konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Jak zagospodarować małą łazienkę

data aktualizacji: 12-06-2018, 05:45 – artykuł promocyjny

Jak zagospodarować małą łazienkę

Mała łazienka stanowi spore wyzwanie projektowe. Na małej przestrzeni musi zmieścić się kilka urządzeń sanitarnych z których korzystamy na co dzień takich jak muszla klozetowa, umywalka, grzejnik łazienkowy czy szafka łazienkowa oraz duży sprzęt agd - jak pralka czy suszarka.

Koło - Keramag IconDrzwi dwuczęściowe dzielone w połowie SanSwiss MOBILITY - SLM2

       fot.: KOŁO                                                    fot.: SanSwiss                 

 

Wanna czy kabina

W małych łazienkach warto zrezygnować z wanny i zainstalować kabinę prysznicową. W sprzedaży dostępne są rozwiązania prysznicowe zawierające hydromasaż czy łaźnię parową zapewniające dodatkowe doznania podczas kąpieli w kabinie. Dodatkowo kąpiel pod prysznicem zajmuje mniej czasu oraz pozwala oszczędzać wodę.

Ideal Standard - mała łazienkaIdeal Standard - mała łazienka

fot.: Ideal Standard - aranżacja małej łazienki z prysznicem


Osoby, które chciałyby posiadać w łazience zarówno wannę, jak i prysznic, ale nie mają miejsca na instalację obydwu rozwiązań, mogą zdecydować się na montaż wanny z parawanem nawannowym, dzięki czemu możemy połączyć przyjemność przyjemność kąpieli w wannie z możliwością skorzystania z szybkiego prysznica.

parawan nawannowy dwuczęściowy Gala 1 3V Novellini

fot.: Novellini - parawan nawannowy dwuczęściowy Gala 1 3V 

wanna z parawanem nawannowymwanna z parawanem nawannowymwanna z parawanem

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Płytki na podłogę i ścianę

Przy planowaniu koloru i formatu płytek warto skorzystać z kilku wskazówek:

 • ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze,
 • jasne, błyszczące płytki potęgują wrażenie czystości,
 • na małej powierzchni podłogi lepiej nie stosować płytek o dużych gabarytach - linie ich styku będą wprowadzały bardzo wyraźne podziały, które nie powinny być przypadkowe,
 • na dużych płaszczyznach stosowanie zbyt małych płytek może spowodować wrażenie nadmiaru,
 • kolor i szerokość fugi trzeba koniecznie dobrać do rodzaju płytek,
 • dekory: listwy, mozaiki, rozety mogą rozdzielać płytki o różnym wzorze lub ożywiać zbyt monotonną płaszczyznę,
 • bardziej wyszukany wzór płytki czy sposób ułożenia powinien być zastosowany w miejscach, które chcemy wyeksponować, sprawić by były atrakcyjniejsze. Na podłodze płytki mogą określać kierunek naprowadzający, na przykład od drzwi do umywalki,
 • do płytek z wyraźnym deseniem nie stosujmy dekorów równie ozdobnych, zestawiajmy je z elementami neutralnymi, nie wprowadzajmy dodatkowych ozdób w postaci skomplikowanego rysunku powstałego w wyniku łączenia płytek,
 • płytki niekoniecznie muszą być układane na całej powierzchni ścian, dobrze mogą wyglądać w połączeniu z tynkiem,
 • jeśli na podłogę wybierzemy drewno w ciemnym odcieniu, to dobrze komponować się będą z nim ściany wyłożone płytkami w jasnym kolorze (białe, beżowe), bez wyraźnego rysunku, matowe lub polerowane. Do tego zestawienia lepiej nie wprowadzać dekorów.
   

Mozaikowe.pl - szary duży heksagon matowymozaika na podłodze w łazience

fot.: Raw Decor

 

Lustra w łazience

Oczywiście w małej łazience powinny być duże, najlepiej na dwóch sąsiadujących ścianach. Pomieszczenie zyska optycznie dodatkową powierzchnię przez co zniweluje dyskomfort przebywania w małym pomieszczeniu.

aranżacja małej łazienki, prysznic, kabina w małej łazience Luxum lustra w łazience

fot.: Luxum

W sytuacji, gdy ograniczona przestrzeń nie pozwala na montaż lustra, doskonałym rozwiązaniem jest jego umieszczenie na szafce w łazience. Taśma montażowa do luster tesa® pozwoli ci wykonać tę czynność w sposób szybki i bez problematycznego nawiercania otworów, mogących uszkodzić szafę i samo lustro. Rozwiązanie to stanowi połączenie wygody i estetyki bez zajmowania cennego miejsca.

tesa tape - lustro przyklejone do szafki łazienkowej

fot.: tesa tape

 

Bez przesady z akcesoriami

W małej łazience należy dokładnie zastanowić się czy potrzebne będą nam wyszukane akcesoria łazienkowe sporych rozmiarów. Zrezygnujmy z kilku wieszaków na ręczniki czy szczotki do ubikacji. Przestrzeń w której znajduje się duża ilość przypadkowych małych przedmiotów sprawia wrażenie nieporządku.

Coram - meble TigerCersanit

   fot.: Coram                                                     fot.: Cersanit 

Mała łazienka to także wyzwanie w kwestii lokalizacji grzejnika. Często jest on elementem, który trudno ukryć, ale jeśli wybierzemy ciekawy wzór lub zdecydujemy się na grzejnik wielofunkcyjny to problem ten nie będzie dla nas uciążliwy.

fot.: Radox

 


Szukasz inspiracji - zobacz koniecznie:

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Konkurs fotograficzny, Radox, Luxum, KOŁO, Coram, San Swiss, Cersanit, tesa tape, Raw Decor, Novellini, Ideal Standard
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj