coram

Wanny z hydromasażem - wybór, montaż, konserwacja

data aktualizacji: 20-01-2020, 06:23 – artykuł promocyjny

Wanna z hydromasażem służy w główne mierze do relaksu. Najpopularniejsze wanny wykonane są z żywic akrylowych. W powłokę wkręcone są rozmaite dysz - wodne i powietrzne których działanie możemy dowolnie programować. Wybierając wannę warto poszukać, takiej która ma powłokę antypoślizgową. Można również kupić wannę żeliwną. Są one jednak rzadziej wybierane z powodu ciężaru oraz małego wyboru kształtów. Planując zakup wanny z hydromasażem należy wybrać taką by kształtem i rozmiarem komponowała się ze stylem, w jakim łazienka jest urządzona.

Wanny z hydromasażem - wybór, montaż, konserwacja

fot.: RIHO


Rodzaje hydromasażu

Życie współczesnego człowieka obfituje w niezwykle szybkie tempo, co wiąże się z dużą ilością pracy, obowiązków, zmęczeniem, siedzeniem w wymuszonych pozycjach. Wszystko to powoduje stres i obciążenie zarówno ciała jak i umysłu. Hydromasaż jest jedną z form hydroterapii, która może przynieść ukojenie po nadmiarze wysiłku. Również osoby cierpiące na choroby kręgosłupa, czy uporczywe migreny mogą znaleźć nieocenioną pomoc w terapii wodą dla podreperowania własnego zdrowia. Hydromasaż dzielimy na:

  • masaż wodno-powietrzny - z dysz wydobywa się woda oraz powietrze pod ciśnieniem, które „biczuje”, dzięki czemu zwiększa przepływ krwi, dotlenia, ujędrnia i wzmacnia strukturę skóry.
  • masaż powietrzny - powietrze tłoczone przez dmuchawę pobudza receptory na skórze, delikatnie ją masując; tonizuje również układ nerwowy, poprzez silne odczucie relaksu.
  • masaż wodny - polega on na „bąbelkowaniu” lub „biczowaniu” samą wodą bez używania specjalnych dmuchaw z powietrzem.


Dla wzmocnienia leczniczych efektów można dodać do wanny z hydromasażem aromatyczne olejki, które pod wpływem temperatury powyżej 35 stopni C uwalniają swoje terapeutyczne właściwości. Jaśmin oraz szałwia odpręży i uspokoi, olejek z dodatkiem rumianku zadziała przeciwzapalnie i ściągająco, eukaliptus złagodzi silne bóle mięśniowe, a tatarak pobudzi krążenie.

Besco - Hydro Air Exlusive

fot.: Besco - system hydromasażu Hydro Air Exlusive

Funkcje wanny z hydromasażem

Producenci proponują klientom wiele rozwiązań, a z pozoru podobne funkcje mogą różnić się od siebie sposobem działania. Warto jest zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami i wybrać model wanny z takim systemem hydromasażu, który w pełni nas usatysfakcjonuje.

RIHO - wanna DAPHNE z hydromasażem z serii Thermae Line

                fot.: RIHO              

Nowości technologiczne w wannach z hydromasażem

Oprócz podstawowego wyposażenia w dysze, wanny z hydromasażem posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające łączyć to co przyjemne z tym co użyteczne. Bardzo często każda firma posiada swój opatentowany system dostępny tylko w danej wersji. Jedną z takich nowości jest wbudowany w wannę układ emitujący fale ultradźwiękowe. Jest to znakomita metoda na odnowę tkanek naszego organizmu. Coraz częściej tryby masażu sterowane są elektronicznie za pomocą pilota, dzięki czemu niemal na każde partie mięśni możemy oddziaływać innym zakresem funkcji - regulacja siły i kierunku nacisku, uzależnionym, na przykład od tempa naszego oddechu. Do groma najnowocześniejszych rozwiązań, w każdym urządzeniu, należą funkcje umożliwiające samoczyszczenie. Produkty już nawet średniej klasy wyposażone są w automatyczny system czyszczenia i pielęgnacji, który sam ocenia stan czystości wody i dozuje środki dezynfekujące. Monitoring oraz procesie oczyszczania jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika wanny i oparty jest na naturalnych procesach chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia człowieka. Technologia to również przenikanie się wielu funkcji - i tak w wannach z hydromasażem bardzo często w standardzie jest system audio z podłączeniem do MP3/MP4 i transmisją Bluetooth.

Coram - wanna z hydromasażem Marki Sealskin

fot.: Coram - wanny z hydromasażem marki Sealskin - modele: Bano Whirlpool oraz Duet Whirlpool wśród udogodnień w jakie są wyposażone warto wymienić elektroniczne sterowanie, zabezpieczenie przed pracą pompy na sucho, automatyczne dopowietrzanie, pulsację strumienia wody, program czyszczący i opcjonalnie: chromoterapię.

 

Montaż wanny z hydromasażem

Do montażu wanny najlepiej wezwać profesjonalistów. Wanna musi stać stabilnie, powinna być wypoziomowana. Do wanny podłączamy prąd zasilający pompę, wodę ciepłą i zimną jak również kanalizację. Całość najczęściej maskuje elegancki akrylowy panel. Instalacja elektryczna powinna być koniecznie zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym, a wanna odpowiednio uziemiona. Głównym zadaniem instalatora wanny jest jej prawidłowe ustawienie oraz podłączenie przewodu z zasilaniem. Rury w których płynie woda ustawia się zgodnie z kierunkiem spadku do odpływu. Izolacja między wanną, a ścianą może okazać się wyjątkowo dobrym rozwiązaniem, które wygłuszy szum powietrza płynący z dysz.

wanna Novellini z hydromasażemDivina hydro air - wanna prostokątna z masażem powietrznym Novellini

fot.: Novellini


Dbamy o wannę z hydromasażem

Wanna powinna być regularnie dezynfekowana; by zapobiec osadzaniu się w przewodach oraz kanalikach osadu oraz kamienia. Jeśli wanna posiada system autodezynfekcji należy jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynu. Bardzo ważne jest to aby zaraz po zakupie nie czyścić wanny ani na sucho, ani na mokro. Kiedy zostanie zamontowana, należy nalać do niej wody i zostawić na kilka godzin, aby ewentualne zabrudzenia odmokły. Wtedy przystępujemy do czyszczenia powierzchni. Przy odrobinie cierpliwości, zyskujemy efekt w postaci nieporysowanej wanny. Aby powierzchnia została na jak najdłużej gładka i nieuszkodzona zaleca się używania środków myjących, które są przeznaczone specjalnie do wanien. Nigdy nie stosujemy proszku do prania, preparatów z kwasem mrówkowym lub amoniakiem. Po kąpieli krople wody wycieramy miękką szmatką, która nie będzie pozostawiała włókien. Szorowanie szczotkami lub szmatkami o szorstkiej, włosianej powierzchni może powodować zarysowania. Przy dużych zabrudzeniach poleca się czyszczenie miękką szmatką z odrobiną pasty do zębów lub octu. Wszelkie agresywnie działające środki chemiczne mogą negatywnie wpłynąć na kondycję czyszczonej powierzchni. Oczywiście podczas sprzątania odłączamy zasilanie prądu, aby uniknąć porażenia. Aby wanna zachowała estetyczny wygląd zaleca się czyszczenie jej przynajmniej 2 razy w miesiącu.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: RIHO, Novellini, Besco, CoramPodobne artykuły
Filmowy finał Koloratorium wielka gra o szkolne pracownie marzeń zakończona!

aktualności

Filmowy finał Koloratorium wielka gra o szkolne...

W środę, 22 maja, uczniowie i nauczyciele z 33 szkół podstawowych z całej Polski wstrzymali oddech podczas... więcej...