konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Stelaże podtynkowe - co warto wiedzieć?

data aktualizacji: 19-07-2016, 08:45 – artykuł promocyjny

Ceramika sanitarna montowana na specjalnych stelażach podtynkowych, ukrytych w ścianach, to rozwiązanie, które stanowi obecnie estetyczny znak rozpoznawczy nowoczesnych łazienek. Umywalki, miski wc i bidety tego typu pozwalają stworzenie eleganckiej aranżacji zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń.

Stelaże podtynkowe - co warto wiedzieć?

Zalety zabudowy podtynkowej

Ukrywanie rur kanalizacyjnych i innych elementów instalacyjnych stało się obecnie praktyką powszechnie stosowaną w aranżacjach łazienek. Dzięki temu zabiegowi widok elementów przyłączeniowych nie szpeci już łazienkowego wnętrza. Dodatkową zaletą zabudowy podtynkowej jest również wysoka funkcjonalność. Eliminujemy bowiem w ten sposób trudne do czyszczenia załamania podłączeń, zapewniając jednocześnie wyższy poziom higieny. Pozostawienie wolnej podłogi sprawia, że znacznie łatwiej jest utrzymać ją w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ergonomii, szczególnie istotna we wnętrzach o małym metrażu, gdzie możliwość zaoszczędzenia cennej przestrzeni znacząco przekłada się na poprawę komfortu użytkowników. Zanim jednak zdecydujemy się na wyposażenie łazienki w podwieszaną ceramikę, warto przyjrzeć się procesowi jej montażu. Podtynkowa instalacja miski sedesowej, bidetu czy umywalki wymaga zastosowania solidnego stelaża. Ważny jest zatem dobór odpowiedniego stelaża. Na co zatem warto zwrócić uwagę kupując sanitariaty podwieszane oraz stelaż podtynkowy?

ceramika podwieszana

 

Zabudowa mokra i sucha

Biorąc pod uwagę przeznaczenie i rodzaj montowanego urządzenia, wyróżnić możemy stelaże podtynkowe do instalacji misek sedesowych, bidetów, pisuarów, umywalek, armatury czy uchwytów. Natomiast w zależności od sposobu ich mocowania, dostępne są dwa warianty stelaży: do zabudowy mokrej oraz suchej. Pierwsze z nich wykonane są z lekkich, stalowych ram, których niska wytrzymałość i sztywność determinuje konieczność instalacji na ścianie murowanej i dodatkowe wzmocnienie cegłami lub solidnym materiałem budowlanym. Są one zwykle montowane w płytkich wnękach, co pozwala na oszczędność przestrzeni. Popularniejszym rozwiązaniem są jednak stelaże do zabudowy suchej, gwarantujące łatwą instalację i różnorodność zastosowań. - Tego typu warianty wykonane są ze stalowych, wytrzymałych profili, których nie trzeba dodatkowo wzmacniać. Ich zaletą jest solidność, uzyskana dzięki maksymalnemu obciążeniu sięgającemu nawet 300 kilogramów - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Zamocowany stelaż pokrywa się zwykle płytami gipsowo-kartonowymi, które cechują się wysoką odpornością na wilgoć i tworzą dodatkową półkę o szerokości ok. 15 centymetrów - dodaje ekspert.
Przed przystąpieniem do zabudowy miski sedesowej, warto najpierw kontrolnie uruchomić zbiornik spłukujący oraz sprawdzić szczelność wszystkich przewodów instalacji. W sytuacji, gdy wykryjemy niesprawne działanie mechanizmu lub wyciek wody, będziemy mogli natychmiast usunąć awarię.

 

Podwieszane wyposażenie

Minimalistyczne i eleganckie wzornictwo mocowanej za pomocą stelaży podtynkowych, podwieszanej ceramiki, jest głównym powodem tak dużego zainteresowania tym rozwiązaniem . Oprócz względów estetycznych, ich niepodważalną zaletą jest również łatwość w utrzymaniu czystości. - Podwieszane miski sedesowe i bidety to jedne z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu zachowania wysokiego poziomu higieny. Aby ułatwić sprzątanie łazienki, warto wybierać modele o opływowych, prostych kształtach. Brak trudnych do przetarcia załamań pozwali bowiem na szybkie zdezynfekowanie sanitariatów - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Podwieszenie miski lub bidetu i pozostawienie wolnej podłogi eliminuje szczególnie narażony na gromadzenie się bakterii styku podstawy sanitariatu z podłogą, ułatwiając mycie posadzki - dodaje ekspert.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Istotny wpływ na trwałość i bezawaryjność instalacji ceramiki podwieszanej ma zbiornik spłukujący. Powinien być on wykonany metodą rozdmuchiwania, czyli stworzony z jednego elementu. W odróżnieniu do modeli klejonych, tego typu rozwiązanie nie niesie ze sobą ryzyka rozszczelnienia, a co za tym idzie - konieczności kosztownych napraw w przypadku awarii bezpośrednio wewnątrz zabudowy.  Uwagę warto zwrócić również na kwestię pojemności tego elementu. Gwarancję oszczędności wody zapewnia obecność ekologicznej funkcji DUO 3/6l, umożliwiającej spłukiwanie jedynie połową objętości zbiornika.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Armatura Kraków S.A.
ul. Zakopiańska 72
30-418 Kraków
tel. (12) 25 44 200
www: www.grupa-armatura.pl
mail: wyślij wiadomość

baterie » ceramika » natryski » meble łazienkowe » zawory » syfony i spusty » grzejniki i akcesoria


Zobacz zdjęcia w galerii Armatura Kraków
Podobne artykuły
Umywalka nablatowa - między wyrazistą formą a wygodą

ceramika sanitarna

Umywalka nablatowa - między wyrazistą formą a wygodą

Łazienka to pomieszczenie, które urządzamy na przysłowiowe lata. W związku z tym powinna być to dobrze przemyślana,... więcej...

Spłuczki podtynkowe Geberit - zaufanie od pokoleń

ceramika sanitarna

Spłuczki podtynkowe Geberit - zaufanie od pokoleń

Dlaczego warto kupić stelaż podtynkowy firmy Geberit? 

Odpowiedzi na tak postawione... więcej...

NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj