konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Jak prać kurtkę puchową?

data aktualizacji: 22-12-2016, 09:21 – artykuł promocyjny

Ciepła odzież zimowa kojarzy się głównie z kurtką puchową. Odzież taka jest w głównej mierze wypełniona dwoma rodzajami puchu naturalnego: kaczym i gęsim. Dodatkowo istotną kwestią jest jego skład procentowy informujący o stosunku drobnych piórek do puchu, ponieważ im więcej puchu tym kurtka będzie cieplejsza i będzie miała lepsze właściwości izolacyjne.
 

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtki zimowe mogą być wypełnione:

  • puchem - czyli mieszanką puchu i pierza gęsiego lub kaczego; istotną kwestią jest także materiał wierzchni, który musi posiadać właściwości nie przemakalności ponieważ puch jest bardzo podatny na wodę, która powoduje jego zbijanie
  • wypełnieniem syntetycznym - piromaloft i thermal r.

 

Pranie kurtki i ubrań puchowych


Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kurtek puchowych pod żadnym pozorem nie można prać w pralni chemicznej. Podobnie jak podczas prania innej odzieży chcąc wyprać kurtkę musimy w pierwszej kolejności odpiąć kołnierz, kaptur, podpinkę i wyjąć pasek jeśli takowy posiada. Kurtkę przed praniem koniecznie należy zapiąć i odwrócić na lewą stronę aby ochronić ją przed utratą fasonu.

 

Pranie kurtki puchowej w pralce

 

Kurtkę puchową w pralce pierzemy samą. Optymalną temperaturą do prania jest 30-40°C w programie do tkanin delikatnych lub też wełny. Do prania wybieramy delikatny płyn. Lepiej jest unikać proszku ponieważ przy niewłaściwym wypłukaniu może powodować brzydkie zacieki na ubraniach. Podczas prania nie należy stosować płynu do płukania, gdyż jego właściwości będą powodować sklejanie się pierza. W sklepach dostępne są specjalne płyny do prania pierza.

Innym ze sposobów zapobiegających zbijanie się pierza podczas pranie jest wrzucanie do pralki wraz z kurtką kilku (do 5) piłek do tenisa ziemnego.

Kurtkę puchową po wypraniu można odwirować  - liczba obrotów powinna być nie większa niż 400-600. Dodatkowo należy pamiętać, że puchowej odzieży nie można wyżymać. Spotęguje to sklejanie się pierza.

 

Pranie ręczne kurtki puchowej


Kurtkę puchową można prać także ręcznie. Kurtka musi być odwrócona na lewą stronę i warto by moczyła się przez ok godzinę przed właściwym praniem. Temperaturą odpowiednią do prania jest 30-40°C. Piorąc ręcznie nie trzemy kurtki a jedynie ugniatamy. Wyprana kurtka wymaga wielokrotnego płukania bez wykręcania.

Chcąc pozbyć się nadmiaru wody z kurtki można to zrobić na dwa sposoby:

  • wsadzić ją do pralki na odwirowanie przy 400-600 obrotów.  
  • wyciskać ręcznie z kurtki rozłożonej w pozycji poziomej


Dużych kurtek, jak również śpiworów nie należy prać ręcznie, gdyż mogą ulec deformacji i zniszczeniu ze względu na duży ciężar.

 

Suszenie kurtki puchowej

 

Kurtkę można suszyć na dwa sposoby:

  • w suszarce elektrycznej w max. temperaturze 40°C
  • rozłożoną na suszarce w przewiewnym pomieszczeniu; nie wolno wieszać na wieszaku, gdyż mokre pierze opadnie i ulegnie zbiciu; suszenie powinno odbywać się w ciepłym pomieszczeniu i powoli, by nie powstały plamy; kurtek nie suszymy w pełnym słońcu; po całkowitym wyschnięciu trzeba delikatnie rozbić puch ręcznie w celu poprawy jego rozmieszczenia 
     

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux

Podobne artykuły
Czy warto doprowadzić do pralki ciepłą wodę

sprzęt AGD

Czy warto doprowadzić do pralki ciepłą wodę

Poszukując oszczędności w trakcie użytkowania pralek rozważa się często możliwość podłączenia urządzenia... więcej...

Szczoteczka Sonicare DiamondClean w kolorze czarnym

sprzęt AGD

Szczoteczka Sonicare DiamondClean w kolorze czarnym

Philips prezentuje Sonicare DiamondClean Black - szczoteczkę wykorzystującą najbardziej zaawansowaną technologię... więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj