Grzejniki i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
artykuł promocyjny
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, wybór jest trudny, bo każdy z systemów ma zarówno ograniczenia jak i zalety. Rozwiązaniem tego problemu jest połączenie tych dwóch systemów w jednej instalacji. W znacznej większości nowobudowanych domów wolnostojących około 95 % instalowanych systemów grzewczych to połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników.

fot.: Imers
Zastosowanie jednocześnie obydwu źródeł ciepła w domu ma uzasadnienie w walorach użytkowych tego rozwiązania. Zapewnia ono niezwykły komfort cieplny, a przy tym sprzyja oszczędności energii. W przypadku grzejników ciepłe powietrze koncentruje się wokół płyty grzejnika, następnie przemieszcza się w górę, rozchodzi po pomieszczeniu i ochładzając się obniża się w kierunku podłogi. Grzejniki umożliwiają szybkie podwyższenie lub obniżenie temperatury w powietrzu w pomieszczeniu w zależności od potrzeb. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierną emisję ciepła, ułatwiając uzyskanie stałej temperatury bazowej w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze rozprzestrzenia się na całej powierzchni pokoju i ochładza stopniowo w miarę unoszenia nad podłogą.
fot.: Diamond - rury wielwarstwowe PEX do systemów ogrzewania podłogowego
SPOSOBY NA ROZWIĄZANIE INSTALACJI MIESZANEJ
Montaż ogrzewania podłogowego na parterze, a grzejników na piętrach
Rozwiązanie takie sprawdza się w domach, w których właściciele zaplanowali otwartą przestrzeń dzienną na parterze, a takich domów buduje się najwięcej. Ogrzewanie podłogowe rozwiązuje problem „ucieczki” ciepła do góry, przekazuje bowiem ciepło na drodze promieniowania, szczególnie w domach z salonami otwartymi na klatkę schodową lub bardzo wysokich.
fot.: wodne ogrzewanie podłogowe firmy Roth
Wodne ogrzewanie podłogowe instaluje się w łazienkach, przedpokojach, kuchniach, jadalniach – zwykle pod płytkami podłogowymi lub wykończeniach z kamienia. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się w przedpokoju. Pomaga w suszeniu przemoczonych butów, czy szybszym wysychaniu mokrej posadzki. Na piętrach można natomiast zamontować grzejniki. W zamkniętych pomieszczeniach, takich jak sypialnia, nie występuje problem uciekania ciepła do góry. Grzejniki mają też ogromną zaletę przydatna w pomieszczeniach nie używanych w ciągu dnia (sypialnia). Dzięki niewielkiej bezwładności cieplej pozwolą nam w krótkim czasie ogrzać pomieszczenie przed pójściem spać. Do tego grzejniki lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach z grubymi, puszystymi dywanami czy parkietem. Takie wykończenia hamują przekazywanie ciepła z podłogi do pomieszczenia i ograniczają efektywność ogrzewania podłogowego.
fot.: Pipelife - system instalacyjny do instalacji grzewczych z polipropylenu random PP-R
Montaż ogrzewania podłogowego w połączeniu z grzejnikami we wszystkich pomieszczeniach
Jest to propozycja dla domów o wyjątkowej architekturze – z dużymi oknami balkonowymi, przeszklonymi ścianami tarasowymi i innymi dużymi powierzchniami szklanymi. Duże straty ciepła powodowane przez szyby sprawiają, że ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające. Warto więc pomyśleć o grzejnikach, które wypełnia luki ciepła w mieszkaniu. Obydwa systemy jednocześnie są rozwiązaniem poprawiającym komfort użytkownika, szczególnie w sypialniach i łazienkach. Uzyskujemy tam, przyjemnie ciepłą posadzkę, a zachlapana wodą podłoga szybko wysycha. Jednak ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi przydaje się grzejnik drabinkowy, który szybko podniesie temperaturę w łazience, a także pozwoli na suszenie wilgotnych po kąpieli ręczników. Instalacja zakładająca montaż ogrzewania podłogowego wraz z grzejnikami w większości pomieszczeń wbrew pozorom jest oszczędna. Wiosną i jesienią można używać tylko grzejników, a cały system uruchomić na zimę.
fot.: Imers fot.: Instal-Projekt fot.: Jaga
Regulacja instalacji mieszanej
Instalacje mieszane wymagają odpowiedniej regulacji. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe tylko na parterze, a na piętrze zamierzamy zainstalować tradycyjne grzejniki, powinniśmy wyposażyć instalację w układ mieszający, który zapewni różne parametry dla tych dwóch systemów, wyższą temperaturę wody zasilającej grzejniki i niższą do zasilania podłogówki. Zastosowanie podłogówki w całym domu również wymaga zastosowania układu mieszającego.
fot.: Ferro - grupa mieszająca fot.: TA Hydronics - rozdzielacz
do ogrzewania podłogowego do ogrzewania podłogowego
fot.: termostat Roth
Decydując się na instalację mieszaną, uważnie dobierajmy komponenty całego systemu: zarówno system podłogowy, jak i grzejniki. Solidni producenci, są w stanie dostarczyć wszystkie potrzebne elementy instalacji. Wybranie jednej marki ma tę zaletę, że można być pewnym, że wszystko będzie do siebie pasować i nie czekają nas żadne niespodzianki na etapie wykonywania instalacji. Umożliwia to szybkie i łatwe połączenie systemów. W ofertach firm znajdziemy wodne oraz elektryczne systemy ogrzewania podłogowego, grzejniki pokojowe i do łazienki - dekoracyjne, podpodłogowe czy po prostu standardowe płytowe, a także elementy instalacyjne.
Zdjęcia: Roth, Ferro, Diamond, Imers, Pipelife, Instal-Projekt, TA Hydronics, Jaga

![]() Grzejniki stalowe Diamond
Grzejnik to element wyposażenia, który oprócz praktycznej funkcji, powinien też pozostać neutralny... więcej... Grzejnik Manhattan od Instal-Projekt
Grzejnik Manhattan firmy Instal-Projekt, zaprojektowany przez Karolinę Rybarczyk, to doskonała propozycja dla... więcej... Programuj ciepło, odczuwaj komfort z grzałkami Instal-Projekt
Zazwyczaj słysząc o grzałkach, mamy na myśli te turystyczne, służące do zagrzania wrzątku na polu namiotowym.... więcej... |


