Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Mozaika w łazience - zastosowanie, rodzaje, montaż

artykuł promocyjny

Mozaika to dekoracja artystyczna w formie obrazu bądź ornamentu, wykonana z niewielkich, różnokolorowych elementów. Mogą to być dopasowane kształtem kamienie, fragmenty szkła lub ceramiki. Mozaika jest popularnym trendem, jeżeli chodzi o aranżację łazienki. Jest niezwykle dekoracyjna i daje nieograniczone możliwości kompozycyjne. Może stanowić kameralny akcent np. dekor, jak i monumentalną, artystyczną dekorację, przedstawiającą motywy roślinne, figury, czy całe sceny.

Mozaika w łazience - zastosowanie, rodzaje, montaż

fot.: DUNIN

Płytki mozaikowe to małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do 3 cm, połączone ze sobą siatką plastikową lub specjalnym papierem. Sprzedawane są w „plastrach” o różnych wymiarach.

Mozaika szklano-marmurowa Barwolf YetiMozaika szklana Barwolf Yeti

fot.: Yeti.pl - mozaiki ze szkła Barwolf

http://www.lazienkowy.pl/obrazki3/mozaika_trip_perla_metro_pilch_salonika_010316.jpg
fot. Mozaika Trip Perla kolekcja płytek Metro Pilch - Salonika

 

Zastosowanie

Mozaiki w łazience można stosować na ścianach, podłogach lub pokrywając nią fragmenty brodzików, basenów, blatów umywalkowych, zabudowy systemów podtynkowych, wypukłe powierzchnie obudowy wanny czy ramy luster. Są idealne jako listwy ozdobne, dekoracje i uzupełnienia. Mozaika doskonale sprawdzi się w miejscach łączenia ze ścianą, sufitem i elementami, które stykają się ze ścianą, na nieregularnych powierzchniach - łukach, kolumnach i wybrzuszeniach a także w miejscach narażonych na wilgoć - nad wanną lub umywalką.

Trufle mozaikiMozaika w łazience

    fot.: Trufle - mozaika z motywem flaminga                    fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Rodzaje mozaiki

  • ceramiczne (z masy gresowej: odporne na ścieranie, cykle zamarzania i rozmarzania, nadają się także na zewnątrz; z masy zwykłej poszkliwionej: mocno nasiąkliwe, nadają się tylko do wnętrza, a także na podłogi znajdujące się wewnątrz)
  • z kamienia naturalnego (marmuru, trawertynu, kwarcu, łupków, otoczaków. Kamienie są cięte, obrabiane oraz polerowane, zastosowanie: ściany i podłogi, nawet intensywnie używane. Z takiej mozaiki można wykonać także niewielkie wzory, np. rozety wbudowane w inny materiał wykończeniowy)
  • szklane (błyszczące, matowe, przezroczyste, z domieszkami metali szlachetnych, z brokatem, ze szkła witrażowego, cecha: brak nasiąkliwości)
  • metalowe (z aluminium, miedzi, brązu; są to metalowe blaszki naklejone na mozaikę ceramiczną)
  • drewniane (zastosowanie podłogi i ściany, wytwarzane z dębu, jesionu, merbau i wenge. Podstawowym atutem tych rodzajów drewna jest twardość i odporność na ścieranie. Nie zaleca się instalowania takiej mozaiki w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie lub duże zmiany wilgotności powietrza, takich jak sauny czy brodziki)
  • z macicy perłowej (wycinana z muszli perłowca. Może być stosowana na ściany, posadzki, jako ozdobna wstawka w meblach czy oprawach luster)
  • z kamieni półszlachetnych (obrazy z kamieni wykonywane są ręcznie. Główną cechą takiej mozaiki jest jej niepowtarzalność, nie ma możliwości stworzenia dwóch jednakowych)

 

mozaika szklana DUNINmozaika szklana DUNINmozaika metalowa DUNINmozaika metalowa DUNINmozaika drewniana DUNINmozaika drewniana DUNINmozaika kamienna DUNINmozaika kamienna DUNIN

fot.: DUNIN

płytki heksagonalne Mozaikowe.pl

fot.: Mozaika na ścianach i podłodze w łazience - Raw Decor

 

Mozaika heksagon Cambia black lappatoMozaika heksagon Cambia white lappatoMozaika heksagon Cambia grafit lappato

fot.: Cerrad 

Mozaika TubądzinMozaika Tubądzin

fot.: Tubądzin - kolekcja Terraform 2 i Scoria Black

 

Montaż mozaiki

Mozaikę układa się tak jak glazurę. Praca wymaga jednak szczególnej staranności. Najważniejsze jest przygotowanie powierzchni pod mozaikę, która powinna być gładka i równa. Na początku mozaikę należy oczyścić z pyłu i kurzu. Podczas kładzenia mozaiki temperatura powietrza powinna być dodatnia (od +5 do +30 stopni Celsjusza). Mozaikę kładzie się na cienką warstwę kleju, rozprowadzaną grzebieniem o grubości zębów max 3,0 mm. Klej musi być odpowiedniej konsystencji (nie gęsty i nie rzadki). Powierzchnia rozprowadzanego kleju pod mozaikę nie powinna być większa niż pod 9 plastrów, aby zapobiec jego schnięciu. Plastry mozaiki należy przyduszać gumową packą tak, aby dokładnie i równo doszły do kleju. Następnie usuwa się zbędny klej pomiędzy kostkami, przygotowując powierzchnię do fugowania. Fugę rozprowadza się za pomocą gumowej szpachelki na powierzchni nie większej jak 2 m2. Po lekkim wyschnięciu fugi, usuwa się na sucho zbędne resztki a po jej związaniu myje się powierzchnię wodą, aż do usunięcia wszystkich pozostałości.

 

Kilka ciekawych pomysłów aranżacyjnych z zastosowaniem mozaiki

Mozaika w łazience - płytki heksagonalne - DUNINDUNIN - mozaika z kolekcji ARABESCO
fot.: DUNIN

mozaika w łazience
fot. Mozaika wokół wanny konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

http://www.lazienkowy.pl/obrazki2/151112mozaika9.jpghttp://www.lazienkowy.pl/obrazki2/151112mozaika10.jpg

fot.: Raw Decor - mozaika w kabinie prysznicowej oraz mozaika w kształcie heksagonów na ścianach


mozaika w łazience Porcelanosa

fot.: Salonika - mozaika Porcelanosa

mozaikamozaika
fot.: Mozaika w łazience konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"      fot.: SUMA Architektów

Mozaika w małej łazienceKolorowa mozika

fot.: Trufle Mozaiki

 

 

Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Raw Decor, Dune, Trufle Mozaiki, Konkurs fotograficzny Nasze łazienki, Yeti.pl, Salonika, DUNIN, Cerrad, Tubądzin, SUMA Architektów


Przeglądy
Polecamy

 

ceramed - przemyślany projekt łazienki armatura łazienkowa

Przemyślany projekt łazienki

 
płytki drewnopodobne podłogi i ściany

Płytki drewnopodobne

 
trendy łazienkowe na 2024 trendy w łazience

Jakie trendy na 2024?

 
Lustra do przedpokoju meble i akcesoria

Lustro do przedpokoju

 
PORTA 4 ŻYWIOŁY trendy w łazience

PORTA 4 ŻYWIOŁY w Twojej łazience

 

Partnerzy

Riho    logo Piramida

logo Śnieżka       Edaxo

Magma

Luxum CristalstoneSapho   kaflando płytki ceramiczne

  Invena    SHARP

      Electrolux   

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram