konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Zestawy mieszające do ogrzewania podłogowego

data aktualizacji: 12-03-2020, 11:39 – artykuł promocyjny

Powszechną już prawie praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, ale nie tylko – także w budynkach biurowych, hotelach, pensjonatach – jest system grzewczy, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, najczęściej podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowe – najczęściej na poziomie 80/60°C i podłogowe projektowane zazwyczaj na 45/35°C) wymaga dla układów ogrzewania podłogowego zastosowania zestawów mieszających zwanych też zestawami pompowo-mieszającymi.

Zestawy mieszające do ogrzewania podłogowego

Wielu producentów oferuje gotowe zestawy o kompaktowych rozmiarach umożliwiających instalowanie ich przy rozdzielaczu. Zestawy te jednak nie są takie same. Ferro wprowadziło do swojej oferty zestaw GM40 z czterodrogowym zaworem mieszającym termostatycznym. Powstał nowy produkt, prostszy w montażu i regulacji oraz efektywniejszy w eksploatacji.
 

Ferro - termostatyczna mieszająca grupa pompowa GM40
fot.: termostatyczna mieszająca grupa pompowa GM40

 

Zestawy mieszające miejscowe montowane przy rozdzielaczu i centralne - kilka słów wprowadzenia

Zależnie od miejsca montażu i funkcji jaką ma spełniać dany zestaw mieszający wyróżniamy dwa podstawowe ich rodzaje, różniące się między sobą wyposażeniem.
Zestawy mieszające miejscowe obsługujące pętle ogrzewania podłogowego na danej kondygnacji zbudowane są najczęściej z pompy, zaworu z głowicą termostatyczną, odpowietrznika oraz termometru. Montuje się je bezpośrednio przy rozdzielaczu.

Zestawy z kolei przygotowujące wodę centralnie dla całego układu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego (dla obiegów usytuowanych na różnych kondygnacjach) zawierają pompę, zawór mieszający (z możliwością montażu siłownika elektrycznego) dodatkowo armaturę zabezpieczającą w postaci zaworu zwrotnego oraz filtra i montuje się je często za kotłem, w samym pomieszczeniu kotłowni.
Oczywiście urządzenia stosowane w obydwu typach zestawów różnią się też wielkością.

 

GM 40 kontra standard w zestawach mieszających przy rozdzielaczach

W standardowych zestawach mieszających do ogrzewania podłogowego instalowanych przy rozdzielaczach stosowane są zawory termostatyczne we współpracy z głowicą termostatyczną wyposażoną w kapilarę do montażu: w postaci czujnika przylgowego lub w tulei zanurzeniowej. Regulacja temperaturowa i hydrauliczna układu odbywa się przy pomocy wcześniej wspomnianego zaworu z głowicą montowanego na zasilaniu rozdzielacza oraz zaworu grzejnikowego odcinającego na powrocie. Takie jednak rozwiązanie jest czasochłonne w montażu i regulacji całego układu. Nie jest też doskonałe podczas eksploatacji ze względu na dokładność pomiaru i możliwość uszkodzenia poszczególnych elementów.

Ferro poszło więc o krok dalej. Swoje zestawy pompowo-mieszające GM 40 wyposażyło w nowoczesne czterodrogowe zawory termostatyczne, działające na innej zasadzie niż zawory termostatyczne grzejnikowe z głowicą. Ferro wykorzystało bowiem zasadę termostatycznego zaworu mieszającego stosowanego dotychczas m.in. do układów ciepłej wody użytkowej.

Termostatyczny zawór mieszający reguluje temperaturę czynnika zasilającego pętle ogrzewania podłogowego poprzez zmianę stosunku zmieszania wody z belki powrotnej rozdzielacza (czynnika wpływającego z powrotu instalacji ogrzewania podłogowego) i wody z obiegu kotła. Gorąca woda  po zmieszaniu z chłodniejszą kierowana jest do belki zasilającej obiegu podłogowego.
Ten prosty w obsłudze mieszacz utrzymuje stałą, zadaną temperaturę czynnika niezależnie od wahań temperatury wody zasilającej ze źródła ciepła czy wody powracającej z układu ogrzewania podłogowego.
Grupa GM 40 to zestaw gotowy do montażu. Jego zaletami dzięki zastosowaniu czterodrogowej konstrukcji zaworu są niewielkie rozmiary (w porównaniu z układem zmontowanym z kupowanych osobno elementów) oraz prosty montaż polegający jedynie na podłączeniu go do  rozdzielacza – belki zasilającej i powrotnej.

Ustawienie parametrów pracy jest niezwykle proste, a zarazem precyzyjne: po zamontowaniu grupy na rozdzielaczu należy odpowietrzyć układ, korzystając zarówno z korka odpowietrzającego przy pompie, jak i z odpowietrznika w zestawie, żądaną zaś temperaturę zasilania układu podłogowego ustawia się ręcznie za pomocą pokrętła termostatycznego zaworu mieszającego, w zakresie regulacji od 30 do 60°C. Omija się tym samym dość skomplikowaną procedurę montażu i regulacji z wykorzystaniem zaworu grzejnikowego i głowicy z kapilarą.

 

Budowa zestawu mieszającego GM 40 i zasada działania

 

Ferro - termostatyczna mieszająca grupa pompowa GM40
Rys.1. Budowa zestawu mieszającego GM 40Grupa GM 40 zawiera:

  • zawór termostatyczny mieszający czterodrogowy (4)
  • pompę obiegową Weberman (3)
  • termometr tarczowy (2)
  • odpowietrznik ręczny (1)

 

Zasada działania


Ferro - termostatyczna mieszająca grupa pompowa GM40
Rys.2 Przykładowy uproszczony schemat zastosowania grupy GM 40 we współpracy z rozdzielaczem w instalacji ogrzewania podłogowego

 

GM 40 uniwersalnym zestawem

Zestaw mieszający firmy Ferro można podłączyć do każdego typu rozdzielacza, niezależnie od jego producenta. Warunkiem koniecznym jest jedynie rozstaw belek, który powinien wynosić 211 mm i w praktyce jest to wymiar większości rozdzielaczy oferowanych na rynku. Podobnie jest z wymiarem gwintów - średnica przyłączy to 1″, a użyte w zestawie specjalne złączki umożliwiają połączenie z rozdzielaczem bez użycia śrubunków. Wielkość instalacji obsługiwanej przez grupę jest ograniczona wydajnością i wysokością podnoszenia pompy obiegowej, zgodnie z jej charakterystyką hydrauliczną.
Szerokość samego zestawu po zamontowaniu to jedyne 120 mm.

Ferro do zestawu mieszającego GM40 oferuje też by-pass wężykowy (fot.bypass) z wbudowanym zaworem różnicy ciśnień. Jego podstawowa funkcja to zabezpieczanie pompy przed trwałym uszkodzeniem, w przypadku np. zamknięcia się siłowników termoelektrycznych we wszystkich pętlach ogrzewania podłogowego. Wtedy  pompa zaczyna tłoczyć czynnik grzejny przez dodatkowy obieg. Producentem proponowanego by-passu 3/4″ x 3/4″ jest Caleffi. Jego zaletą jest możliwość montażu w istniejącej już instalacji bez konieczności zbędnych przeróbek. Instaluje się go na zaworach spustowych po wcześniejszym demontażu końcówek na węża.

 

Solidne wykonanie

Nie bez znaczenia jest materiał korpusów i podłączeń elementów zestawu. Są one wykonane z mosiądzu, podobnie jak wszystkie rozdzielacze firmy Ferro. Producent pomyślał więc o zachowaniu jednorodności materiału w układzie grupa mieszająca – rozdzielacz. Mosiądz wśród innych materiałów stosowanych do produkcji zestawów i rozdzielaczy, jak stal szlachetna czy tworzywa sztuczne np. poliamid (ten ostatni w rozdzielaczach), wykazuje się największą odpornością na korozję, co ma decydujący wpływ na długą i bezawaryjną pracę tych elementów w instalacji.

Kontakt w sprawie produktów:

Ferro S.A.
ul.Przemysłowa 7
32-050 Skawina
tel. (12) 256 21 00
www: www.ferro.pl
mail: wyślij wiadomość
Ferro S.A.

baterie » boxy podtynkowe » natryski » zlewozmywaki » akcesoria łazienkowe » brodziki i wanny » armatura sanitarna do budynków użyteczności publicznej » akcesoria łazienkowe do budynków użyteczności publicznej » grzejniki łazienkowe » akcesoria do grzejników


Zobacz zdjęcia w galerii Ferro

            Podobne artykuły
Grzejnik do łazienki w każdym stylu

ogrzewanie łazienki

Grzejnik do łazienki w każdym stylu

Podstawowym i niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki jest instalacja grzewcza. Choć z pozoru to wyłącznie... więcej...

Grzejnik Vertiga - dynamika w formie

ogrzewanie łazienki

Grzejnik Vertiga - dynamika w formie

Grzejnik dekoracyjny Jaga Vertiga wprowadza nową jakość w dziedzinie ogrzewania. Piękna forma to nie tylko względy... więcej...

Funkcjonalne akcesoria do grzejników JAGA

ogrzewanie łazienki

Funkcjonalne akcesoria do grzejników JAGA

Akcesoria dodatkowe, zwykle wymieniane pod koniec kart katalogowych, to mali bohaterowie codziennego użytkowania grzejników.... więcej...