aurora

Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe

artykuł promocyjny

Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe

Wentylacja w łazience jest bardzo ważną kwestią ze względu na ilość różnych zanieczyszczeń powietrza, a przede wszystkim pary wodnej. W łazienkach występuje nadmierna zawartość pary wodnej w powietrzu. Nadmiar wilgoci powietrza w łazience objawa się zwłaszcza w postaci zaparowanych szyb i luster, ale nie tylko. Zbyt duża zawartość pary wodnej w powietrzu prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu oraz do problemów z suszeniem mokrych ręczników. Wilgoć wnika w konstrukcję budynków i prowadzi do ich niszczenia. Ponadto nadmierna wilgotność powietrza w łazience w sprzyjającej temperaturze prowadzi do rozwoju grzybów pleśniowych.

W celu zapewnienia skutecznej wentylacji w łazience należy obok wentylacji naturalnej zastosować również wentylatory łazienkowe, które montowane są w kanale wentylacyjnym i wspomagają wentylację grawitacyjną. Jednakże aby instalacja wentylatora łazienkowego przynosiła korzyści musi być zapewniony dopływ świeżego powietrza do mieszkania poprzez zastosowanie takich rozwiązań jak: rozszczelnianie okien, montaż drzwi łazienkowych z otworami nawiewnymi.

Flop System - wentylator IntelliventFlop System - wentylator Intellivent

fot.: Flop System - wentylator łazienkowy Intellivent


Jaki wentylator wybrać?

Wybór właściwego wentylatora łazienkowego wpływa na skuteczność wentylacji. Głównym kryterium doboru wentylatora jest jego wydajność, którą można obliczyć poprzez pomnożenie kubatury łazienki (długość [m] * szerokość [m] * wysokość [m] łazienki) przez ilośc wymian powietrza (to znaczy ile razy powietrze zostanie wymienione w pomieszczeniu w ciągu 1 godziny). W przypadku łazienki powietrze powinno zostać wymienione 5-8 razy w ciągu jednej godziny. W sytuacji, kiedy wybierzemy wentylator łazienkowy o zbyt dużej wydajności to spowoduje to hałas i wzrost prędkości powietrza w pomieszczeniu.

 

Flop System - wentylator łazienkowy Intellivent
fot.: Flop System - wentylator łazienkowy Intellivent


Drugim czynnikiem mającym wpływ na dobór wentylatora łazienkowego jest ciśnienie całkowite. Łazienki, które nie posiadają bezpośredniego połączenia z indywidualnymi kanałami wentylacji grawitacyjnej, a jedynie z układem przewodów wentylacyjnych, wymagają zastosowania wentylatora o wyższym ciśnieniu.

Kolejnym parametrem decydującym o wyborze wentylatora łazienkowego jest hałas emitowany przez ten wentylator. Wentylator w czasie pracy emituje hałas, który powinien być jak najmniejszy, najlepiej wybierać wentylatory generujące hałas poniżej 30 dB.

Wybierając wentylator warto zwrócić też uwagę na jego szczelność przeciw wilgoci, która decyduje o zdolności wentylatora do pracy w środowisku silnie zawilgoconym. Cecha ta to bryzgoszczelność. Szczelność wentylatorów łazienkowych powinna być jak największa, aby woda nie dostała się na obwody elektryczne.


Rodzaje wentylatorów łazienkowych

Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów wentylatorów łazienkowych, które różnią się między sobą wykonaniem, trwałością, ogólną jakością, formą działania.

Wentylatory łazienkowe w wersji standardowej w celu uruchomienia wymagają włączenia przez wyłącznik elektryczny, co oznacza, że sami musimy włączyc i wyłączyć wentylator, kiedy korzystamy z łazienki.

 

 Marley - Wentylator dekoracyjny Drobny klejnot         Flop System - wentylator łazienowy płaski
fot.: Venture Industries - wentylator łazienkowy Decor   fot.: Flop System  - wentylator łazienkowy płaski

 

Istnieją także wentylatory łazienkowe wyposażone w pewne elementy automatyki, takie jak: czujnik ruchu, opóźnienie czasowe regulowane, regulowany czujnik wilgotności, czujnik światła. Modele wentylatorów wyposażone w wyżej wymienione elementy są bardziej komfortowe w użytkowaniu, bowiem nie trzeba pamiętać o ich włączaniu i wyłączaniu, odbywa się to automatycznie.

Venture Industries - Wentylator łazienkowy Silent z klapą zwrotną       Went-Dom
fot.: Venture Industries                                     fot.: Went-Dom           

Ponadto wentylatory łazienkowe mogą być wyposażone w żaluzję grawitacyjną lub przepustnicę zwrotną, co jeszcze bardziej poprawia wygodę ich użytkowania, gdyż zapobiegają dostawaniu się do pomieszczenia powietrza zewnętrznego i wydostawaniu się powietrza ogrzanego.

Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora łazienkowego Silent
fot.: Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora Silent

Klapa zwrotna podczas działania wentylatora otwiera się, aby umożliwić wydajne usunięcie niechcianego powietrza. Jednakże zastosowanie żaluzji grawitacyjnej lub przepustnicy zwrotnej ma także wadę, bowiem nie można wtedy stosować wentylacji grawitacyjnej w łazience. Elementy te pozostają zamknięte w czasie, gdy wentylator nie pracuje.

 Marley - Wentylator dekoracyjny Nabrzeże
fot.:  Went-Dom - Wentylator dekoracyjny Nabrzeże - Marley

Na rynku dostępne są również wentylatory dekoracyjne, które zostały zaprojektowane zgodnie z trendami obowiązującymi w dziedzinie dekoracji wnętrz. Jest to idelane rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zarówno walory dekoracyjne jak i wysoką sprawność urządzeń wentylacyjnych.


Wentylacja łazienki z gazowymi urządzeniami grzewczymi

Łazienki, w których umieszczone są gazowe urządzenia grzewcze muszą mieć zapewnioną sprawną wentylację, zapobiegającą powstawaniu trującego czadu. Montaż piecyka gazowego lub kotła dwufunkcyjnegp (i do c.o., i ciepłej wody) w łazienkach wymaga dostarczenia odpowiednio większego strumienia powietrza, nie tylko z uwagi na samą wentylację ale głównie ze względu na zapewnienie wystarczających ilości tlenu do spalania gazu. Gazowe urządzenia grzewcze mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Gazowe przepływowe podgrzewacze wody, nazywane piecykami kąpielowymi lub termami starego typu źle użytkowane groziły zatruciem spalinami lub wybuchem gazu. W termach nowego typu zapewniono odcięcie dopływu gazu w czasie, gdy wentylacja ma mały ciąg.

Viessmann - kocioł gazowy w łazience
fot.: Viessmann - gazowy kocioł w łazience

 

W łazienkach z grzejnikiem wody przepływowej może być zastosowana jedynie wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna nawiewno-wywiewna. W łazienkach z tymi urządzeniami kratki wentylacyjne powinny mieć nieregulowany, stały przekrój - bez możliwości zmniejszania.

W łazienkach z kotłem dwufunkcyjnym musi być zapewniony dodatkowy nawiew powietrza. W tym celu najlepszym wyjściem jest zamontowanie w łazience nawiewnika okiennego o stałej wydajności. Nawiewy podokienne nie są dobrym rozwiązaniem w łazienkach, bowiem powodują nieprzyjemne odczucie chłodu oraz możliwość powstawania przeciągów.
 

 
 

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Flop System, Junkers, Venture Industries, Viesmann, Went-Dom

Meble Elita

Podobne artykuły
Meble do małej łazienki

meble i akcesoria

Meble do małej łazienki

Wybierając wyposażenie do małej łazienki, powinniśmy postawić na meble, ceramikę, kabinę oraz wannę o... więcej...

Nowoczesne serie mebli łazienkowych, na które warto zwrócić uwagę!

meble i akcesoria

Nowoczesne serie mebli łazienkowych, na które warto zwrócić uwagę!

Meble łazienkowe w nowoczesnym stylu to przede wszystkim wysoka jakość wykonania, subtelna elegancja i nieprzeciętne... więcej...