Kleje do glazury to wszystkie kleje Kerami

data aktualizacji: 02-03-2018, 13:37 – artykuł promocyjny

Zaprawy klejowe do glazury różnią się między sobą parametrami technicznymi i roboczymi. Źródłami tych różnic są spoiwa, użyte do produkcji kleju, oraz dodatki modyfikujące, które określają klasę produktu i rodzaj zastosowań. O dziwo, nie zawsze musimy wybierać drogi klej, aby cieszyć się solidnie przyklejoną okładziną, która nie ulegnie odkształceniu przez długie lata!

Kleje do glazury to wszystkie kleje Kerami

>>> Zobacz kleje do płytek ceramicznych Kerami


Jak wybrać najlepszy klej do glazury?

Dobierając klej do płytek, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • rodzaj płytek,
  • podłoże,
  • warunki otoczenia.


Producenci zapraw ułatwiają nam to zadanie poprzez dokładne oznakowanie produktów i umieszczenie na opakowaniu informacji o ich klasyfikacji. Do zastosowań łazienkowych najlepiej sprawdzą się kleje cementowe oznaczone symbolem C, czyli suche mieszanki cementu, dodatków organicznych i kruszywa, które należy rozrobić z określoną ilością wody.


Kleje cementowe - interpretacja symboli

W przypadku ścian murowanych – surowych lub otynkowanych – najlepiej sprawdzą się kleje podstawowe C1T lub C1TE, np. Kerami Pluss. To idealny wybór do pomieszczeń, w których podłoże jest dobrej jakości.

Do podłóż krytycznych (np. lamperii i płytka na płytkę) i odkształcalnych (typu karton-gips) zalecane są kleje elastyczne o wyższych parametrach C2 lub C2TE.

Kleje cementowe C2TE S1 o wysokim poziomie elastyczności, zmniejszonym spływie i wydłużonym czasie otwartym, sprawdzą się do wyłożenia podłogi w łazience oraz przy ogrzewaniu podłogowym.

Kleje szybkowiążące, opatrzone symbolem CF, są rzadko wykorzystywane do użytku prywatnego. Zważywszy na zmniejszony spływ zaprawy i zdolność do szybkiego wiązania płytki mogą być układane z góry do dołu i fugowane już po kilku godzinach od rozpoczęcia prac.


Przyczepność zapraw klejowych

Czytając symbole, nie możemy pominąć cyfry, występującej tuż po wielkiej literze. Jedynka w symbolu C1 oznacza stopień przyczepności do podłoża wynoszący min 0,5 N/mm. Takie parametry gwarantują optymalne efekty pracy na tynkach i wylewkach. W przypadku bardziej wymagających podłóż lub powierzchni o zmniejszonej adhezji (brudnych, nienasiąkliwych, pokrytych warstwami starego kleju) zaleca się używanie zapraw C2 o przyczepności powyżej 1,0 N/mm. Dobrym wyborem dla wymagających klientów jest Kerami Plus Professional przeznaczony do montażu wszelkiego rodzaju okładzin ściennych i podłogowych m.in. gresu, płytek ceramicznych, płytek kamiennych, klinkieru czy okładziny betonowej. To także dobry wybór dla osób decydujących się płyty wielkoformatowe.

Skoro w temacie przyczepności jesteśmy, warto wspomnieć, że część producentów nie uwzględnia rzeczywistej wartości przyczepności w Kartach Technicznych. Zdarza się, że wskaźnik nawet dwukrotnie przekracza ustaloną normę.


Kleje dyspersyjne – zamiennik klejów cementowych

Alternatywą dla zaprawy klejowej w klasie C są kleje dyspersyjne będące mieszaninami spoiw organicznych w formie wodnej dyspersji polimerowej, dodatków organicznych i wypełniaczy. Niestety, ich cena jest znacznie wyższa, przez co nie cieszą się tak dużą popularnością co kleje cementowe.


Słowniczek symboli:

Typy klejów:

C – klej cementowy
D – klej dyspersyjny
R – klej na bazie żywic reaktywnych

Klasy klejów:

1 – kleje zwykłe i normalnie wiążące
2 – kleje o podwyższonych parametrach
F – klej szybkowiążący
T – klej o zmniejszonym spływie
E – klej o wydłużonym czasie otwartym
S1 – klej odkształcalny
S2 – klej wysoko odkształcalny

Kontakt w sprawie produktów:

Sicher Bautechnik Sp. z o. o.
ul. Milenijna 12/14
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. (44) 734-67-91÷ 93
(44) 734-63-99
www: www.sicher-bautechnik.com
mail: wyślij wiadomość

kleje do płytek ceramicznych » podkłady podłogowe » zaprawy » systemy dociepleń » gipsy i gładzie » grunty » tynk mozaikowy » folia w płynie i elementy przeciwwilgociowe » piaski i żwiry » docieplenia wełną mineralną
Podobne artykuły
Unikalne wzory - mozaiki DUNIN

podłogi i ściany

Unikalne wzory - mozaiki DUNIN

Mozaiki dają nam nieograniczone możliwości w kształtowaniu powierzchni - począwszy od tego, że idealnie dopasowują... więcej...

Narzędzia malarskie MAGNAT - dekorowanie ścian

podłogi i ściany

Narzędzia malarskie MAGNAT - dekorowanie ścian

Na rynku pojawiła się właśnie kolekcja profesjonalnych narzędzi malarskich marki MAGNAT, przeznaczonych do wykonywania... więcej...

Co oznaczają symbole na opakowaniach płytek ceramicznych

podłogi i ściany

Co oznaczają symbole na opakowaniach płytek ceramicznych

Opakowania płytek ceramicznych zawierają symbole techniczne, które dla większości ludzi są niezrozumiałe.... więcej...