konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Ogrzewanie podłogowe - jaka powinna być maksymalna temperatura?

data aktualizacji: 07-06-2018, 08:24 – artykuł promocyjny

Jedną z kluczowych kwestii dotyczących ogrzewania podłogowego jest prawidłowe rozplanowanie pętli grzewczych i wybór odpowiedniego źródła zasilania. Zastosowanie odpowiednich elementów jest gwarantem optymalnej temperatury zapewniającej komfort dla jego użytkowników oraz eliminacja negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia.

Ogrzewanie podłogowe - jaka powinna być maksymalna temperatura?

fot.: nVent Raychem

Powszechnie przyjmuje się, że w zależności od rodzaju pomieszczenia temperatura powinna wynosić do 29°C. Wyjątkami od tej reguły jest łazienka, gdzie dopuszczalną temperaturą jest do 34°C oraz strefy brzeżne narażone na straty ciepła - tam możliwe jest zasilanie w granicach do 35°C.

Taki rozkład temperatur zapewni właściwy stopień nagrzania. Wysokość temperatury podłogi grzewczej ustawia się pod kątem oczekiwanej temperatury powietrza. Optymalna dla pomieszczeń wynosi 20°C. Jedynie łazienka stanowi odstępstwo ponieważ komfort cieplny odczuwalny jest na poziomie 24°C. O ile sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podlogowym jest łatwe przy pomocy regulatorów, to ogrzewanie wodne wymaga dodatkowych elementów instalacji grzewczej. Trudność polega na tym by połączyć kocioł grzewczy produkujący czynnik grzewczy o wysokiej temperaturze (70-80°C) z czynnikiem niskiej temperatury (55-45°C). Służą do tego zestawy mieszające.

zestaw mieszajacy przeznaczony do podlogowki Prandelli Grupa pompowa KAN-therm
fot.: Prandelli - zestaw mieszający z rozdzielaczem ogrzewania podłogowego
fot.: KAN-therm grupa pompowa z pompą elektroniczną


Przy pomocy zestawów mieszających możemy ustawić dowolną temperaturę wody wpływającą do rur w podłodze.
 

Ogrzewanie podłogowe Keller Grupa SBS
fot. Ogrzewanie podłogowe Keller - SBS


W celu uzyskania prawidłowego rozkładu temperatury w domu wyposażonym w ogrzewanie podłogowe wymagane jest stosowanie pieca niskotemperaturowego. Zapewnia on temperaturę wody wpływającej do instalacji na poziomie do 55°C i 45°C na powrocie. W celu zapewnienia właściwej temperatury w domu oraz wydajnej pracy układu grzewczego najlepsze będzie stosowanie ogrzewania łączonego - konwencjonalnego z grzejnikami i podłogowego. 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: nVent Raychem, Prandelli, Kan-therm, SBS

Podobne artykuły
Grzejnik w łazience - funkcjonalny czy ładny

ogrzewanie łazienki

Grzejnik w łazience - funkcjonalny czy ładny

Wybierając grzejnik do łazienki, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące parametry: jakość,... więcej...

Designerskie grzejniki do łazienki

ogrzewanie łazienki

Designerskie grzejniki do łazienki

Designerskie grzejniki nie są zaprojektowane do łazienek w mieszkaniach, ... ale na szczęście jest SIRIO MIX.więcej...NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj