konkurs fotograficzny nasze łazienki 2017

Czyszczenie i usuwanie fug

data aktualizacji: 20-02-2017, 09:45 – artykuł promocyjny

Zniszczone i zagrzybione fugi to najczęstszy z problemów spotykanych w łazience. Jednocześnie czyszczenie fug, czy też całkowita ich wymiana są zajęciami wyjątkowo uciążliwymi. Usuwanie fug jest pracochłonne, męczące i może prowadzić do uszkodzenia, lub obruszania płytki. Możemy tego uniknąć, jeżeli do tego zadania użyjemy poręcznej i lekkiej wiertarki. Pracując jedną ręką możemy - przy pomocy frezu - usunąć zabrudzone fugi na podłodze.

Czyszczenie i usuwanie fug

Po pozbyciu się wszystkich fug, szczeliny trzeba bardzo dobrze odkurzyć, podłogę oczyścić i można przystąpić do układania nowego wypełnienia. W przypadku, kiedy jedna z płytek w łazience jest uszkodzona i należy ją usunąć, aby wstawić nową, pomocna będzie tarczka diamentowa, którą przetniemy fugi dookoła elementu umożliwiając jego wyjęcie.

Równie dobrym sposobem na odświeżenie całej łazienki jest wyczyszczenie fug na ścianach. Najlepszy efekt daje delikatne zeszlifowanie wierzchniej warstwy. Pozbędziemy się wówczas brudu i innych zanieczyszczeń, takich jak choćby pleśń. Można wybrać do tego frez z węglika, frezy diamentowe lub szczotki ze stali nierdzewnej. Jeżeli mamy obawy, iż zeszlifujemy fugi zbyt głęboko, wystarczy ustawić Dremela na wolniejsze obroty.

fot.: Opoczno - płytki Fargo

Wśród wielu metod radzenia sobie z zabrudzeniami w domu istnieją również te stare i sprawdzone od pokoleń, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Jedną z nich jest użycie sody i octu (np. w proporcji 1:1) wszędzie tam, gdzie osadza się kamień lub powstają przebarwienia. Mieszanka ta ma właściwości czyszcząco - wybielające, jest ekologiczna i naturalna, a dodatkowo jest bardzo tania. Na zabrudzoną fugę rozkładamy wymieszane składniki i pozostawiamy na parę godzin, po czym gąbką lub szczotką czyścimy fugi i obficie spłukujemy wodą. Warto również zadbać o właściwe wywietrzenie pomieszczania ze względu na intensywny zapach octu.    

Kolejna bezinwazyjna metoda polega na użyciu specjalnego korektora (sztyftu/markera) do fug, za pomocą którego po prostu odświeżymy lub zmienimy kolor fug. Choć jest to szybka metoda renowacji, nie wymagająca dużych nakładów finansowych (cena mazaka to ok. 15 zł.) to istnieje ryzyko zmycia go po pewnym czasie.


Rodzaje zabrudzeń

  • Fugi ścienne

Głównym źródłem powstawania brudu na fugach ściennych jest osad kamienny powstający w miejscach o dużej wilgotności (powierzchnie w kabinach prysznicowych, nad umywalkami i zlewozmywakami). Ponadto na powierzchni spoin osadzają się pozostałości po mydłach, tłuszcze pochodzenia organicznego i nieorganicznego.

  • Fugi podłogowe

Oprócz wymienionych wcześniej źródeł powstawania brudu na powierzchni spoin podłogowych dochodzą jeszcze zabrudzenia komunikacyjne potęgowane przez fakt, że powierzchnia spoin jest porowata i stanowi naturalne wgłębienie powierzchni.fot
.: Kaldewei

W sprzedaży jest mnóstwo środków do czyszczenia fug (Płyn czyszczący do fug silikonowych od Soudal), które bez trudu usuwają zanieczyszczenia powstałe na skutek działania różnych czynników. Gruntownie i łatwo czyszczą wszystkie spoiny w murach, cegłach okładzinowych, klinkierze, kamieniu naturalnym i płytkach ceramicznych zarówno w obrębie kuchni, łazienek, jak i innych pomieszczeń. Można również zakupić środek do usuwania pleśni bezchlorowy, który usuwa pleśń, zarodniki grzybów, plamy pleśniowe, algi i mchy na spoinach, płytkach, kamieniach, drewnie, materiałach tekstylnych i sztucznych. Działa zapobiegawczo i dezynfekująco. Bardzo ważne jest dobranie preparatu do danego rodzaju fug - zgodnie ze specyfikacją określoną przez producentów.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Opoczno, Kaldewei, Soudal

Podobne artykuły
Łazienka w surowym klimacie - Beton w łazience

podłogi i ściany

Łazienka w surowym klimacie - Beton w łazience

Chcąc nadać wnętrzu charakter nowoczesności i ekstrawagancji, warto sięgnąć po rewolucyjny produkt jakim jest... więcej...

Silikony w walce z wilgocią w domu

podłogi i ściany

Silikony w walce z wilgocią w domu

W sezonie letnim nasze domy często przechodzą metamorfozę - słoneczna pogoda sprzyja pracom remontowym i wykończeniowym.... więcej...

Płytki z efektem 3D - sposób na niebanalną łazienkę

podłogi i ściany

Płytki z efektem 3D - sposób na niebanalną łazienkę

Przebojem wdarły się do łazienek, geometryczne, faliste a nawet abstrakcyjne coraz częściej możemy je spotkać... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj