konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Jak wybrać dobrą kabinę prysznicową do swojej łazienki

data aktualizacji: 14-09-2016, 10:30 – artykuł promocyjny

Odwieczny dylemat - wanna czy kabina prysznicowa? - do dziś pozostaje nierozstrzygnięty. Ilość zwolenników zarówno pierwszego, jak i drugiego rozwiązania, jest ogromna, a najchętniej, gdy tyko przestrzeń naszej łazienki na to pozwala, decydujemy się na montaż i wanny i prysznica!

Jak wybrać dobrą kabinę prysznicową do swojej łazienki

Obiektywnie należy więc przyznać, że kabiny prysznicowe mają coraz większą rzeszę wiernych fanów. Biorąc pod uwagę fakt, że szybki prysznic nie tylko oszczędza wodę oraz czas, ale również doskonale orzeźwia, nie można się temu zjawisku dziwić. Gdy już zdecydujemy się na kupno kabiny prysznicowej, wybór odpowiedniego modelu okazuje się być trudniejszym niż to się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Oferta rynkowa jest ogromna, a producenci nieustannie poszerzają swój asortyment o coraz to nowe modele, rozwiązania technologiczne czy użytkowe. Jak więc wybrać dobrze, by przez lata cieszyć się swoją łazienką?!

Oczywiście w pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, jaki rodzaj oraz jaka wielkość kabiny będzie optymalna do naszej łazienki. Tutaj oferta producentów jest naprawdę szeroka. Klienci mogą wybierać m. in. spośród kabin półokrągłych, kwadratowych, asymetrycznych, pięciokątnych, czy prostokątnych. Uwzględniając sposób montażu, kabiny dzieli się na narożne, montowane tylko przy jednej ścianie, a nawet wolnostojące, które dają nam w zasadzie nieograniczone możliwości aranżacji łazienki. Do tego dochodzi możliwość wyboru kabiny profilowej lub bezprofilowej, ze szkłem przejrzystym lub innym, z wzorem lub bez, itp. Ilość opcji jest naprawdę ogromna! Dla najbardziej wymagających Klientów, producenci stworzyli też opcję konfiguracji własnej kabiny, dokładnie według indywidualnych wytycznych.

Już na tym etapie bardzo istotne są wymiary danej kabiny. Trzeba pamiętać o tym, że z jednej strony musimy się w niej swobodnie zmieścić, z drugiej zaś powinna być na tyle wysoka, by umożliwić nam wygodne korzystanie z prysznica. Zwykle kabiny profilowe są dostępne w dwóch wysokościach 165 cm - do głębszych brodzików oraz 185 cm - do kompletowania z brodzikami nieco niższymi. Natomiast kabiny bezprofilowe, które są zwykle montowane na bardzo niskich brodzikach lub bezpośrednio na posadzce, powinny mieć wysokość co najmniej 195 cm.

Kiedy już zdecydujemy, jaka dokładnie ma być nasza kabina, stajemy przed kolejnym dylematem – ofertę jakiej marki wybrać?! Problem jest o tyle poważny, iż wizualnie, pozornie!, taka sama kabina może kosztować od 400 zł aż do 10 tysięcy wzwyż. Jak więc podjąć decyzję i wybrać optymalny produkt? Najważniejsze, by nie kierować się jedynie zdjęciami czy wyglądem danego modelu, a dokładnie przeczytać szczegółowy opis kabiny! Poniżej zwracamy uwagę na kilka zasadniczych kwestii, które powinniśmy rozważyć wybierając kabinę prysznicową. Ze względu na nieco inną specyfikę kabin bez- i profilowych, oba typy kabin zostały omówione osobno.


KABINY PROFILOWE

 • Szkło

Lepsze i bardziej trwałe są kabiny prysznicowe wykonane ze szkła. To rozwiązanie jest droższe od kabin z tworzywa (akrylowych), jednak w dłuższej perspektywie czasu z pewnością bardziej opłacalne. Przede wszystkim dobra kabina powinna być wykonana z bezpiecznego szkła hartowanego o grubości od 6 do 8 mm, w zależności od typu kabiny. Na rynku dostępne są również kabiny o grubszych ściankach, ale nie wpływa to zbytnio na ich użytkowanie, a dość znacząco zwiększa koszt takiej kabiny. Stosunkowo często spotykaną praktyką jest oferowanie kabin, w których ruchome drzwi wykonane są z grubszego szkła niż ścianki stałe, to również warto sprawdzić. Kabiny Modern w całości wykonane są ze szkła hartowanego o grubości 6 mm. W opcji z przejrzystym szkłem, kabina Modern została dodatkowo wyposażona w powłokę Besco ProClean ułatwiającą utrzymanie jej w czystości.

Modern

 • Profile

Większość kabin prysznicowych dostępnych obecnie na rynku ma profile aluminiowe, w zależności od typu kabiny, mniej lub bardziej nowoczesne. W tak wymagającym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, to rozwiązanie jest sprawdzone i praktyczne. Co jest jednak niezwykle istotne, to precyzyjne dopasowanie poszczególnych elementów. Z jednej strony wpływa to bardzo korzystnie na estetykę produktu, z drugiej zaś eliminuje osadzanie się brudów w szczelinach i nierównościach. W kabinach Modern zastosowano bardzo nowoczesne, proste profile, które idealnie do siebie pasują i tworzą spójną całość. Ważne jest również to, że odpowiednie dopasowanie wszystkich elementów kabiny ułatwia jej montaż.

 • Rolki

To w zasadzie jeden z najistotniejszych elementów kabiny z przesuwnymi drzwiami. Bardzo często jednak, wybierając kabinę prysznicową, Klienci całkowicie pomijają kwestię sprawdzenia rolek. Trzeba pamiętać o tym, że we wszystkich kabinach na rynku, elementy podlegające zużyciu jak właśnie rolki, czy uszczelki, nie są objęte ochroną gwarancyjną. Warto więc wybrać taki model, który zapewni bezproblemową i wygodną eksploatację przez lata. W kabinach Modern marki Besco zastosowano ultranowoczesne rolki wykonane z nylonu i stali nierdzewnej. Design rolek zapewnia elegancki i nowoczesny wygląd kabiny, a rozwiązania technologiczne cichy i łatwy przesuw drzwi oraz wyeliminowanie powszechnego problemu rdzy na metalowych elementach. Dodatkowym atutem takich rolek jest możliwość wypięcia i odchylenia drzwi, co ułatwia utrzymanie kabiny w czystości.

 • Regulacja przyścienna

Regulacja przyścienna, która w pewnym zakresie umożliwia zniwelowanie nierówności ścian, to często bardzo przydatna opcja. W założeniach projektowych, czy remontowych, wszystkie ściany w naszej łazience są oczywiście w 100% proste. W rzeczywistości jednak, nawet kilkumilimetrowe przesunięcie płytek, które zdarza się znacznie częściej niż byśmy tego chcieli, może powodować bardzo duże problemy podczas montażu kabiny prysznicowej. Zastosowanie regulowanych profili przyściennych pozwala na uniknięcie podobnych kłopotów. Wszystkie kabiny Modern posiadają zakres regulacji 20 mm na jedną stronę, co w praktyce pozwala osiągnąć wymiary kabiny dostosowane do każdej krzywizny.

 • Gwarancja

Wiadomo, że najlepsze są kabiny bezawaryjne i bez wad. Niestety sporadycznie może się zdarzyć, że zakupiony przez nas produkt może się okazać uszkodzony, bądź niekompletny. Kabina prysznicowa nie jest najwygodniejsza do transportu, więc w takiej sytuacji konieczność złożenia reklamacji u producenta, czy w sklepie, w którym zakupiliśmy daną kabinę, może stwarzać kolejne, niepotrzebne problemy. Dobre kabiny prysznicowe, jak np. właśnie kabina Modern marki Besco, objęte są gwarancją opartą o zasadę door-to-door. Taka ochrona gwarantuje Klientowi, że w razie wystąpienia w produkcie wad objętych gwarancją, serwisant producenta przyjedzie z uszkodzoną częścią czy nowym produktem do domu Klienta. Szybko oraz bez zbędnych problemów i stresów!

 • Brodzik

Kupując kabinę prysznicową trzeba pamiętać również o brodziku - oczywiście, jeśli decydujemy się na jego montaż. Najprościej zakupić zarówno kabinę, jak i brodzik u jednego producenta. Wówczas mamy pewność, że oba elementy będą do siebie pasowały. W ofercie marki Besco znajduje się kilkanaście modeli brodzików, o różnych designach, wymiarach i głębokościach, co w połączeniu z kabiną Modern, umożliwia Klientom stworzenie idealnego kompletu, odpowiadającego w pełni ich wizji i potrzebom. Gdy jednak decydujemy się na zakupienie obu elementów osobno, koniecznie trzeba sprawdzić dokładne wymiary kabiny i brodzika, który nas interesuje, tak by uniknąć ewentualnych problemów z dopasowaniem kabiny do brodzika.


KABINY BEZPROFILOWE

 • Szkło

Dobrej jakości bezprofilowa kabina prysznicowa powinna być wykonana z bezpiecznego szkła hartowanego o grubości min. 8 mm. Na rynku dostępne są również kabiny o ściankach grubszych, takie kabiny są jednak sporo droższe od tych ze szkłem 8 mm, a ich użytkowanie w zasadzie niczym się od siebie nie różni. Często spotykaną praktyką jest oferowanie kabin, w których drzwi wykonane są z grubszego szkła, a stałe ścianki boczne z cieńszego. To również należy sprawdzić. Dodatkowo w standardzie kabiny Viva zostały wyposażone w powłokę Besco ProClean, która ułatwia utrzymanie ich w czystości.

 • Zawiasy

Potężna tafla szkła waży sporo, więc zawias, który ma ją utrzymać i bezawaryjnie pracować przez lata musi być więc naprawdę mocny i odpowiednio skonstruowany. Nie oznacza to jednak, że ma być na tyle masywny, by zaburzać estetykę całego produktu. Odpowiednie dopasowanie wyglądu zawiasów do designu kabiny, przy równoczesnym zachowaniu ich pełnej funkcjonalności jest sporym wyzwaniem. Ważne jest również zastosowanie zawiasu unoszącego drzwi, co z jednej strony zabezpiecza brodzik przed zarysowaniami, z drugiej zaś, eliminuje ryzyko uszkodzenia niektórych elementów kabiny jak np. rynienki odprowadzającej wodę do wewnątrz kabiny. Nie należy również zapominać o zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje bezproblemową eksploatację na długie lata.

Viva

 • Dodatkowe elementy

Kabina profilowa, w której tafle szkła zamknięte są w aluminiowej konstrukcji z profili, jest bardzo stabilna. W przypadku kabin, gdzie profili nie ma, lub są tylko przy samej ścianie, kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Dlatego właśnie tak bardzo istotna jest jakość i odpowiednie dobranie wszystkich elementów kabiny, nie tylko szkła, czy zawiasów. Bardzo często nie zastanawiamy się nawet nad tymi małymi, aczkolwiek bardzo istotnymi, elementami kabiny, a zwykle to właśnie one tworzą wygodną i estetyczną całość. Tylko odpowiednio dobrane wsporniki, uszczelki magnetyczne, listwy progowe, czy rynienki odprowadzające wodę do wnętrza kabiny determinują komfort oraz bezpieczeństwo korzystania z prysznica.

 • Regulacja przyścienna

W przypadku kabin bezprofilowych regulacja przyścienna jest bardzo istotna. Bardzo często ściany obłożone płytkami nie są w rzeczywistości w 100% równe, a odchylenia niestety niejednokrotnie przekraczają kilka milimetrów! Przy kabinach bezprofilowych z uchylnymi drzwiami, brak możliwości zniwelowania takiej krzywizny profilem mógłby uniemożliwić prawidłowe otwieranie i zamykanie drzwi. Zastosowanie regulowanych profili przyściennych pozwala na uniknięcie tego typu kłopotu podczas montażu i użytkowania kabiny prysznicowej. Wszystkie kabiny Viva posiadają zakres regulacji 25 mm na jedną stronę, co w praktyce pozwala osiągnąć wymiary kabiny dostosowane do każdej krzywizny ściany.

 • Gwarancja

W teorii wszystkie kupowane przez nas produkty powinny być kompletne i bez wad. Niestety w jednostkowych przypadkach może się zdarzyć, że zakupiona przez nas kabina prysznicowa może się okazać uszkodzona, bądź niekompletna. Ze względu na wagę i gabaryty kabina nie jest najwygodniejsza do transportu, więc konieczność złożenia reklamacji u producenta, czy w sklepie, w którym kupiliśmy kabinę, może przysporzyć nam sporych problemów. Dobre kabiny prysznicowe, jak np. właśnie kabina Viva marki Besco, objęte są gwarancją opartą o zasadę door-to-door. Taka ochrona gwarantuje Klientowi, że w razie wystąpienia w produkcie wad objętych gwarancją, serwisant producenta przyjedzie z uszkodzoną częścią czy nowym produktem do domu Klienta.

 • Brodzik

Kupując kabinę prysznicową trzeba pamiętać również o brodziku – oczywiście, jeśli decydujemy się na jego montaż. Najprościej zakupić oba produkty u jednego producenta. Takie rozwiązanie daje nam pewność, że oba elementy będą do siebie pasowały. W ofercie marki Besco znajduje się kilka modeli brodzików stworzonych właśnie z myślą o kabinach bezprofilowych. Zwykle takie brodziki są bardzo niskie, a często umożliwiają nawet montaż w posadzkę i stworzenie bezprogowego wejścia do kabiny. Taki brodzik w połączeniu z kabiną Viva tworzy bardzo elegancki i nowoczesny zestaw. Gdy jednak decydujemy się na zakupienie obu elementów innych marek, koniecznie trzeba sprawdzić dokładne wymiary kabiny i brodzika, który nas interesuje, by uniknąć niepotrzebnych stresów przy ich montażu.

Wybierając kabinę prysznicową trzeba to zrobić mądrze, by mieć pewność, że będziemy mogli się z niej cieszyć długo i bez najmniejszych problemów. Z jednej strony niezwykle ważna jest jej funkcjonalność, a z drugiej jakość materiałów, z jakich została wykonana. Warto więc pamiętać o powyższych wskazówkach, gdy będziemy kupować kabinę, by mieć pewność, że ten zakup będzie udany.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BESCO Sp. z o.o.
ul. Kościelna 21
38-524 Besko
tel. (13) 467 34 44
www: www.besco.eu
mail: wyślij wiadomość

wanny: prostokątne » asymetryczne » symetryczne » wolnostojące » kabino-wanny » kabiny prysznicowe » drzwi prysznicowe » parawany nawannowe » brodziki prysznicowe


Zobacz zdjęcia w galerii BESCO Sp. z o.o.

 

Podobne artykuły
SALIT - opływowa propozycja Armatury Kraków

armatura łazienkowa

SALIT - opływowa propozycja Armatury Kraków

SALIT to kolekcja armatury łazienkowej i kuchennej Grupy Armatura, którą spośród innych rozwiązań... więcej...

Nowy katalog Besco 2016/2017

armatura łazienkowa

Nowy katalog Besco 2016/2017

Z przyjemnością informujemy, iż dostępny jest już nowy katalog Besco Łazienka 2016/2017, w którym... więcej...

Wybór wanny, czyli łazienka szyta na miarę

armatura łazienkowa

Wybór wanny, czyli łazienka szyta na miarę

Wybierając wannę do swojej łazienki, powinniśmy dopasować ją nie tylko do wnętrza, w którym ma się znajdować,... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj