Moda na wzory

data aktualizacji: 18-05-2018, 06:59 – artykuł promocyjny

Wzory to bardzo wdzięczny temat, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. Za ich sprawą możemy wprowadzić ruch, zakamuflować dysproporcje wnętrza lub ożywić wystrój. Propozycji jest na prawdę wiele - wystarczy poznać najmodniejsze wzory by wybrać ten, który będzie najlepiej pasował do naszej łazienki.

Moda na wzory

Przeczytaj również >> Rodzaje płytek - przewodnik

 

Najmodniejsze wzory płytek łazienkowych i nie tylko - przegląd

 

Wzór pepitka - wiecznie młody

Znamy go dobrze, choć dla wielu jest on zarezerwowany dla tkanin. Jego urok jest nieśmertelny, dlatego warto pójść w tym kierunku. Biało-czarna kratka z przesuniętą stopką ma kilka zalet. Przede wszystkim łączy uniwersalną bazę kolorystyczną oraz ciekawy wzór. Jeśli zdecydujemy się go użyć jako dodatek z pewnością przyciągnie on wzrok. Jeśli pojawi się jako motyw przewodni może zdominować wnętrze.

Strap Mirrow - lustro łazienkowe na szarym pasie

fot.: Mikołajska - w powyższej aranżacji wykorzystano                       fot.: Coram                               
zarówno sam wzór pepitka jak i kształt płytek - heksagony                                                                


Wzór ten nazywany jest również kurzą stopką i ma w sobie pewną dozę pierwiastka żeńskiego, dlatego tak chętnie wybierany jest właśnie przez kobiety do aranżacji przestrzeni łazienkowej. Dla odważnych pepitkę - można modyfikować. Najczęściej dotyczy to koloru, jednak powtarzający się układ zachęca do eksperymentów również z kształtem, czy proporcjami. 

fot.: Deante


fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" - wzór został zmodyfikowany zarówno pod kątem kolorystyki, jak również samego układu

 

Wzór chevron - urok Skandynawii

Skandynawski design porwał nas w całości. Jest to styl tak uniwersalny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Bazuje na prostych i naturalnych rozwiązaniach, a taka właśnie jest historia wzoru chevron, nazywanego również wektorowym, który ma przypominać ślad koziej raciczki. Ten zygzak ma swój powab, a wykonany w zróżnicowanej kolorysdtyce może zdziałać optyczne cuda na ścianie lub podłodze.

DUNIN - Pure White CHEVRON mixDUNIN - Pure White CHEVRON mix

fot.: DUNIN - Pure White CHEVRON mix


Pasy, paski, paseczki - zawsze na czasie

Paski to taki wzór, który najłatwiej zrobić, a który optycznie zmienia całe wnętrza oraz nigdy nie wychodzi z mody. Wystarczą dwa kolory by stworzyć paski na ścianie. Mogą to być płytki, farba albo dekory. Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości. Pasy pionowe podniosą optycznie sufit a poziome sprawią, że pomieszczenie wyda się szersze lub dłuższe. To najprostszy sposób na wizualną zmianę we wnętrzu.  

Kolekcja ceramiki sanitarnej LANTE firmy SIMASPłytki z kolekcji Porcelanosa Belice Acero

    fot.: Yeti                                              fot. Salonika                               

fot.: Coram

 

Polka dots, czyli siła kropek

Kropka wydaje się być mało istotnym elementem w aranżacji, ale już wzór z kropek staje się silnym motywem dekoracyjnym. Sposób rozłożenia, wielkość oraz oczywiście kolorystyka są ich największą zaletą. Kropki mają wielką siłę aranżacyjną, którą warto wykorzystać w pomieszczeniach nietypowych. Klasyczny wzór polka dots występuje w bieli i czerni, ale bardzo często jest on modyfikowany, gdyż kolorowe groszki czynią wnętrze pogodnym. Motyw ten został - jak to często bywa - zaczerpnięty z wybiegów a dziś bardzo często zdobi ściany, tekstylia i inne przedmioty dekoracyjne również w łazience. Grochy, groszki, kropki czynią wnętrze świeżym i nieco kobiecym. Wielkość kropek warto dobierać zgodnie z metrażem wnętrza - mniejsze do małej łazienki, większe do bardziej przestronnych.

Mini HEXAGON B&W Spot - DUNIN

fot.: DUNIN - Mini HEXAGON B&W Spot                                fot.: Coram - zasłony Sealskin                          

 

Szachownica - moc kontrastów

Zestawienie dwóch kolorów - albo klasyczna biel i czerń, albo dowolne inne kolory - daje świetny efekt i z pewnością jest jednym z najchętniej wybieranych wzorów od wielu lat. Siłą tego wzoru są kontrasty, dlatego tak chętnie trafia do wnętrz o klasycznym wykończeniu. Szachownica świetnie sprawdzi się i w dużych i w małych łazienkach, a jej specyfikę najlepiej oddaje powierzchnia podłogi.

    fot.: Ferro                                             fot.: Śnieżka

 

Wzory 3D, czyli trzeci wymiar

Płytki strukturalne wyglądają wyjątkowo, zwłaszcza jeśli zostaną podświetlone. Płytki o trójwymiarowej płaszczyźnie mogą mieć zróżnicowane wzory, jednak najczęściej są to geometryczne układy. Im większe chropowatości oraz falowania płytek, tym większa pewność, że ostateczny efekt będzie ciekawszy. Wzory przestrzenne to zarówno lekko zarysowane żłobienia jak również głębkie sploty i wygięcia. Częstym źródłem inspiracji jest ruch i dynamika znana z przyrody - efekt fali, ruch powietrza niczym drzewa w czasie burzy itp, dlatego sprawdzą się we wnętrzach osób ceniących harmonię, prostotę i inspirację naturą.

 

Przeczytaj również >> Płytki ceramiczne strukturalne

Szklane płytki DUNIN z serii 3D MAZU - Violet WaveSzklane płytki DUNIN z serii 3D MAZU - Bondi FlowSzklane płytki DUNIN z serii 3D MAZU - Violet Silk

fot.: DUNIN - Szklane płytki DUNIN z serii 3D MAZU

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Wzór arabeska - orientalne wpływy

Opływowy kształt, niewielki rozmiar oraz wyjątkowa delikatność wzoru arabeska stały się inspiracją zwłaszcza dla płytek w formie mozaiki. Wzór pochodzi z basenu Morza Śródziemnego - podobnie jak bijący rekordy popularności patchwork. Taki układ sprzyja wyjątkowym aranżacjom. Płytki typu arabeska mają unikatowe walory estetyczne i często są wybierane jako dekor na określone partie ścian. Można postawić na unikatowość tylko kształtu lub dodatkowo zadbać również o zróżnicowanie kolorystyczne. Wzór ten często nazywany jest też koniczyna marokańska i może mieć różną postać.

Mozaika arabeska z kolekcji MAGNIFIQUEArabeska średnia, granatowa, połysk

fot.: Opoczno                                                   fot.: Raw Decor

 

Miks wzorów, czyli patchwork

Płytki patchwork to gwarancja różnorodności. Unikatowe wzory, łączenie w dowolny sposób oraz bogactwo kolorów to najlepsza charakterystyka takiego sposobu zdobienia ścian i podłóg. Płytki te pasują do każdego stylu. Bardzo wdzięcznie wyglądają na tle uniwersalnej bazy, choć pokrywając całe powierzchnie również robią niesamowite wrażenie. Ułożone z płytkai granicznymi typu bordery będą przypominać wielobarwny obraz. Moda na patchwork sprawiła, że wzór ten występuje w wielu odmianach - również biało-czarnej lub z domieszką szarości. Wzory patchwork mogą być dostępne na osobnych płytkach, jak również w postaci kolekcji, które wymagają mieszania kilku różnorodnych motywów.

fot.: Deante

 

Wzory geometryczne - złudzenia optyczne

Jeśli mamy do czynienia z łazienką o nietypowym kształcie to warto postawić na wzory geometryczne. Mają one niesłychaną siłę zmiany proporcji wnętrza oraz stworzenia złudzenia optycznego. Przeplatające się elementy bardzo często mylą nasz wzor i odwracją uwagę od tego czego niechcemy uwidaczniać. W geometrii popularny motyw to również wzór powtarzający się, czyli pattern. Wygląda on jak lustrzane odbicie, daje wrażenie spójnej całości, choć wyraźnie widać poszczególne elementy. 

Biało-niebieskie płytki z kolekcji Vanquard marki Aparcipłytki Vanquard marki Aparici

fot.: Coram       

Wzory geometryczne, które królują również na wybiegach wynikają z samego kształtu płytek - stąd też wielka popularność tcyh typu heksagony - oraz naniesionego nadruku cyfrowego - od trójkątów po romby i inne wieloboki. Dla osób mających świadomość bieżących trendów jest to strzał w dziesiątkę.

fot.: Deante                                                          fot.: Luxum      

Najśliniejszy wpływ na nasz odbiór mają wzory na bazie kontrastujących kolorów - i tu nie sposób zapomnieć o duecie idealnym, czyli bieli i czerni. Takie zestawienie zawsze będzie na czasie.

fot.: Instal-Projekt - czarny grzejnik Makao idealnie koresponduje z wzorem na ścianie

Splot tkaniny na płytkach łazienkowych

fot.: TK Architekci - płytki ze wzorem splotu

 

Piksel - nowa moda wzornictwa

Coraz częściej spotyka się również elementy inspirowane pikselem, czyli maleńkimi kwadracikami lub kropkami tworzącymi wzór. Jest to technika dobrze znana ze świata cyfrowego (komputery, fotografia), jednak w naturalny sposób przeniosła się także do wnętrz, a nawet samej architektury. Pikselowe powierzchnie wyglądają jak by były nieco rozmazne, bez ostrości i to jest ich główny atut.                 

Kolekcja płytek Sindi

          fot.: Opoczno - płytki ze wzorem inspirowanym pikselem              fot.: Coram - zasłona Pixel

 

Układanie płytek - popularne wzory

Wzory mogą określać kierunek naprowadzający, na przykład od drzwi do umywalki, mogą nawiązywać do podziału na strefy użytkowe lub tworzyć oryginalne zestawienie, w którym zdecydujemy się na aspekty czysto estetyczne.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Do najpopularniejszych wzorów ze względu na sposób ułożenia płytek należą:

  • płytki kafelki układane w jodełkę, naprzemienny, w układzie ciosanym (tzw. na mijany)
  • płytki kwadratowe - w układzie prostym lub ukośnym, czyli karo
  • dwie płytki o różnych rozmiarach (tzw. klasy - Hopscotch)
  • płytki o charakterystycznych kształtach - długie deski na wzór parkietu, płytki heksagonalne.

 

Zobacz także:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Instal-Projekt, Opoczno, Luxum, Ferro, Coram, Raw Decor, Salonika, Deante, Mikołajska, Yeti, DUNIN, TK Architekci