Dodaj pary swoim ubraniom! Poznaj żelazko z generatorem pary

data aktualizacji: 02-10-2019, 10:50

Prasowanie nie w każdym wzbudza entuzjazm, ponieważ wiąże się często z czasochłonną walką z uporczywymi zagnieceniami, a efekt i tak może okazać się mało zadowalający. Dlatego coraz częściej mówi się o prasowaniu parą, dzięki któremu ubrania są perfekcyjnie wyprasowane, prawie jak z magla. Jak działa żelazko z generatorem pary i czy rzeczywiście działa?

Dodaj pary swoim ubraniom! Poznaj żelazko z generatorem pary

Dla niektórych prasowanie to czynność relaksująca, przy której mogą na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Prasować można przy ulubionej muzyce, oglądając serial czy nawet w ciszy, którą przerywa łagodny szmer przesuwania żelazka po gładkim materiale i kojący dźwięk wydobywającej się pary. Nie wspominając, że sama obserwacja, jak żelazko sprawnie porusza się po tkaninie i pozostawia idealnie gładką powierzchnię, jest po prostu satysfakcjonująca. Jednak nie dla wszystkich stanie przy desce do prasowania jest przyjemne, a walka z pogniecionym materiałem napawa optymizmem. To nastawienie skutecznie może zmienić żelazko parowe do prasowania w pionie, dzięki któremu nawet nie trzeba ściągać ubrań z wieszaków, aby cieszyć się gładkim materiałem bez żadnych załamań.

 

Wszystko zaczyna się od pary wodnej

 

Para stosowana jest w żelazkach od wielu lat, jednak nie oznacza to, że żelazka parowe działają tak samo, jak nowoczesne żelazka z zewnętrznym generatorem pary. Wprawdzie oba urządzenia korzystają z działania pary, ale różnica polega między innymi na jej ilości i ciśnieniu, pod jakim jest wytwarzana. Zwykłe żelazka parowe w trybie ciągłym wytwarzają jedynie do 50 g pary (pojemnik na wodę ma około 300 ml), a przy opcji wyrzutu pary – do 230 g. Tymczasem żelazko ze stacją parową wytwarza parę pod dużym ciśnieniem w trybie ciągłym dzięki pojemnikowi na 2 litry wody.


Znacząca różnica dotyczy funkcji pary – w zwykłych żelazkach za prasowanie odpowiada stopa, a para pełni rolę wyłącznie pomocniczą, gdy w żelazkach z generatorem to para wodna jest najważniejsza. Jej wysokie ciśnienie i wysoka temperatura nie tylko prostują włókna, ale niwelują przykre zapachy, eliminują kurz i niektóre alergeny, ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne, co ma spore znaczenie przy ubrankach dziecięcych. Mało tego, duży wyrzut gorącej pary wodnej umożliwia prasowanie wielu warstw materiału naraz oraz prasowanie w pionie bez konieczności dociskania stopy żelazka do tkaniny. Dzięki takiemu prasowaniu ubrań szybko i wygodnie można wyprasować ubrania na co dzień, a nawet odświeżyć odświętne garnitury i marynarki bez konieczności ściągania z wieszaka.

 

Nie wiesz, jakie żelazko wybrać? Postaw na parę!

 

Żelazko z generatorem pary Braun

fot.: żelazko z generatorem pary Braun

Wybierając żelazko, należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Nie zmienia to jednak faktu, że żelazko parowe do prasowania w pionie ma wiele zalet, które przekładają się na lepsze doświadczenia przy prasowaniu, a nawet sporą oszczędność czasu, ponieważ można skrócić czas prasowania nawet o połowę. Niezaprzeczalnym atutem jest działanie oparte na wykorzystaniu pary wodnej, dzięki czemu odchodzi ryzyko przypalenia i zaplamienia ubrań, ponadto z łatwością można wyprasować nawet trudno dostępne miejsca jak materiał przy guzikach czy mankiety, nie wspominając, że często wystarczy wyprasować ubranie tylko z jednej strony.

Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. W standardowych żelazkach przed prasowaniem należy ustawić odpowiednie opcje w zależności od tkaniny i pożądanej mocy – tutaj generator pary dostosowuje temperaturę automatycznie, dzięki czemu można prasować różne rodzaje tkanin bez konieczności zmian ustawień na pokrętle. Ponadto niektóre żelazka wyposażone są w system automatycznego wyłączania, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa, ponieważ żelazko wyłączy się samoczynnie po kilku minutach nieaktywności.

Po więcej informacji na temat różnic między standardowym żelazkiem parowym a generatorem pary, a także po cenne wskazówki, na co zwracać uwagę, kupując żelazko ze stacją parową, odsyłamy na stronę: https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania.

Podsumowując, stacja parowa to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią proste i skuteczne rozwiązania. Docenią je zarówno młode mamy, które nie mają tyle czasu na codzienne czynności co kiedyś, osoby zapracowane, jak i takie, które nie lubią prasowania. Dzięki generatorowi pary prasowanie jest przyjemniejsze i łatwiejsze, nie wymaga też specjalnych umiejętności, wiedzy czy nakładu czasowego.

Obsługa takiego urządzenia sprowadza się tylko do poruszania nim, a resztę załatwia już wyrzut pary wodnej – wystarczy skierować parę na tkaninę, by po chwili cieszyć się perfekcyjnie gładkim materiałem. Prasowanie w pionie z wykorzystaniem pary znacznie zwiększa komfort użytkowania, a może nawet sprawić, że prasowanie pokochają nawet ci, dla których dotąd ta czynność była zbędna i nieprzyjemna.

Kluczowy poradnik: Jak wybrać żelazko ze stacją pary, generatorem pary? Radzi i poleca Perfekcyjnawdomu - Gazetakrakowska.pl

Blogerka radzi: Jak prać i prasować ręczniki i ściereczki domowe?

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Braun

Podobne artykuły
Pralki parowe i bąbelkowe - innowacyjne pranie

sprzęt AGD

Pralki parowe i bąbelkowe - innowacyjne pranie

Bogata oferta pralek na rynku AGD wynika z poszukiwania nowych technologii, które jeszcze bardziej ułatwią... więcej...

Funkcje nowoczesnych pralek

sprzęt AGD

Funkcje nowoczesnych pralek

Pralka jest obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Planując zakup nowej pralki należy zapoznać... więcej...

Automatyczna suszarka do prania - czy warto?

sprzęt AGD

Automatyczna suszarka do prania - czy warto?

Suszenie prania może być kłopotliwe, zwłaszcza w okresie przejściowym. Może być też bezproblemowe i to przez... więcej...