konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Układanie nowych płytek ceramicznych na starych

data aktualizacji: 23-04-2018, 10:23 – artykuł promocyjny

Wymiana płytek w łazience czy kuchni kojarzy się z pyłem, hałasem i stertami gruzu. Po skuciu starej glazury ściana lub podłoga wymaga jeszcze wiele pracy. Samo skuwanie jest też problematyczne: zajmuje dużo czasu, grozi głębszym uszkodzeniem ścian, a szczególnie trudne jest w zakamarkach i na krawędziach ściany i podłogi.

Układanie nowych płytek ceramicznych na starych

Unikniemy tych problemów kładąc nową warstwę płytek na starej. Nie będzie ona też zbytnio zmniejszała naszego pomieszczenia - zamiast grubej warstwy zaprawy cementowo - wapiennej stosuje się obecnie nowoczesne zaprawy klejące. Spoiwa nowej generacji są bardzo elastyczne - już cienka, 3 - 4 mm warstwa zaprawy może utrzymać nawet najcięższe płytki. Dzięki nowym technologiom układanie glazury jest czynnością znacznie łatwiejszą i czystszą, niż było jeszcze kilka lat temu.

Bogata oferta rynku i nowe trendy we wzornictwie często skłaniają do zmiany wystroju wnętrz. Jeśli jednak stara glazura trzyma się mocno, może być dobrym podkładem pod nowe płytki, które całkowicie odmienią oblicze naszej kuchni lub łazienki. Wiele osób decyduje się na nowe płytki również dlatego, że w minionych latach trudności w dostaniu glazury powodowały oszczędne jej używanie - płytkami pokrywano ściany tylko do pewnej wysokości.

łazienka w płytkach

fot.: Płytki ceramiczne w aranżacji łazienek z konkursu fotograficznego "Nasze łazienki"

Modernizując dzisiaj mieszkanie chcemy zwykle, by w łazience lub ubikacji glazura pokrywała ściany aż po sufit. Można ją kłaść nie skuwając niższej warstwy starych płytek - dla uzyskania równej powierzchni aż po sufit, trzeba jednak wypełnić tynkiem przestrzeń ponad starą glazurą. Do położenia nowej warstwy płytek potrzebna będzie nam zaprawa klejąca.


Etapy układania płytek

Przed przystąpieniem do pracy musimy starannie odtłuścić powierzchnię starej glazury, możliwie dokładnie usunąć z niej także kamień, który może zbierać się na przykład wokół baterii łazienkowych. Większe ubytki czy nierówności starej powierzchni trzeba zaszpachlować, dla lepszej przyczepności miejsca takie warto zagruntować emulsją. Do fachowego wykonania prac nie potrzeba wielu narzędzi. Niezbędna będzie na pewno poziomica do sprawdzenia równego ułożenia płytek, ostrze do ich cięcia i szczypce do przełamywania.

Klej-110 Kreisel - klejenie płytka na płytkęKlej-110 Kreisel - klejenie płytka na płytkę

fot.: Kreisel - Aplikacja Kleju-110 

Do nakładania zaprawy klejącej używamy zębatej kielni, przyda się także gumowy młotek, którym korygujemy poziom ułożenia płytek i silikon do uszczelnienia krawędzi łączących się np. z brodzikiem łazienkowym, czy zlewozmywakiem. Utrzymanie równych odstępów między płytkami umożliwiają małe krzyżyki.

Po przygotowaniu podłoża możemy rozpocząć układanie nowej glazury. Dzięki nowoczesnej formule zapraw klejących powinno nam się to udać bez problemów, ważne jest zwrócenie uwagi na instrukcje producenta oraz dokładne poziomowanie układanych płytek. Płytki przeznaczone do klejenia nie wymagają nawilżania, należy je jedynie odkurzyć. Po dokładnym rozplanowaniu ich ułożenia przystępujemy do rozrobienia zaprawy klejącej w z zimną wodą i mieszamy dokładnie za pomocą wiertarki z końcówką mieszającą. Należy przygotować jednorazowo ilość zaprawy wystarczającą na nie więcej niż trzy godziny pracy. Następnie nanosimy ją na przygotowane podłoże równą warstwą 3 do 4 mm. Warstwę taką wyrównujemy zębatą szpachlą.

Kerami Plus Professional - Sicher BautechnikTILE 380 - klej do płytek TorgglerKnauf K4 Elastyczny Plus - klej do płytek

fot.: Sicher Bautechnik                fot.: Torggler Polska                           fot.: Knauf    

Płytki powinniśmy przykleić nie później, niż do 20 minut po nałożeniu zaprawy. Nie ma powodów do obaw jeśli nie od razu uda nam się precyzyjnie je ułożyć. Ewentualną korektę możemy wykonać w ciągu 10 minut od ułożenia płytek na podłodze lub ścianie. Wiązanie zaprawy w temperaturze pokojowej trwa około 24 godzin. Gdy zaprawa zwiąże, można przystąpić do ostatniego etapu, jakim jest nakładanie fugi w szczelinach pomiędzy płytkami. To robota wieńcząca dzieło - jeśli przygotowaliśmy podłoże i zaprawę zgodnie z instrukcją, nasza glazura z pewnością będzie się dobrze trzymać - kilkumilimetrowa warstewka zaprawy jest bardziej niezawodna od grubej warstwy cementu. Nowe płytki na powierzchni starej glazury z pewnością będą trzymały się niezawodnie. Układanie płytek przy użyciu zapraw klejowych daje możliwość, by w szybki i nieskomplikowany sposób zyskać nie tylko zupełnie nowy wygląd kuchni czy łazienki, ale również satysfakcję z samodzielnie i dobrze wykonanej pracy.


Zobacz także:

Klejenie metodą płytka na płytkę - jakich produktów użyć

Dobór fugi - rodzaje, kolory, szerokości

Kleje do płytek - jaki wybrać

Kleje do płytek mira


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, Cedat
Zdjęcia: KREISEL Technika Budowlana, Konkurs fotograficzny Nasze łazienki, Sicher Bautechnik, Torggler Polska, Knauf


Podobne artykuły
Dekoracje ścienne w łazience

podłogi i ściany

Dekoracje ścienne w łazience

Naklejki, fototapety, tapety, czy dekory ścienne to rozwiązania, które mogą odmienić całą aranżację łazienki.... więcej...

Raw Decor – polskie mozaiki ceramiczne o światowym dizajnie z historią w tle

podłogi i ściany

Raw Decor – polskie mozaiki ceramiczne o...

Polska marka Raw Decor oferuje najwyższej jakości mozaiki ceramiczne o ponadczasowych wzorach. Znakiem rozpoznawczym... więcej...

Ściany i podłogi w łazience - co warto wiedzieć o materiałach wykończeniowych

podłogi i ściany

Ściany i podłogi w łazience - co warto wiedzieć...

Poza swoją podstawową funkcją łazienka może być także miejscem prawdziwych przyjemności i relaksu. Urządzając... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj