konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Łazienka 2017 roku

data aktualizacji: 04-01-2017, 12:00 – artykuł promocyjny

Zapowiedzią zmian w łazienkowych aranżacjach jest poszerzenie ich funkcjonalności. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa, który pozwala rozbudować tą przestrzeń o rzecz równie istotną, ale z punktu widzenia estetyki i doznań wzrokowych, czyli wystrój. W najbliższej przyszłości łazienki przestaną pełnić rolę miejsca przeznaczonego wyłącznie czynnościom higienicznym. Teraz to domowe salony spa, w których odpoczywa się najlepiej.

Łazienka 2017 roku

Z biegiem lat wyposażenie łazienki nie przestaje zachwycać. Jednak ich ilość pozostaje na stałym poziomie. Zmienia się jednak ich specyfika. Jednym z wyraźnie wysuwającym się na prowadzenie trendów jest proste, oszczędne wzornictwo. Zapewniają one wiele korzyści, w tym ułatwiają dbanie o higienę wnętrz oraz umożliwiają realizację podstawowych potrzeb domowników. Pozwalają również eliminować przeszkody wynikające z ograniczonego metrażu lub niekorzystnego rozkładu pomieszczenia. Jakie zmiany w zakresie łazienkowych aranżacji przyniesie 2017 rok?

 

Natura w środku miasta

W nowym roku dalej królować będą trendy wzorowane na naturze. Utrzymująca się od jakiegoś czasu "ekoświadomość" związana jest z naszymi wyborami. Dociera do nas potrzeba przebywania z tworzywami pochodzącymi ze środowiska naturalnego. Stąd też wielka popularność drewna i jego imitacji. Podobnie jest z kamieniem i betonem. Ze względu na poziom wilgoci w łazience, decydując się na zastosowanie elementów drewnianych, pamiętać trzeba o wyborze odpowiedniego gatunku: np. teku, dębu, modrzewia, merbau lub iroko. Nadchodzący sezon minie nam pod znakiem łączenia tego typu elementów z dużymi lakierowanymi płytami.

W łazienkach urządzonych w nurcie naturalnym idealnym uzupełnieniem są naturalne kwiaty. Motywy wystroju inspirowane przyrodą doskonale uzupełnią naturalne kwiaty. W łazienkach z dostępem do światła słonecznego, warto ożywić wnętrze dostosowanym do panujących w nim warunków „zielonym” akcentem. W tej roli świetnie sprawdzą się na przykład krotony, kalanchoe, bromelie, maranty i filodendrony oraz cieniolubne bluszcze i aglaonemy. Projektanci wnętrz rekomendują, by w nowoczesnych aranżacjach zastosować pnącą się roślinność jako element wykończenia, tworząc tzw. „żywe ściany”.


Przestrzeń niewymagająca wysiłku

Prezentując w ramach wydarzenia Kitchen&Bath Industry Show trendy wnętrzarskie na 2016 rok, amerykańcy projektanci i producenci dużo uwagi poświęcali kabinom, których konstrukcja miała na celu wyeliminowanie wszelkich barier utrudniających codzienne funkcjonowanie. Rok 2017 przyniósł jeszcze jedną zmianę. Urządzając łazienkę trzeba pamiętać, aby jej użytkowanie - zarówno podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, jak i zachowania czystości - nie wymagało od domowników wysiłku.

Łazienka 2017 rokuŁazienka 2017 roku

- W zakresie aranżacji strefy kąpielowej prognozujemy wzrost zainteresowania kabinami walk-in, w przypadku których przeszklenie występuje tylko na jednej płaszczyźnie, zapewniając swobodny dostęp do jej wnętrza. Elegancką alternatywą są montowane przy ścianie warianty zabudowane taflami z dwóch stron, gwarantujące dyskrecję i komfort użytkowania - tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. - Przy wyborze tego typu wyposażenia warto zwrócić uwagę na funkcjonalności, które przyczynią się do ułatwienia procesu sprzątania, nie wymagając szorowania zabrudzeń czy osadów kamiennych powstałych w wyniku działania twardej wody - dodaje ekspert. Wśród praktycznych rozwiązań wyróżnia się np. powłoka DP active - zabezpieczenie stosowane w przypadku kabin natryskowych, eliminujące ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków na szklanych powierzchniach lub system easy clean dla głowic i rączek, ułatwiający usuwanie osadzającego się kamienia.


W dobrym świetle

Nieograniczone możliwości w kwestii oświetlenia związane są rozwojem i popularyzacją technologii LED. Co więcej wiąże się to także ze zmniejszeniem ilości zużywanej energii. Coraz większą wagę przykładamy również do zróżnicowania oświetlenia. Wybór bocznych źródeł światła i opraw precyzyjnych umieszczanych w strefach newralgicznych typu lustro buduje przyjemny nastrój i może być modyfikowane w zależności od pory dnia. Różnego rodzaju listwy LED, chętnie wykorzystywane są do podświetlania wanny, kabiny czy wyposażenia strefy umywalkowej. Alternatywą dla tego rozwiązania są elementy ze zintegrowanymi diodami, jak np. lustra, w przypadku których oświetlenie umieszczone bezpośrednio pod taflą uruchamiane jest czujnikiem reagującym na ruch dłoni.


Uspokajające barwy

Rok 2017 upłynie nam w towarzystwie kolorów bazujących na szarościach, beżach i grafitach. Tworzą one nowoczesny wystrój, który bardzo często jest jednak podsycany odważnymi wstawkami w bardziej żywych odcieniach. Eksperci Instytutu Pantone - jednostki specjalizującej się w przygotowywaniu raportów dotyczących najmodniejszych barw sezonu – za kolor 2017 roku uznali soczystą zieleń (z ang. „greenery”) oznaczoną symbolem 15-0343. Wśród odcieni, które cieszyć będą się największym zainteresowaniem w sezonie „Wiosna 2017”, znalazły się natomiast odmiany niebieskiego: od pastelowo-tropikalnego Paradise Island, przez chłodny i stonowany odcień Niagara, po pełen życia Lapis Blue. W zestawieniu kolorystycznych trendów nie brak również subtelnego brudnego różu, stonowanego orzecha laskowego oraz odblaskowych żółci i soczystego pomarańczu.

Łazienka 2017 roku

 

Różnorodność w formacie 3D

Monochromatyzm dalej będzie rządzić w kolorystycznych trendach. Zadowoli to z pewnością miłośników minimalizmu. Dla tych którzy wolą jednak otaczać się bardziej zróżnicowanymi kolorami mamy dobrą wiadomość - na topie pozostają modne już w poprzednim sezonie płytki patchworkowe, stanowiące bardzo wyrazisty akcent aranżacji wnętrza. W 2017 roku królować będą jednak elementy przestrzenne. Płytki ścienne z wykończeniem 3D czy dekoracyjne detale mebli znajdą uznanie osób, które lubią estetyczne zabawy strukturą. - Dominujące na rynku od kilku lat proste formy sprzętów łazienkowych zostawiają miejsce na aranżacyjne zabiegi z użyciem kolorów, faktur i nietypowych dodatków - mówi Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Aquaform. - Takim pomysłem są na przykład wzbogacone o koncept graficzny kabiny, których szyby prysznicowe częściowo pokryte są wybranym wzorem - liter czy geometrycznych kształtów. Tego rodzaju elementy świetnie sprawdzą się w ascetycznych, nowoczesnych wnętrzach, stanowiąc przyciągający wzrok akcent wzorniczy - dodaje ekspert. Rozwiązania graficzne z elementami 3D stanowić będą doskonałe akcenty na jednobarwnych gładkich płaszczyznach.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Aquaform
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj