4180 primer. Szczelne podłoża, takie jak powierzchnie malowane czy stare płytki gruntować 4140 contact primer. Płytki przyklejać klejem 3250 superplanfix. Alternatywnie można w mniej obciążonych szatniach czy łazienkach ze spadkiem podłogi użyć kleju z-fix.
Zewnątrz: tarasy, balkony. Wewnątrz: przemysł ciężki, przemysł spożywczy, centra handlowe, duże powierzchnie publiczne z ryzykiem ruchu pojazdów kołowych. Powierzchnie zewnętrzne wymagają zabezpieczenia membraną wodoszczelna (4650 aquastop flexibel). Wewnątrz: powierzchnie chłonne zagruntować 4180 primer. Podłoża szczelne zagruntować 4140 contact primer. Płytki przyklejeć klejem 3250 superplanfix.


Powyższy schemat przewidziany jest dla stabilnego, zwartego podłoża podłogowego, które wykonane jest z betonu, szpachli lub innej mineralnie związanej, wodoodpornej masy o skórczu nie większym niż 4‰. Podłoże ścian, oprócz betonu, betonu lekkiego i tynku może być z nieorganicznych płyt o stabilnej formie, zamontowanych wg. instrukcji producenta.

 

Klejenie płyt o dużych formatach

Stopień pokrycia płyty klejem zależy od obciążeń na jakie dana powierzchnia będzie narażona podczas użytkowania.

 • na ścianach - na lekko obciążonych powierzchniach wystarczające jest 80% pokrycie płyty klejem, ale pod warunkiem, że jest on dokładnie wprowadzony w powierzchnię, ma dobry kontakt ze spodnią powierzchnią płytki oraz jest równo rozprowadzony po całej płycie.
 • na podłogach - w tym przypadku wymagane jest 100% pokrycie płyty klejem na jej krawędziach. Jest to konieczne w celu uniknięcia pękania i łamania się płyt podczas użytkowania. W domach i mieszkaniach w miejscach o Na powierzchniach mieszkalnych o niewielkim ruchu pieszym pokrycie płyty klejem musi wynosić minimum 80%. Na powierzchniach obciążonych obowiązują wyższe wymogi.
 • Podłogi i ściany ogólnie - w przypadku płytek pokrytych od spodu środkiem antyadhezyjnym (najczęściej jest to biały proszek wapienny) należy rozprowadzić cienką warstwę kleju na spodzie płytki przed montażem. Jest to konieczne w celu  przerwania struktury środka antyadhezyjnego i zapewnienia dobrej przyczepności. W sytuacji, gdy płytki wielkoformatowe mają być ułożone na podłożu narażonym na silne oddziaływania promieni słonecznych (taras zewnętrzny czy wewnątrz pomieszczenia w pobliżu okien) należy zastosować klej o wysokiej odkształcalności. Promienie słoneczne mogą spowodować bowiem znaczne termiczne rozszerzenie płytek.

 

Montaż płytek wielkoformatowych na ścianie - krok po kroku

 • Proces montażu płytek zaczynamy od zagruntowania powierzchni po to aby, zapewnić dobry kontakt kleju z podłożem. Grunt nie pozwoli aby podłoże wchłonęło wodę z kleju.
 • Następnie przy pomocy gładkiej strony pacy rozprowadzamy klej z-fix na ścianie. Uzyskamy w ten sposób dobry kontakt z podłożem. Wykorzystując zębatą stronę pacy, formujemy grzebień na ścianie.
 • Przyklejamy płyty, dociskając je ruchem wibrującym, aby uzyskać maksymalne pokrycie klejem spodu płytki.
 • Aby zapewnić całkowite pokrycie klejem brzegów i rogów płyty należy ją od spodu pokryć klejem wzdłuż krawędzi. Może być konieczne nałożenie cienkiej warstwy kleju na spód płyty, jeśli jest ona
  pokryta środkiem antyadhezyjnym.
 • Na ścianach wymagane jest min. 80% rownomierne pokrycie spodu płytki klejem. W miejscach instalacji (np. podwieszenia wc) płyty muszą mieć 100% pokrycie,czyli pełny kontakt z klejem, aby uniknąć pęknięć i odprysków.

 

Montaż płytek wielkoformatowych na podłodze - krok po kroku

 • Tak, jak w przypadku montażu płytek na ścianach, proces zaczynamy od zagruntowania podłoża, zapewniając uzyskanie optymalnego kontaktu z klejem.
 • Klej z-fix lub 3250 superplanfix rozprowadzić po podłożu gładką stroną pacy a następnie uformować ”grzebień” zębatą stroną pacy.
 • Na podłogach o znacznym obciążeniu, gdzie konieczne jest 100% pokrycie klejem i pełny
  kontakt płyty z podłożem ze względu na przyczepność i siłę nacisku należy nakładać klej i na płytę i na podłoże.
 • Płyty należy montować bezpośrednio jedna przy drugiej. Płyty trzena wciskać w podłoże wibrującym ruchem. W ten sposób uniknie się wniknięcia kleju do fug.
 • Pokrycie płyty klejem zależy od wymogów użytkowych. Jeżeli 100% pokrycie nie jest konieczne,
  należy klej rozprowadzić równomiernie po całej płytce, tylko małe fragmenty jej powierzchni
  mogą mieć cieńsze pokrycie, ale nigdy wzdłuż krawędzi.


Zobacz więcej informacji na temat montażu płyt wielkoformatowych

Kontakt w sprawie produktów:

mira Polska Sp. z o.o.
ul. Boczna 8
44-240 Żory
tel. (32) 756 00 31-32
www: www.mira.ee/pl
mail: wyślij wiadomość

kleje do płytek » fugi » środki gruntujące » silikony » masy samopoziomujące » środki do czyszczenia i pielęgnacji płytek podłogowych i ściennych » systemy hydroizolacji » narzędzia do układania płytek
Podobne artykuły
Silikony w walce z wilgocią w domu

podłogi i ściany

Silikony w walce z wilgocią w domu

W sezonie letnim nasze domy często przechodzą metamorfozę - słoneczna pogoda sprzyja pracom remontowym i wykończeniowym.... więcej...

Fugowanie z mira supercolour

podłogi i ściany

Fugowanie z mira supercolour

mira supercolour przeznaczona jest do fugowania płytek ceramicznych, mozaiki oraz kamienia naturalnego na powierzchniach... więcej...

Masa szpachlowa i klej gipsowy Acryl-Putz

podłogi i ściany

Masa szpachlowa i klej gipsowy Acryl-Putz

Uznana marka ACRYL-PUTZ® została wzbogacona o nowe produkty. Masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® BASIC uzupełniła... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj