Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jaka pralka najlepsza - przegląd rozwiązań

artykuł promocyjny

Jaka pralka najlepsza - przegląd rozwiązań

Nie tylko piorą, ale suszą, odświeżają parą i same odcinają dopływ wody - współczesna, automatyczna pralka jest na tyle „inteligenta”, by ułatwić pracę, oszczędzić czas i pieniądze każdej pani domu. Poczciwa i leciwa Frania już dawno przeszła do lamusa. Na rynku jest wiele modeli pralek, od tych najmniejszych, przeznaczonych dla samotnych i posiadaczy małych, nieustawnych łazienek, po duże, wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Producenci pralek starają się ułatwić nam życie i montują w swoich modelach najróżniejsze funkcje, często dość zaskakujące, jak funkcja Pupil, która czyści sierść naszych czworonogów z ubrań. Pojemność, wielkość, funkcje, energooszczędność tym kierujemy się przy wyborze pralki.

 

Pralka pod wymiar i z odpowiednim bębnem

Wymiary pralki to ważne kryterium. Jej wielkość należy dostosować do naszego mieszkania. Zazwyczaj blokowe łazienki są małe i ciasne. W tej sytuacji najlepszy wybór to pralka o głębokości ok. 40 cm i węższa niż standardowe. Na rynku są nawet pralki o szerokości 33 - 40 cm. Mogą to być zarówno pralki ładowane od góry i od przodu. Standardowe modele mają 60 cm szerokości i głębokości, wysokość 85 cm. Wybierając pralkę zwróćmy także uwagę na wielkość i kąt otwierania drzwiczek. Jest to szczególnie ważne gdy pierzemy duże rzeczy takie jak kurtka czy pled. Im większe są drzwi i szeroko się otwierają tym lepiej. W grupie pralek ładowanych od przodu są takie, których drzwiczki otwierają się nawet o kąt 180 stopni. Zastanawiając się który model wybrać kierujmy się również bezpieczeństwem. Jeżeli mamy w domu maluchy bezpieczniej będzie jeżeli wybierzemy pralki ładowane od góry. Jest mniejsze ryzyko, że dziecko zajrzy do bębna, albo coś do niego wrzuci. Ważna jest również pojemność bębna. Pralki mogą mieć od 3 do 8 kilogramów. Czym się kierować przy wyborze bębna? Ilością osób w rodzinie. Samotnikowi wystarczy pralka o pojemności 3 kg, a rodzina z dwójką dzieci kupi już model z sześcio- albo ośmiokilowym bębnem. By mieć większy bęben nie musi kupować dużej i droższej pralki. Na rynku są modele czterdziestocentymetrowe, które mają zupełnie wystarczającą pojemność bębna, bo 5,5 kg.


Pralka AEG - Electrolux      Electrolux - Pralka ładowana od frontu pełnogabarytowa EWF1408WDL

fot.: AEG                                              fot.: Electrolux

 

Pralko - suszarki

Gdy mamy liczną rodzinę, możemy pomyśleć nad kupnem pralko- suszarki, czyli urządzenia, które nie tylko pierze, ale i suszy. Pojemność suszarki wynosi od 2.5 kg to 6 kg. Obroty to 1000-1600 na min. Zużycie energii i wody jest większe niż w tradycyjnych pralkach. Wydłużony jest czas prania z suszeniem, trwa ok 300 minut. Wyższa jest również cena takiego modelu, o kilkaset złotych w porównaniu z pralką tradycyjną.

 Candy EVO W 4853D-S  Pralko-suszarka Bosch

fot.: Candy                                             fot.: Bosch

 

Pół bębna, pół wsadu - funkcje pralki

Pralki mają od 3 do 29 programów. Nie wszystkie są nam potrzebne, więc przyjrzyjmy się do czego służą. Najpopularniejsze to programy podstawowe. Większość klientów z powodzeniem się nimi zadowoli. Jest to program do prania bawełny, syntetyków, wełny oraz pranie delikatne, pranie na zimno, a także wirowanie i płukanie. Kolejna funkcja to pół załadunku, pół bębna. Bęben nie jest wypełniony do końca. Pralka pobiera mniej wody i prądu.

Oprócz podstawowych programów mamy również funkcje dodatkowe. Należy do nich m.in. wyważanie wsadu. Wirówka tak pracuje, by pranie równomiernie się rozłożyło. Mamy gwarancję, że nasza pralka nie będzie wędrować po domu. Przydatna funkcja to pranie oszczędne na zmniejszoną ilość ubrań. Cykl trwa ok. 30 minut. Niektóre pralki dobierają ilość wody w zależności do wagi ubrań. Kolejna funkcja to dodatkowe płukanie. Proszek jest lepiej usuwany z pralki. Efekt? Na naszych ubraniach, szczególnie tych delikatnych nie będzie śladu detergentu.

 Pranie zawsze na czas

fot.: Pralka Candy z funkcją Refresh Touch

Możliwość skracania czasu programu nawet o 1/3 to kolejne udogodnienie. Inne funkcje to czyszczenie bębna przez pralkę, a także system przciwzagnieceniowy, dzięki któremu pranie jest chłodzone pod koniec cyklu, a obroty są dużo mniejsze. W rezultacie ubrania się mniej pogniecione. Ciekawostką jest funkcja PUPIL, która pozwala łatwo usuwać sierść zwierząt z ubrań. Przydatna funkcja to zabezpieczenie przeciwwypływowe. W przypadku awarii odcinany jest dopływ wody. Dla rodzin z dziećmi przydatna będzie funkcja BABY, która pierze w bardzo wysokich temperaturach, co pozwala na zabicie większości bakterii i zarazków.

fot.: Kernau - pralka KFWM 754122 z międzynarodowym certyfikatem Allergy UK, która skutecznie usuwa 4 rodzaje bakterii oraz 7 najczęściej występujących alergenów

Dla miłośników gadżetów producenci wprowadzili również podświetlany bęben. Można zajrzeć i zobaczyć co się dzieje z naszymi ubraniami. Warto tez kupić pralkę z opcją regulowania prędkości obrotów. Pralki elektroniczne same dobierają obroty do rodzaju ubrań. Współczesne pralki wirują od 600 obrotów na minutę do 2000. Płynnie lub skokowo.

Na rynku pralek pojawiło się kolejne rozwiązanie służace naszej wygodzie – są to drzwi dodatkowe typu AddWash pozwalające na dorzucenie ubrań nawet w trakcie prania.

fot.: Samsung - pralka AddWash z technologią Eco Bubble, czyli skutecznego prania w niskich temperaturach z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka

Wybierając system Eco Bubble możemy liczyć na dłuższyc cykl, ale za to z mniejszą ilością detergentu i pranie w niższej temepraturze, co przełoży się na spore oszczędności oraz naszą troskę o środowisko. Funkcja ta jest również przyjazna dla naszego ciała, gdyż mniej środka piorącego to także mniejsze ryzyko wystąpienia alergii lub podrażnień.


Pralka Indesit Pralka Amica z podświetlanym bębnem

fot.: Indesit                                                   fot.: Amica

 

Delikatne pranie - funkcje dbania o tkaniny

 

Oprócz standardowego programu prania bawełny czasem przychodzi nam się zmierzyć w tkaninami wymagającymi specjalnego traktowania. Jednak z nowoczesną pralką nawet metka prania ręcznego nie będzie nam straszna. Przy zakupie jednak sprawdźmy, czy dany model posiada te funkcje:

  • System DualCare - to siła pary w czasie prania. Funkcja ta jest w stanie usunąć zagniecenia i odświeżyć odzież w ciągu kilku minut. Dzięki temu będą one gotowe do założenia — również między praniami.
  • Certyfikat Woolmark Blue - zapewnia to bezpieczne pranie i suszenie wełnianych rzeczy przeznaczonych tylko do prania ręcznego, a wełna pozostaje puszysta nawet po wielu praniach.
  • Opływowy kształt bębna Diamond - warunkuje delikatność prania, chroniąc tkaniny przed uszkodzeniami.

fot.: Linia Electrolux PerfectCare - pomaga zachować kolory, pielęgnuje każde włókno oraz zmniejsza zagniecenia

 

Jakie sterowanie - manualne czy elektroniczne

Pralki mogą być sterowane elektronicznie z wyświetlaczem LCD albo manualnie. Popularne i chętniej kupowane są modele z wyświetlaczem. Na nim możemy zobaczyć wiele informacji np. o długości trwania prania, ile zostało do końca. Możemy zmieniać i kasować programy. Pralki elektroniczne są droższe od manualnych.

Sterowaniem głosem to kolejny wariant jaki możemy wybrać. Technologia ta sprzyja również oszczędności. Pralką można zarządzać przez smartfona lub osobiście za pomocą głosu. Innowacyjne rozwiązanie sprawia, że pralka jest w stanie rozpoznać nawet nasze nawyki i uruchomić cykl nawet, gdy jesteśmy daleko od urządzenia.

fot.: Candy - pralka Bianca sterowana głosem

 

Bezpieczne pranie - zabezpieczenia

Przy wyborze każdego urządzenia elektronicznego powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wygląd, funkcję czy klasę energetyczną. Spytajmy się również sprzedawcy jakie nasza pralka ma zabezpieczenia. Jeżeli mamy w domu dzieci kupmy pralkę z opcją blokady wszystkich przycisków, tak być dzieci nie mogły się nimi bawić. Sprawdźmy czy pralka ma blokadę drzwi. Niektóre modele mają zabezpieczenie przed przelaniem wody, gdy jej poziom jest wysoki. Na rynku są również urządzenia z zabezpieczeniem przed zmianami temperatury. Unikniemy wówczas przegania silnika. Spotkać można również system kontroli piany. Mniej piany, to mniejsze zużycie wody. Niektóre pralki mają podwójną szybę, która nie nagrzewa się, podobnie jak drzwiczki. Kolejna przydatna funkcja to dezynfekcja bębna bez chemikaliów. Nowoczesne pralki same powiadomią nas, że pora na czyszczenie, a technologia typu Eco Drum Clean utrzyma świeżość bez użycia silnych środków chemicznych.


fot.: Samsung - pralko-suszarka AddWash, 9/6kg, w kolorze Inox w technologii AirWash zapewniającej odświeżenie i dezynfekcję

 

Aplikacja mobilna zamiast mechanika

 

Często słyszymy, że najgorzej jest znaleźć dobrego i sprawdzonego mechanika, który pomoże nam w czasie awarii. Teraz ten problem zostanie rozwiązany. Wystarczy aplikacja mobilna i system Smart Check. Pomaga to monitorować wszelkie usterki urządzenia. Aplikacja jest w stanie wykryć problemy, po czym dostarcza szybkie i łatwe rozwiązania.

fot.: Samsung

 

Cicha pralka

 

Duże znaczenie przy wyborze pralki jest jej cicha praca. Ważne by uruchomiony cykl nie przeszkadzał nam w innych czynnościach, zwłaszcza, że pranie można nastawić również nocą. Na decybele szczególną uwagę powinniśmy zwrócić jeśli łazienka lub pralnia jest w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego, czy sypialni. Wpływa na to rodzaj silnika (cichsze to te inwerterowe) oraz rodzaj programu, pamiętajmy bowiem, że im większa liczba obrotów na minutę, tym pralka pracuje głośniej. W specyfikacji produktu zazwyczaj podawane są dwa parametry dotyczące poziomu hałasu – w czasie prania (od 50dB wzwyż) i przy wirowaniu (69 dB i więcej).

fot.: Samsung - pralka z silnikiem Digital Inverter zapewnia cichą pracę

 

Kilka rad zanim zaczniemy prać

Pralka w domy i co dalej? Pralkę należy wypoziomować. Służą do tego specjalne nóżki. Powinniśmy zachować też odpowiednią przerwę między pralką, ścianą i innymi urządzeniami. Po 2 cm na bokach, 10 cm od tylnej ściany. Po podłączeniu do gniazdka z bolcem warto uruchomić krótki program prania, na początek bez wypełniania bębna. Ta przepierka czyści przewody ze smarów, środków chemicznych które powstały przy produkcji. Dodatkowo sprawdzimy szczelność pralki.
 

Zobacz także >> Czyszczenie pralki

 Pralka energooszczędna Whirlpool AWOE 8758 S

fot.: Whirlpool

 

Pierzemy oszczędnie

Najbardziej enegooszczędna jest klasa A +++ a najmniej klasa G. Klasa A oznacza urządzenie, które dobrze pierze bieliznę i ma wysoką moc wirowania przy niskim zużyciu prądu. Zużycie energii powinno być podane w kWh/cykl prania. Informacje te są opracowywane na podstawie wyników  testów dla cyklu prania bawełny w temperaturze 60°C. Większość pralek dostępnych na rynku mieści się w kategorii A, bądź A+, lecz zużycie energii waha się od 0.76 kWh/cykl do 1.7 kWh/cykl prania. Ważne jest także zużycie wody. W klasie A +++ jest to 45 litrów, a w zwykłej A już 56 litrów).

 

Zobacz koniecznie:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: AEG, Bosch, Kernau, Samsung, Candy, Electrolux, Indesit, Whirlpool

.

Partnerzy


   Electrolux

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram