konkurs fotograficzny nasze łazienki 2018

Renowacja fug

data aktualizacji: 03-11-2016, 07:49 – artykuł promocyjny

Renowacja fug

Fuga jest nieodłącznym elementem niemal każdej ściany i posadzki wykończonej płytkami gresowymi, ceramicznymi lub kamiennymi. Wypełnia ona szczeliny między płytkami, ozdabia. Czasami maskuje ewentualne nierówności krawędzi płytek. Pozwala płytkom na swobodne odkształcanie.

 

Nowe życie starej fugi

Naturalnym wrogiem zapraw do spoinowania okładzin z płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych jest czas. Z upływem lat fugi tracą swoją barwę, pękają. Często także pojawia się na nich pleśń. I wtedy już nie zdobią okładziny, a szpecą. Skoro jednak płytki nadal wyglądają dobrze, może warto zmienić tylko spoiny?
Starą fugę możemy zastąpić nową, ale wymaga to sporo pracy. Wysiłek będzie jednak opłacalny, ponieważ koszt nowej spoiny jest niewielki w porównaniu z wydatkiem, związanym z położeniem nowej okładziny ceramicznej. Najpierw należy dokładnie usunąć stare fugi, uważając, by nie uszkodzić płytek.

Knauf Środek głęboko gruntujący TiefengrundNa rynku dostępne są specjalne przybory tzw. rylce, ułatwiające tę dość niewdzięczną pracę. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je z pyłu i resztek starej spoiny przy użyciu np. odkurzacza. Gdy stara fuga zostanie już w całości lub w części usunięta, miejsce po niej należy zagruntować odpowiednim środkiem gruntującym np. Knauf Środek głęboko gruntujący Tiefengrund. Zredukuje on chłonność podłoża, a tym samym zagwarantuje prawidłowy przebieg procesu wiązania fugi.

Po zagruntowaniu podłoża można przystąpić do wykonywania nowej spoiny. W tym celu do odmierzonej ilości wody należy dodać zawartość opakowania zaprawy fugowania, w proporcjach określonych przez producenta. Po dokładnym wymieszaniu wypełniamy nią szczelnie wolne przestrzenie pomiędzy płytkami np. Knauf Colour Fuga kolorowa.

Gdy zachodzi konieczność renowacji fugi pomiędzy płytkami podłogowymi, a zwłaszcza, gdy są to płytki o nieregularnych kształtach (na przykład gresowe „buratato” lub kamienne) i o dużej powierzchni, do wypełnienia szczelin pomiędzy nimi doskonale nadaje się zaprawa do fugowania Knauf Large Fuga szeroka. Zaprawę rozprowadzamy po powierzchni okładziny za pomocą pacy gumowej. Zaprawa ta zalecana jest także w przypadkach, gdy konieczne jest bardzo dokładne wypełnienie spoin pomiędzy płytkami – zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, np. na balkonach i tarasach. Knauf Fugą szeroką można wypełniać szczeliny o szerokości od 5 do 12 mm.

 

Przywracanie koloru

Jeśli fuga trzyma się dobrze podłoża i płytek, a jedynie jej kolor stracił na atrakcyjności, wystarczy wówczas odnowić samą barwę. Odpowiedniego rozwiązania dostarcza preparat do renowacji spoin Knauf Środek do renowacji spoin. Preparat ten doskonale odświeża przebarwione, zabrudzone oraz wyblakle spoiny, zarówno w ściennych, jak i podłogowych wykładzinach ceramicznych. Umożliwia też zmianę kolorystyki istniejących fug.

Dostępny jest w trzech kolorach: biały, manhattan oraz srebrno szary. Knauf Środek do renowacji spoin oferowany jest jako gotowy materiał do malowania fug za pomocą dołączonej gąbki. Produkt jest bardzo wydajny. Opakowanie 250 ml wystarcza na około 15 m2 okładziny z płytek. Dodatkowo renowator działa hamująco na rozwój grzybów i bakterii.

Od stanu fug zależy wygląd całej wyłożonej płytkami podłogi czy ściany. Z czasem tracą świeży kolor, przebarwiają się, kruszą. Jednak właściwie pielęgnowane posłużą znacznie dłużej. Zabezpieczenia fug ma na celu ułatwienie codziennej pielęgnacji, przedłużenie żywotności spoin oraz uniemożliwienie "wypłukiwania" fugi. W strukturze całej powierzchni spoiny pomiędzy płytkami są miejscem szczególnie podatnym na zabrudzenia. Zarówno ze względu na położenie (tworzą rowki na powierzchni), jak również chłonną strukturę. Ponadto w wielu przypadkach powierzchnia fug jest jedynym "wentylatorem" ściany czy podłogi.

 

Wymiana fugi na nowe

Wykruszona, popękana, czy zniszczona fuga nadaje się już tylko do wymiany. Wyszlifowanie starej spoiny jest zajęciem czasochłonnym. Ułatwić to mogą narzędzia z końcówką do szlifowania fug. Nie da się jednak idealnie usunąć spoiny mineralnej - nowa powinna więc być tego samego rodzaju lub dyspersyjna. Do szybkiego fugowania płytek podłogowych można użyć Knauf Elastic Fuga elastyczna.

Jeżeli brud wniknął głęboko w strukturę fugi, to trudno będzie go usunąć. Natomiast zwykłe umycie gąbką nie pomoże - trzeba zastosować specjalne płyny do czyszczenia spoin. Knauf Środek do czyszczenia spoin służy do gruntowania i regularnego czyszczenia fug ściennych oraz podłogowych, usuwa brud, tłuszcze i inne zanieczyszczenia.

Lepszy efekt uzyskamy, czyszcząc małą szczoteczką, dzięki czemu możliwe będzie usunięcie brudu z głębokich porów. Knauf Środek do czyszczenia fug przeznaczony jest przede wszystkim do czyszczenia nalotów z zapraw oraz resztek fug, ale również dość skutecznie odświeża spoiny. Jeżeli, mimo wysiłków, nie uda się oczyścić fug, pozostaje jedynie ich usunięcie i wykonanie nowych spoin.

 

Renowacja fug

Fugi trwale zabrudzone lub spękane możesz pomalować. Do wyboru mamy kilka preparatów od markerów, przez barwniki, po masy renowacyjne. Można je kupić w kilku najpopularniejszych kolorach lub zabarwić na wybrany odcień dokupionymi pigmentami. Nakładamy je za pomocą pędzla lub gąbki po dokładnym wymyciu i wysuszeniu fug.

Jeśli odnawiamy fugi między płytkami gresowymi, należy uważać, bo preparaty mogą odbarwić ten typ ceramiki. Aby uniknąć takiego ryzyka, najlepiej dokładnie okleić krawędzie płytek taśmą malarską. Odnowione fugi muszą wyschnąć. Trwa to około 24 godzin.

Plamy po zaprawach klejowych i spoinowych są pozostałością prac monterskich. Powstają w wyniku wypełnienia porów płytki cząsteczkami zaprawy. Na powierzchni uwidaczniają się w postaci zmatowień fragmentów płytek. Stosowane powszechnie zmywanie wodą usuwa zaprawy tylko z powierzchni płytki pozostawiając wypełnione pory i zagłębienia. Dokładne usunięcie resztek zaprawy umożliwia Knauf Środek do usuwania pozostałości cementowych.

 

Zobacz także:

Fugowanie z mira supercolour

Dobór fugi - rodzaje, kolory, szerokości

PCI Nanofug Premium - fuga nowej generacjiOpracowanie: Redakcja
Żródło: Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.


Podobne artykuły
Cegła w łazience

podłogi i ściany

Cegła w łazience

Postarzana, czerwona, biała lub specjalnie zdobiona, matowa i błyszcząca, znana już od starożytności i powszechnie... więcej...

Płytki Opoczno - nowe kolekcje

podłogi i ściany

Płytki Opoczno - nowe kolekcje

Opoczno prezentuje sześć nowych kolekcji łazienkowych płytek ceramicznych w najmodniejszym formacie 25x75cm, wśród... więcej...

Łazienka w ponadczasowych kolorach

podłogi i ściany

Łazienka w ponadczasowych kolorach

Planując wystrój swojej łazienki, mamy zapewnioną pełną swobodę w zakresie wyboru stylu, dodatków... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj