Elita

Łazienka w stylu wiktoriańskim

artykuł promocyjny

Charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego motywy roślinne, błysk oraz dominacja dodatków wynikają z cech typowych dla całej epoki, która przypadła na czas dominacji Imperium Brytyjskiego. Stabilizacja i dobrobyt oraz czerpanie inspiracji z terenów kolonialnych zostało odciśnięte w sztuce tego okresu. Bogate, czasem wręcz przesadne dekoracje w łazience w takiej stylistyce, to wielkie wyzwanie aranżacyjne. Wybierając styl wiktoriański należy się spodziewać, że łazienka nie zawsze daje wrażenie spójnej. 

Łazienka w stylu wiktoriańskim

Styl wiktoriański to przede wszystkim komfortowe i przytulne wnętrze oraz wyróżniające się wyposażenie. Okres panowania królowej Wiktorii inspirowany jest różnymi nurtami, wywodzącymi się zarówno z historyzmu, modernizmu, jak też nowych trendów w sztuce i kulturze. Niekiedy wszystkie elementy pochodzą z różnych okresów, a przepych w naturalny sposób odzwierciedla tą epokę.

Łazienka w stylu wiktoriańskimŁazienka w stylu wiktoriańskim

                fot.: Italy Direct                                                           fot.: Śnieżka

Jednym ze znaków rozpoznawczych wnętrz urządzonych w zamyśle stylu wiktoriańskiego są tapety. Zdobione bogatą ornamentyką, zróżnicowane kolorystycznie i bardzo wyraziste wzory stają się niejako wyznacznikiem wnętrz w tym stylu. Kolejnym elementem oddającym przepych są dekoracje ścienne - listwy sztukateryjne, zdobione obramowanie okien, rozety na suficie i okazałe cokoły przy podłodze.

Łazienka w stylu wiktoriańskim

fot. Łazienka w stylu wiktoriańskim ( źródło:glazarllc.com)

Styl wiktoriański w łazience

fot.: AG Grzejniki Design - stylowy grzejnik Empire Multi Radox

Cechy stylu wiktoriańskiego

fot.: Pracownia Arte Dizain

Utrzymana w stylu wiktoriańskim ceramika powinna wyróżniać się na tle nowoczesnych rozwiązań. Szczególną uwagę warto zwrócić na WC. Górnopłuki są tu mocno pożądane, a sama miska powinna być jak najbardziej finezyjna. Dobrym nośnikiem charakterystycznych cech stylu jest również deska - najlepiej imitująca egzotyczne gatunki drewna.

ceramika sanitarna Waverleyceramika sanitarna Waverley

fot.: Ideal Standard - ceramika sanitarna Waverley

Styl wiktoriański to: ciężkie, rzeźbione, często tapicerowane meble z egzotycznych odmian drewna, bogato zdobione dodatki, obrazy w ornamentowanych ramkach, lustra oraz liczne źródła światła, żyrandole, lampy stojące i wiszące, a także nieodzowny element wszystkich wiktoriańskich wnętrz  - rośliny. W takim wnętrzu spotkamy także tkaniny w postaci zasłon oraz dywany.

Łazienka w stylu wiktoriańskim

fot. Łazienka wiktoriańska ( źródło: lyricsdog.eu)

Łazienka w stylu wiktoriańskim - oświetlenieŁazienka w stylu wiktoriańskim - lampy

fot.: Aurora

We współczesnym wydaniu styl wiktoriański to przede wszystkim klasyczne meble i płytki w naturalnych kolorach. Dobrze jeśli we wnętrzu pojawią się zdobione wygięte nogi, reliefy na płytkach, a nawet rzeźby. W kolorystyce mile widziane będą elementy złocone oraz srebrne, które zawsze kojarzą się z bogactwem. Duże znaczenie mają także kryształy - w formie uchwytów do mebli czy ozdób doczepionych do żyrandoli. Ważną strefą jest przestrzeń na wannę. Zdecydowanie musi ona być przestronna i dobrze wyeksponowana. Najlepiej, gdy będzie to model wolnostojący, np. na nóżkach w stylu retro.

Styl wiktoriański w łazienceStyl wiktoriański w łazience

                                     fot.: Yeti                                                                 fot.: Nasciturus Design

Rośliny mogą stanowić jeden z elementów dekoracyjnych zawartych na froncie płytki lub motyw tapety. W łazience w stylu wiktoriańskim uwidocznione są również elementy stylu kolonialnego - motywy zwierzęce charakterystyczne dla obszarów będących pod władaniem Imperium Brytyjskiego.

Łazienka w stylu wiktoriańskimŁazienka w stylu wiktoriańskim

fot.: Yeti

 

Zobacz również:

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Italy Direct, Aurora, AG Grzejniki Design, Yeti, Ideal Standard, Śnieżka, Arte Dizain, Nasciturus DesignFacebook
Instagram