konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

Łazienkowa moda

data aktualizacji: 05-08-2022, 10:45 – artykuł promocyjny

Współczesne postrzeganie i rola łazienki jest znacznie szersze niż było to dawniej. Niegdyś łazienka była jedynie miejscem do mycia się, dziś ma nam zapewnić namiastkę salonu odnowy, gdzie oprócz podstawowych czynności higienicznych można się zrelaksować, odpocząć. Wszystko musi być zorganizowane funkcjonalnie i estetycznie. Łazienka stała się odzwierciedleniem dobrego gustu gospodarzy, a obowiązujące obyczaje społeczne oraz wciąż zmieniające się trendy sprawiły, że łazienka stała się jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Często łazienka pełni również funkcję reprezentatywną.

Łazienkowa moda

fot.: Elements

Współcześnie na łazienki poświęcamy coraz więcej miejsca. Przestrzeń ta jest perfekcyjnie rozplanowana, a każdy szczegół skrupulatnie przemyślany, by funkcjonalność zawsze szła w parze z nowatorskim i oryginalnym wzornictwem.

Cerrad - płytki z kolekcji laroya beige

fot.: Cerrad - płytki inspirowane drewnem i betonem

To co odznacza obowiązującą modę łazienkową to proste, zazwyczaj geometryczne kształty, monochromatyczne barwy, minimalizm i funkcjonalność w każdym calu. To wszystko idzie w parze z desingnerskim lookiem i innowacyjnym detalem w postaci akcesoriów i dodatków.

 

Płytki, farba, kamień, drewno, ...

Ta wyliczanka materiałów wykończeniowych do łazienki wcale nie jest kompletna. Współczesne ramy aranżacyjne są bardzo szerokie i wciąż otwarte na nowe inspiracje. Interesujące rozwiązania użytkowe utrzymane są w wyrazistych liniach i prostocie formy. Współczesne materiały wykończeniowe muszą zwracać uwagę i cieszyć oko.

Bardzo modne nadal pozostaje wykorzystywanie naturalnych surowców oraz inspiracja stylem retro, klasycznym. Coraz częściej nawet sięga się po rozwiązania, które wyglądają na stare i wiekowe. Chodzi tu zarówno o elementy postarzane, z charakterystycznymi przebarwieniami, jak również o kwintensencję tego, co ukryte jest w naturalnych tworzywach, czyli spękania, nierówności itp.

Naturalna łazienka - inspiracje kamieniem

fot.: Marmur Dulemba                                                          fot.: Elkamino

Choć glazura jest zdecydowaną królową wielu łazienek to coraz częściej projektanci poszukują alternatywy do wykończeń z płytek. Producenci jednak dbają by oferta była bogata i na tyle szeroka i wyszukana, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wciąż powstają nowe formy i kształty przy zachowaniu różnorodności stylistyki i barw. Modne serie nowoczesnych płytek są swoistą wariacją geometrii - idealnie płaskie powierzchnie, wyraźnie zaznaczone krawędzie, regularne kształty o formach koła, kwadratu czy prostokąta - to główne wyznaczniki nowego trendu. Obecna technologia pozwala również na efektywne i trwałe stosowanie w łazienkach materiałów typu farba, tapeta, czy fototapeta.

Śnieżkatynk dekoracyjny Magnat

fot.: FFiL Śnieżka -  farba Śnieżka Kuchnia Łazienka (na zdjęciu po lewej) oraz tynk dekoracyjny Magnat (na zdjęciu po prawej)

Oprócz funkcjonalności, mniejszych kosztów montażu zyskamy również interesujące efekty wizualne. Dla miłośników stylu eko idealnym rozwiązaniem wydaje się użycie drewna, które wnosi do wnętrza naturalne piękno. Drewno w łazience sprawdzi się idealnie, jeśli użyjemy odpowiednich gatunków (najlepiej drewno egzotyczne) oraz będziemy o niego regularnie dbać i systematycznie impregnować. Nawiązaniem do stylu etno jest kamień w łazience, który jest odporny na specyficzne warunki przypisane temu pomieszczeniu - wilgoć, zmiany temperatur. Dostarczy on ciekawych wzorów i kolorów do każdego wnętrza. Surowy styl modernistyczny osiągniemy stosując beton ozdobny.

beton architektoniczny

                                              fot.: Luxum                                                   fot.: Elkamino

Doskonale pasuje on do przestrzeni utrzymanych zarówno w minimalistycznej estetyce, jak i wnętrz w stylu glamour z bogatymi, błyszczącymi dodatkami. Podobny efekt uzyskamy poprzez zastosowanie szkła w postaci okładzin czy luksferów.

szkło Colorimopanel szklany w łazience

fot.: Mochnik - aranżacja łazienki z zastosowaniem szkła kolorowego Colorimo. Fronty wykonane ze szkła lakierowanego sati polarny 9S03, sati błękit 5S24, sati pudrowy róż 3M15, sati gołębi 7042. Okładzina wewnątrz kabiny wykonana została z sati błękit 5S24. Lustra na bazie szkła bezbarwnego. Przeszklenie kabiny wykonane ze szkła hartowanego typu float. Okładzina ścienna za lustrem wykonana została z colorimo soft biały 9M03.

 

Nowoczesne systemy łazienkowe

Nowoczesna moda łazienkowa to nie tylko wygląd podłóg i ścian, ale także szereg nowości technologicznych wkomponowanych w ogólny wystrój. Wśród nich znalazły się:

  • odwodnienie liniowe

Coraz częściej pozbywamy się załamań i schodkowych wykończeń na rzecz prostych i gładkich form. W myśl tej zasady zostały zaprojektowane odpływy liniowe, które wyeliminowały brodziki z łazienek. Płytki, płytszy, płaski - tak stopniowano wysokości misek spod kabin prysznicowych by w końcu zejść do poziomu samej podłogi. System oparty na odwodnieniu liniowym to nic innego jak wmontowana w poziom podłogi siatka kanalików odprowadzających wodę. Tego typu rozwiązanie pozwala na zlikwidowanie barier architektonicznych w łazience i zapewnia atrakcyjny wygląd wizualny łazienki.

Slim - odpływ liniowyVabo - aranżacja odwodnienia liniowego

                 fot.: Laveo                                                        fot.: Vabo
 

  • stelaże podtynkowe

W trendach dekoratorskich dominuje moda na uwalnianie powierzchni podłogowej, co zapewnia efekt przestronności. Idealnie do tego nadają się systemy podtynkowe, w których wszelkie mechanizmy schowane są pod ścianą a na zewnątrz mamy jedynie estetyczne sanitariaty wiszące. Technologia ta sprawdza się w przypadku misek klozetowych i bidetów.

Stelaż podtynkowy - rodzaje, montaż, jak wybraćStelaż podtynkowy - rodzaje, montaż, jak wybrać

fot.: Werit - stelaże JOMOTech do wszelkich przyborów sanitarnych
 

  • innowacyjne rozwiązania systemowe

Spójny wygląd poszczególnych elementów składowych łazienki, które ze sobą współgrają i są idealnie dopasowane zapewniają rozwiązania systemowe. Najpopularniejsze rozwiązania systemowe w łazience to zestawienie umywalki z powierzchnią blatową lub wkomponowane w szafkę. Często możemy również spotkać współgrające baterie do danych modeli umywalek czy zestawy mebli, w wariancie wolnostojącym lub do zabudowy. W rozwiązaniach systemowych znajdują się również sanitariaty.

fot.: Luxum


  • inteligentne urządzenia

Nowoczesny sprzęt AGD wyręcza nas z wielu czynności gwarantując perfekcyjną jakość przy wciąż podnoszących się standardach energetycznych. Współczesna pralka jest w stanie samodzielnie rozpoznać zawartość bębna i dobrać najbardziej optymalny program. Dodatkowo producenci ciągle podnoszą klasy energetyczne, tak by korzystanie z domowego AGD było i ekologiczne i ekonomiczne. Oprócz ergonomii wprowadzane są również unowocześnienia w wyglądzie sprzętu, dzięki czemu funkcjonalne urządzenia stają się dekoracyjnymi dodatkami.

                 fot.: Instal -Projekt                                          fot.: Electrolux


Moda na ekologię

Potrzebom współczesnego świata odpowiadają produkty, które są ekologiczne i pozwalają na oszczędne gospodarowanie zasobami energii czy wody. Racjonalne, a co najważniejsze świadome użytkowanie surowców umożliwia nowoczesna techniki pojawiająca się w sprzęcie typu bateria łazienkowa. Firma FERRO jest pierwszym polskim producentem baterii oszczędzających wodę. Baterie umywalkowe i zlewozmywakowe z kolekcji: Cassino VerdeLine, Veneto VerdeLine i Genova VerdeLine oznaczone zostały Certyfikatem EU Ecolabel - najważniejszym europejskim wyróżnieniem w zakresie ekologii, w kategorii Armatura sanitarna. W celu redukcji zużycia wody baterie te zostały wyposażone w innowacyjne, europejskie komponenty takie jak: regulator ceramiczny z ogranicznikiem przepływu wody i system kontroli ciepłej wody oraz perlator najnowszej generacji z funkcją łatwego usuwania kamienia wapiennego easy clean.

Eko baterie Veneto VerdeLine od Ferro

Ferro                                                                    fot.: KFA    

Moda na deszczownice

Wybór natrysku do kabiny prysznicowej wcale nie jest łatwy. Wśród najmodniejszych ostatnio rozwiązań znalazły się deszczownice, które dają namiastkę SPA w domowym zaciszu. Prysznic w strugach deszczu docierającego równomiernie do naszego ciała jest bardzo relaksująca. Oprócz standardowych zalet myjących deszczownica dostarcza miłego masażu, który odpręża. Tego typu rozwiązanie jest praktycznie bezinwazyjne – można je łatwo zainstalować bez generalnego remontu, i to zarówno pod prysznicem jak i nad wanną. Dla osób poszukujących innowacji polecane są modele z kolumna prysznicową, które dodatkowo wyposażone są w hydromasażery.

fot.: Corsan -  panel prysznicowy Bali wykonany z bambusa


Modne oświetlenie łazienkowe

Modne oświetlenie łazienki to takie, które jest dobrze rozplanowane, energooszczędne i podzielone na strefy użytkowe. Zgodnie z powyższymi założeniami im więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Oprócz centralnie zlokalizowanego oświetlenia głównego należy doświetlić lustro. Jest to ważne miejsce w łazience, dlatego oświetlenia powinno być tak zlokalizowane by nie było cieni powstających na twarzy. W tym celu najlepiej jest zamontować dwie podłużne oprawy po obu stronach lustra. Można również zdecydować się na oświetlenie dekoracyjne wykorzystując taśmy LED. Stworzą wyjątkowy nastrój i ciekawe efekty iluminacyjne.

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

Zobacz takżeOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Elements, Werit, Cerrad, Ferro, Instal-Projekt, Electrolux, Luxum, Aurora Technika Świetlna,Vabo, Dulemba, Corsan, Laveo, Elkamino, Mochnik, FFiL Śnieżka