Advertisement

Ciepłomierze elektroniczne typu CE3 - Supercal 531

data aktualizacji: 23-05-2012, 11:41 – artykuł promocyjny

Ciepłomierze elektroniczne typu CE3 - Supercal 531

Fabryka Wodomierzy PoWoGaz SA w Poznaniu we współpracy z Aquatherm Antap wprowadza na rynek ciepłomierz elektroniczny CE3 z wielofunkcyjnym przelicznikiem wskazującym Supercal 531, przy którego konstrukcji posłużono się zupełnie nową filozofią. Nowatorskie rozwiązanie (do komunikacji pomiędzy poszczególnymi modułami zastosowano wewnętrzny system według protokółu I2C) pozwoliło na usuniecie wielu ograniczeń i problemów w dostosowywaniu konfiguracji przelicznika do często zmieniających się  wymagań i trendów panujących wśród użytkowników.

 

Przelicznik Supercal 531 spełnia wymagania metrologiczne dotyczące ciepłomierzy i ich elementów, przeszedł pozytywnie badania w Głównym Urzędzie Miar i został nadany mu znak typu PL T 04 57.

 

Uniwersalny przelicznik SUPERCAL 531 umożliwia tworzenie ciepłomierzy o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Może współpracować z dowolnym przetwornikiem przepływu: mechanicznym, ultradźwiękowym i rezonansowym (superstatycznym), w zakresie przepływów od 0,6 do 10 000 m³/h, przekazującym dane o objętości w postaci impulsów. Do przelicznika można podłączyć pary czujników temperatury typu Pt 100 lub Pt 500, dwu- lub czteroprzewodowe. Specjalizowany mikroprocesor, stała pamięć Eeprom przelicznika chroniąca dane w wypadku awarii, zapewnia niezawodną i odporną na zakłócenia pracę układu.

 

Konstrukcja przelicznika na dwóch poziomach: części kontrolno-pomiarowej i podłączeniowej ułatwia dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika, montaż urządzenia oraz dokonanie zmian (rekalibracja, serwis) bez konieczności całkowitej deinstalacji urządzenia z sieci. Łatwość, aktualność i dokładność odczytów zapewnia duży i czytelny wyświetlacz LCD przelicznika oraz stała pamięć Eeprom gwarantująca zabezpieczenie danych poprzez:

 

 • rejestracje danych co godzinę,
 • test wewnętrzny co każde 8 godzin,
 • zasilanie awaryjne (wersja sieciowa).

 

 

W wersji standardowej przelicznik zapewnia zapamiętanie:

 

 • 15 miesięcznych wartości (energia, objętość),
 • 32 maksymalnych wartości z data i godziną  (czas obliczania ustawiany w zakresie od 1h do 1 roku),
 • 32 uśrednionych wartości (mocy cieplnej, przepływu, różnicy temperatur) z data i godziną  (czas obliczania ustawiany w zakresie od 1min. do 45 dni),
 • wartości z dwóch wybranych dni w roku (energia, objętość, dodatkowe wejście impulsowe, wartości taryf), co umożliwia dokonywanie pełnej ewidencji odczytywanych i wyliczanych parametrów oraz dokonywanie ich porównań i analiz. Wszystkie grupy wyświetleń uszeregowane są w ośmiu sekwencjach.

 

Standardowa wersja przelicznika Supercal 531 posiada ponadto: wyjście Opto zgodne z wymaganiami EN 1434, dwa wyjścia impulsowe proporcjonalne do Energii i Objętości, dwa wejścia impulsowe mogące służyć np. do podłączenia dodatkowych wodomierzy czy innych urządzeń posiadających zdefiniowane wyjścia impulsowe.

 

Opisywana wcześniej modułowa konstrukcja umożliwia rozszerzenie funkcji przelicznika w zależności od  potrzeb użytkownika. Zastosowanie modułów dodatkowych (montowanych wewnątrz przelicznika) pozwala na rozszerzenie jego możliwości o:

 

 • wyjście M-Bus,
 • programowane wyjścia analogowe (proporcjonalne do mocy, przepływu, temperatur zasilania i powrotu oraz różnicy temperatur),
 • dodatkowe wyjścia impulsowe,
 • moduły komunikacyjne: radio, RS 232, modem, LON,
 • wyjścia alarmowe uaktywniające się gdy wartość śledzonego parametru znajdzie się poza polem tolerancji.

 

Dodatkową zaletą jest możliwość uruchomienia, przy zamówieniu odpowiedniej wersji przelicznika, dwóch dodatkowych liczników taryfowych zliczających energię i objętość po przekroczeniu nastawionych progów lub po zaistnieniu określonych warunków. Parametrami uruchamiającymi liczniki taryfowe mogą być: moc, przepływ, różnica temperatur, przełączenie ciepłomierz / chłodomierz, czas, sygnały sieci M-Bus. Funkcje taryfowe mogą być wprowadzane i modyfikowane poprzez intefejs optyczny bez ingerencji wewnątrz przelicznika.

 

Ciepłomierze CE3 z przelicznikiem Supercal 531 umożliwiają opomiarowanie ciepła na magistrali zasilającej osiedla mieszkaniowe, w poszczególnych węzłach budynków wielorodzinnych oraz u końcowego użytkownika. Uniwersalność ciepłomierzy z przelicznikiem  Supercal 531, duże możliwości pomiarowe i zakres pracy pozwalają na uznanie urządzenia jako bardzo nowoczesne i spełniające wymagania rynku.

 

PoWoGaz SA oraz Aquatherm Antap służą informacją techniczną i handlową oraz odpowiednimi materiałami dla właściwego doboru i eksploatacji opisanego urządzenia.

 

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Powogaz


Podobne artykuły
Elastyczna aranżacja prysznica - odpływ liniowy Advantix Vario

woda i kanalizacja

Elastyczna aranżacja prysznica - odpływ liniowy...

Niezwykle wąski, z płynną regulacją długości, nagradzany za wzornictwo - po dwóch latach od premiery odpływ... więcej...

Szkodliwe substancje w wodzie, czyli co pijemy

woda i kanalizacja

Szkodliwe substancje w wodzie, czyli co pijemy

Wraz z rozwojem naszej cywilizacji coraz bardziej kurczą się zasoby czystej wody na naszej planecie. W ciągu ostatnich... więcej...

Zoptymalizowane zawory zwrotne KESSEL

woda i kanalizacja

Zoptymalizowane zawory zwrotne KESSEL

Od stycznia 2011 w ofercie firmy KESSEL dostępne są nowe zoptymalizowane urządzenia przeciwzalewowe. Dla wszystkich... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj