Forum Budowlane Strona Główna Forum Budowlane
Instalacje, Łazienki, Wentylacja, Budowa, Remont

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
oświetlenie do czytania i pisania
Autor Wiadomość
goniek

Wysłany: 2010-10-25, 11:25   oświetlenie do czytania i pisania

Witam
Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości dotyczące rodzaju światła jakie jest najlepsze do czytania lub pisania, czy lepsze jest świało cipłobiałe czy chłodnobiałe? pomóżcie mi

anikaW

Wysłany: 2010-10-26, 11:00   

Witam,
Do czytania lepsze jest światło zimne, gdyż pobudzai sprzyja koncentracji. Takie światło emituja halogeny i żarówki o specjalnym oznakowaniu, ale do oświetlania biurka polecam świetlówkę, która emituje światło umiarkowanie zimne. Halogeny i jarzeniówki mogą powodować odbijanie światła od papieru np kredowego i mogą przez to razić w oczy.

Mart44 
TERMOLight

Wysłany: 2016-01-27, 17:03   Jakie oświetlenie do czytania?

Witam wszystkich,
Do czytania najlepsze jest światło chłodne, białe, czyli o temperaturze barwowej od 4000K i więcej. Dlatego w szkołach czy biurach zaleca się instalację oświetlenia o temperaturze co najmniej 4000K.
W domu oświetlenie ma służyć odpoczynkowi, więc w pokojach czy ciągach komunikacyjnych instaluje się światło o barwie ciepłej (około 3200K).
W lampce pod która w domu najczęściej czytasz wstaw sobie lampkę LED o barwie białej (halogen będzie ci oddawał ciepło a do tego nie da ci 4000K tylko światło ciepłe). Jeśli masz biurko to też dobrze abyś do oświetlenia stołu na którym pracujesz zastosować oświetlenie zimne (4000K).

Pozdrawiam

wnacka 

Wysłany: 2016-05-19, 19:19   

Zawsze mi się wydawało że ciepłe do czytania będzie lepsze a tu widzę inaczej :D Muszę to wypróbować ;)

Eugenia 

Wysłany: 2016-05-25, 19:20   

a ja ostatnio np słyszałam na temat lampek takich ze stacją dokującą do smartfona , lampki stars albo do iphona lampki istar, Nilsen coś takiego ma swojej ofercie . i sa to wgl lampki dla osób , które dużo pracują czy sie uczą . Cena tej lampki to jakoś 399 zł dokładnie z tego co widziałam .

paluch66 

Wysłany: 2017-01-11, 11:31   

Ja bym doradzał ciepłobiałe światło, bo ono imituje światło słoneczne i przy takim świetle dużo lepiej się pracuje. Wydaje mi się, że to światło jest bardziej przyjazne dla ludzkiego oka.

ana_bullfinch 

Wysłany: 2017-03-05, 14:32   

Myślę, że fajnym rozwiązaniem jest taka lampka przeznaczona specjalnie do czytania
Przede wszystkim zapewnia odpowiednie światło, łatwo ją dostosować do miejsca, w którym czytamy i jest tania :)
Ostatnio zmieniony przez piotr 2017-03-24, 09:34, w całości zmieniany 1 raz  

besia.ferenc 

Wysłany: 2017-04-07, 11:03   

Ja osobiście wolę ciepłe - gdy czytam dla przyjemności, a chłodne, gdy musze pracować. Chociaż dzienne i tak wygrywa, niestety nic go idealnie nie da radę zimitować

czarterowyMicha 

Wysłany: 2017-10-25, 12:07   

Najlepsze oświetlenie dzienne. Gdy już nie ma takiego światła to lepiej mieć ciepłe światło. Lepiej się wtedy czyta.

Odpowiedz do tematu