konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Łazienka przyszłości - nowe trendy i inspiracje

data aktualizacji: 02-05-2018, 12:51 – artykuł promocyjny

W nowoczesnym budownictwie łazienki zyskują na metrażu. Właściwie coraz częściej przybierają postać salonu kąpielowego. Wynika to ze stylu życia jaki prowadzimy. Czas po pracy dzielimy na obowiązki i przyjemności, które należą się nam, chociażby po to by zregenerować siły na kolejny dzień pełen wyzwań - a jak wiadomo wypoczęty człowiek jest znacznie bardziej efektywny. W związku z tym coraz częściej spędzamy więcej czasu w wannie niż na kanapie przed telewizorem.

Łazienka przyszłości - nowe trendy i inspiracje

Łazienka jako miejsce relaksu

Przeobrażenie łazienek zaczęło się od powiększenia ich powierzchni. Jeśli już przeznaczyliśmy więcej metrów na strefę relaksu to może i większa ilość funkcji jest możliwa w tej części domu. Tak doszło do przemycenia w pobliżu wanny telewizora, biokominka a nawet regałów na książki. Ewolucja ta wymogła jeszcze jedną zmianę - w łazienkach zagościły domowe galerie zdjęć.


Potrzeba rozległej, zmysłowej strefy kąpielowej, która będzie dostosowana do potrzeb domowników odzwierciedla ewolucję jaka została zapoczątkowana we współczesnym budownictwie. Psychiczny komfort użytkowników zawsze stawiany jest na pierwszym planie.

Przezroczysty taboret Stone dodatek w salonie kąpielowym

fot.: TK Architekci

 

Projekt łazienki - otworzenie przestrzeni

Okno na ogród, a nie na ulicę to kolejny krok w stronę oderwania się od świata zewnętrznego po to by zatopić swoje zmysły w bezpiecznym, odizolowanym świecie własnego domu. Widok - niczym żywy obraz - jest częścią ważnego procesu "resetowania" organizmu. Podobnie jak światło, którego jesteśmy koneserami. Coraz słuszniejsze staje się dla nas przekonanie, że odbiór przestrzeni, samopoczucie oraz klimat wnętrza kształtowane są przez oświetlenie - naturalne i sztuczne. Stąd też śmiało pozwalamy sobie na duże okna i przeszklenia panoramiczne, które doświetlają łazienki, ale są też dowodem na zmienność otaczającego nas świata.

Coconut - prod. Aparici

fot.: Coram                                                             fot.: Mochnik   

Zapragnęliśmy być bliżej natury, współgrać z jej rytmem i wszystkimi niuansami związanymi z funkcjonowanie zgodnie z przyrodą. Okno zmieni swoją dotychczasową postać - będzie pojawiać się w mniej oczywistych miejscach a zróżnicowany kształt wpłynie na odbiór przestrzeni.

 

Spokój i natura - wybór materiałów

Naturalne materiały i tworzywa oprócz tego, że są piękne, stanowią o trwałości wykończenia. Poza tym miło się je dotyka. Wszelkim modom opiera się drewno i kamień. Wnoszą namiastkę luksus i są warte swojej ceny. Parkiet w łazience układany w jodełkę to rewolucja, którą przyjeliśmy z wielką otwartością. Dla wielu z nas alternatywą będą wdzięczne imitacje tych surowców o klimatycznym wykończeniu. Inspirowana naturą powinna być również kolorystyka. Można oczywiście postawić na nonszalancję i dodać do wnętrza wyraziste barwy.

Płytki z kolekcji Porcelanosa Ascot Arce

fot.: Salonika

Umiar w dekoracji

Wolna, otwarta przestrzeń to luksus, na który możemy sobie pozwolić. Kosztem ilości powinniśmy postawić na jakość. Poszukiwane będą elementy budujące przytulność. Zastąpią one gładkie i błyszczące powierzchnie, które dawały chłód. Ten zabieg pozytywnie ociepli łazienki. Tapety i tkaniny na dobre zagoszczą w przestrzeni kąpielowej. Czasem będą one mieć nawet nostalgiczny charakter - wszystko w służbie budowania pozytywnej energii wokół siebie. Takie też przesłanie niesie bardzo popularna stara cegła na ścianach, która jest niejako łącznikiem dawnego z obecnym. Śmielej też sięgamy po rzeczy mniej oczywiste - motywy baśniowe na ceramice czy struktura tkanin na płytkach odrywają nas od rzeczywistości i przenoszą w inny wymiar - relaksu rzecz jasna.

 

Ekologiczne rozwiązania

 

Od dawna wiadomo, że poszukiwanie rozwiązań zmniejszających zużyci wody i energii wpisane jest w nurt rozwoju i technologii przyszłości. W łazience również można znaleźć sporą płaszczyznę do pójścia w tym kierunku. Przyszłościowa łazienka będzie wzorowana na rozwiązaniach proekologicznych, jak baterie pozwalające zmniejszyć zużycie wody, systemy umożliwiające wykorzystanie szarej wody (ścieki wolne od fekaliów nadające się do ponownego wykorzystania) itp. Przeczytaj, jak na co dzień można >> oszczędzać wodę w łazience. Jeśli nie bez znaczenia jest dla nas design w najlepszym wydaniu, czyli piękny wygląd w parze z nowoczesną technologię to powinniśmy postawić na >> Baterie do łazienki oszczędzające wodę.


Przeczytaj koniecznie - to będzie modne w najbliższym czasie:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Coram, Mochnik, Salonika, TK Architekci
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj