Mozaika w łazience - zastosowanie, rodzaje, montaż
artykuł promocyjny
Mozaika to dekoracja artystyczna w formie obrazu bądź ornamentu, wykonana z niewielkich, różnokolorowych elementów. Mogą to być dopasowane kształtem kamienie, fragmenty szkła lub ceramiki. Mozaika jest popularnym trendem, jeżeli chodzi o aranżację łazienki. Jest niezwykle dekoracyjna i daje nieograniczone możliwości kompozycyjne. Może stanowić kameralny akcent np. dekor, jak i monumentalną, artystyczną dekorację, przedstawiającą motywy roślinne, figury, czy całe sceny.

fot.: DUNIN
Płytki mozaikowe to małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do 3 cm, połączone ze sobą siatką plastikową lub specjalnym papierem. Sprzedawane są w „plastrach” o różnych wymiarach.
fot.: Yeti.pl - mozaiki ze szkła Barwolf
fot. Mozaika Trip Perla kolekcja płytek Metro Pilch - Salonika
Zastosowanie
Mozaiki w łazience można stosować na ścianach, podłogach lub pokrywając nią fragmenty brodzików, basenów, blatów umywalkowych, zabudowy systemów podtynkowych, wypukłe powierzchnie obudowy wanny czy ramy luster. Są idealne jako listwy ozdobne, dekoracje i uzupełnienia. Mozaika doskonale sprawdzi się w miejscach łączenia ze ścianą, sufitem i elementami, które stykają się ze ścianą, na nieregularnych powierzchniach - łukach, kolumnach i wybrzuszeniach a także w miejscach narażonych na wilgoć - nad wanną lub umywalką.
fot.: Trufle - mozaika z motywem flaminga fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"
Rodzaje mozaiki
- ceramiczne (z masy gresowej: odporne na ścieranie, cykle zamarzania i rozmarzania, nadają się także na zewnątrz; z masy zwykłej poszkliwionej: mocno nasiąkliwe, nadają się tylko do wnętrza, a także na podłogi znajdujące się wewnątrz)
- z kamienia naturalnego (marmuru, trawertynu, kwarcu, łupków, otoczaków. Kamienie są cięte, obrabiane oraz polerowane, zastosowanie: ściany i podłogi, nawet intensywnie używane. Z takiej mozaiki można wykonać także niewielkie wzory, np. rozety wbudowane w inny materiał wykończeniowy)
- szklane (błyszczące, matowe, przezroczyste, z domieszkami metali szlachetnych, z brokatem, ze szkła witrażowego, cecha: brak nasiąkliwości)
- metalowe (z aluminium, miedzi, brązu; są to metalowe blaszki naklejone na mozaikę ceramiczną)
- drewniane (zastosowanie podłogi i ściany, wytwarzane z dębu, jesionu, merbau i wenge. Podstawowym atutem tych rodzajów drewna jest twardość i odporność na ścieranie. Nie zaleca się instalowania takiej mozaiki w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie lub duże zmiany wilgotności powietrza, takich jak sauny czy brodziki)
- z macicy perłowej (wycinana z muszli perłowca. Może być stosowana na ściany, posadzki, jako ozdobna wstawka w meblach czy oprawach luster)
- z kamieni półszlachetnych (obrazy z kamieni wykonywane są ręcznie. Główną cechą takiej mozaiki jest jej niepowtarzalność, nie ma możliwości stworzenia dwóch jednakowych)
fot.: DUNIN
fot.: Mozaika na ścianach i podłodze w łazience - Raw Decor
fot.: Cerrad
fot.: Tubądzin - kolekcja Terraform 2 i Scoria Black
Montaż mozaiki
Mozaikę układa się tak jak glazurę. Praca wymaga jednak szczególnej staranności. Najważniejsze jest przygotowanie powierzchni pod mozaikę, która powinna być gładka i równa. Na początku mozaikę należy oczyścić z pyłu i kurzu. Podczas kładzenia mozaiki temperatura powietrza powinna być dodatnia (od +5 do +30 stopni Celsjusza). Mozaikę kładzie się na cienką warstwę kleju, rozprowadzaną grzebieniem o grubości zębów max 3,0 mm. Klej musi być odpowiedniej konsystencji (nie gęsty i nie rzadki). Powierzchnia rozprowadzanego kleju pod mozaikę nie powinna być większa niż pod 9 plastrów, aby zapobiec jego schnięciu. Plastry mozaiki należy przyduszać gumową packą tak, aby dokładnie i równo doszły do kleju. Następnie usuwa się zbędny klej pomiędzy kostkami, przygotowując powierzchnię do fugowania. Fugę rozprowadza się za pomocą gumowej szpachelki na powierzchni nie większej jak 2 m2. Po lekkim wyschnięciu fugi, usuwa się na sucho zbędne resztki a po jej związaniu myje się powierzchnię wodą, aż do usunięcia wszystkich pozostałości.
Kilka ciekawych pomysłów aranżacyjnych z zastosowaniem mozaiki
fot.: DUNIN
fot. Mozaika wokół wanny konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"
fot.: Raw Decor - mozaika w kabinie prysznicowej oraz mozaika w kształcie heksagonów na ścianach
fot.: Salonika - mozaika Porcelanosa
fot.: Mozaika w łazience konkurs fotograficzny "Nasze łazienki" fot.: SUMA Architektów
fot.: Trufle Mozaiki
Zobacz koniecznie:
- Obraz z mozaiki na ścianie w łazience
- Co na ściany w łazience zamiast płytek
- Brodzik z mozaiki - jak zbudować?
- Przyklejanie mozaiki - krok po kroku
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Raw Decor, Dune, Trufle Mozaiki, Konkurs fotograficzny Nasze łazienki, Yeti.pl, Salonika, DUNIN, Cerrad, Tubądzin, SUMA Architektów




- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
armatura łazienkowa
Kompleksowe rozwiązania i nowoczesny design |
![]() |
meble i akcesoria
Modne fronty w meblach łazienkowych |
![]() |
trendy w łazience
Wyposażenie na wymiar z Luxum |
![]() |
trendy w łazience
Blat w łazience |
![]() |
porady łazienkowe
Fototapeta w łazience |