konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Dobór silikonu do fug w łazience

data aktualizacji: 02-10-2017, 11:33 – artykuł promocyjny

Aby uniknąć pleśni na fugach należy wybrać odpowiedni silikon do uszczelnienia przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną. Musi to być silikon sanitarny, czyli przeznaczony do miejsc o dużej wilgotności. Silikony sanitarne firmy Soudal są wzbogacone środkami pleśnio- i grzybobójczymi, które zabezpieczają przed powstawaniem ciemnych wykwitów na gotowej fudze. Wybór silikonu uzależniony jest także od materiałów, które ma spajać. Silikony dzielą się ze względu na proces utwardzania na dwa rodzaje: octowe i neutralne

Dobór silikonu do fug w łazience

Uniwersalny Silikon Sanitarny Soudal to tzw. silikon octowy, o utwardzaniu kwaśnym, charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni ceramicznych i świetną trwałością kolorów. Ze względu na słabszą przyczepność do akrylu i PCV nie nadaje się jednak do uszczelnień wokół akrylowych wanien, brodzików i kabin prysznicowych. Ze względu na kwaśny odczyn może reagować z niektórymi metalami, dlatego nie jest polecany do uszczelnień na styku z elementami aluminiowymi i miedzianymi. Silikon ten natomiast bardzo dobrze łączy elementy wykonane z innych materiałów porowatych i nieporowatych. Można go z powodzeniem wykorzystać przy fugowaniu ceramicznej umywalki czy muszli klozetowej.

Neutralny Silikon Sanitarny Soudal może być stosowany do każdego rodzaju materiału. Szczególnie polecany jest do spoinowania wanien i brodzików akrylowych, kabin prysznicowych ze szkła i tworzyw sztucznych. Ma równie wysokie właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwpleśniowe. W przeciwieństwie do silikonu o utwardzaniu kwaśnym nie wydziela przykrego zapachu i nie powoduje korozji metali. Jest zatem bardziej uniwersalny i jeśli mamy w łazience elementy wykonane z różnorodnych materiałów, do ich uszczelniania lepiej wybrać Neutralny Silikon Sanitarny Soudal. W zależności od podłoża należy także dobrać odpowiedni kolor masy uszczelniającej. Elementy chromowane, szklane i srebrne najlepiej uszczelniać silikonem przeźroczystym. Wokół wanny czy brodzika najlepiej wygląda fuga biała lub dopasowana kolorem do wanny lub kafelków.

 

Fuga bez pleśni

Pleśni z fugi raczej nie da się usunąć, zwłaszcza jeśli zagnieździła się tam już jakiś czas temu. Najlepiej pozbyć się nieestetycznej fugi i w jej miejsce nałożyć nowa warstwę silikonu. Najpierw należy oczyścić szczeliny ze starej fugi. Nie trzeba kupować koniecznie zdzieraka do fug, wystarczy ostry nóż. Wskazana jest ostrożność, aby nie uszkodzić płytek i nie zarysować podłoża, np. emalii w wannie czy umywalce. Po usunięciu resztek starego silikonu trzeba starannie wyczyścić i odtłuścić szczelinę, np. preparatem do usuwania silikonu firmy Soudal. Brzegi spoiny najlepiej zabezpieczyć taśmą malarską, którą usuwa się natychmiast po położeniu i uformowaniu silikonu. Suchą szczelinę wypełniamy silikonem, ruchem jednostajnym, zostawiając niewielki nadmiar. Następnie fugę należy wygładzić. Można do tego wykorzystać specjalną szpachelkę lub palec zamoczony uprzednio w detergencie. Należy pamiętać, aby od razu usunąć nadmiar i wyczyścić zabrudzone powierzchnie, bo po utwardzeniu silikon jest bardzo trudny do usunięcia. Ważne jest, aby woda swobodnie spływała po fudze, a nie skupiała się w zagłębieniach. Gdy warstwa silikonu jest za płytka, gromadząca się w niej woda wypłukuje substancje chemiczne odpowiedzialne za zabezpieczenie przed pleśnią i grzybami. Niektórzy praktycy przed położeniem fugi wlewają wodę do wanny. Obciążona wanna osiada na stelażu, co zwiększa szerokość szczeliny między wanną a ścianą. Położona w takich warunkach fuga nie będzie w przyszłości narażona na rozrywanie przy obciążeniu wanny w czasie kąpieli.

Ze szczególną uwagą należy nakładać fugę na łączeniu ściany z podłogą. Jest to bowiem miejsce szczególnie narażone na uszkodzenia wynikające z ruchów ścian. Aby zapewnić spoinie silikonowej odpowiednią elastyczność, kąt złączenia ściany z podłogą należy przed położeniem silikonu lekko natłuścić, aby zmniejszyć przyczepność szczeliwa w samym rogu (warstwa antyadhezyjna). Dzięki temu, że fuga nie będzie trwale przytwierdzona na całej powierzchni, zachowa wysoką elastyczność. Nie pęknie i nie odklei się od podłoża pod wpływem pracy ścian budynku.

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Soudal Sp. z o.o.


Podobne artykuły
Kolekcja INOX firmy Ceramika Nowa Gala

podłogi i ściany

Kolekcja INOX firmy Ceramika Nowa Gala

Kolekcja INOX to bardzo innowacyjna kolekcja o niepowtarzalnej metalicznej strukturze. Inspiracją wzorniczą dla kolekcji... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj