konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Kamień w łazience

data aktualizacji: 06-07-2020, 06:42 – artykuł promocyjny

Naturalny, piękny, ponadczasowy, unikalny oraz trwały - taki jest naturalny kamień. Chętnie wykorzystujemy go w aranżacji łazienki, zarówno na ścianach, jak też na podłodze oraz w postaci akcentów dekoracyjnych. Ma w sobie elegancję, która stapia się z klasyczną osnową łazienki, ale też doskonale podkreśla nowoczesny charakter wnętrza. Kamień może stać się inspiracją do stworzenia wyjątkowej łazienki zgodnej z najnowszymi trendami. Jaki kamień wybrać do łazienki, jak go układać oraz czy warto inwestować w prawdziwy kamień, a może lepiej postawić na imitację - to zagadnienia, o których warto przeczytać.

Kamień w łazience

Kamienne płytki, mozaika, kamień dekoracyjny - efektowny materiał na ściany i podłogi

 

Łazienka to miejsce o dużej wilgotności powietrza. Woda i para wodna z kąpieli osadza się na ścianie, oknie i podłodze. Dlatego też materiały na podłodze czy ścianach, meble, okna, drzwi i inne elementy wystroju powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Stąd pomysł, aby do wykończeń w łazience wykorzystać kamień naturalny ze względu na jego oryginalność, ponadczasowość oraz bardzo dużą trwałość.

Aranżacja łazienki - trawertyn

fot. Aranżacja łazienki - trawertyn oraz naturalny kamień z wyraźnym użyleniem

Płytka trawertynowa

fot.: Plytki-granitowe.pl - płytka trawertynowa


Redakcja poleca >> Piękno kamienia inspiracją na nową łazienkę

 

Gatunek kamienia

Kamień jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym na działanie wody. Uszkodzenia powstałe podczas użytkowania są bardzo mało widoczne oraz można je dość łatwo naprawić. Nadaje on również elegancji i klasy - także w łazience o niedużych rozmiarach.

Marmurowa łazienka

fot.: Marmurowa łazienka według projektu Ludwinowska Studio

W zasadzie każdy kamień można zastosować w łazience, pod warunkiem, że jest on odpowiednio przygotowany - wypolerowany i zaimpregnowany. Omiany mniej trwałe powinny być wykorzystane z umiarem - jako dekoracja.

          onyks na ścianie w łazienceonyks na ścianie w łaziencePłytki onyksowe

fot. Luxum - podświetlany Onyks na ścianie kabiny prysznicowej oraz przykładowe płytki onyksowe

Naturalny kamień w łazience to także bogactwo kolorów i to w najróżniejszych konfiguracjach. Dużą popularnością cieszą się jasne odcienie, główne marmurów, które polecane są do wnętrz w stylu pałacowym. Doskonale sprawdzą się także na małej powierzchni, gdzie optycznie powiększą przestrzeń. Jeśli chodzi o ciemne barwy to z pewnością prym wiodą granity i łupki, które mogą wprowadzić do wnętrz różnej intensywności szarości, grafity, a nawet czerń.

Prawidziwy kamień w łazience

fot.: Ciemny kamień również ma wiele uroku i pasuje nawet do małej łazienki, co udowadnia projekt wykonany przez MikołajskaSTUDIO, z kolei w dużej łazience autorstwa MGN Pracownia Architektoniczna widać kamień łupany, który został ciekawie podświetlony


 

Naturalny i trwały

Okładziny kamienne są darem od Matki Natury, gdyż materiał ten w całości jest tworem przyrody, który został później poddany odpowiedniej obróbce. Długotrwały proces powstawania skał warunkuje ciekawe struktury i tekstury będące odbiciem procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym. Poddanie skał wysokim temperaturom oraz działaniu wiatru, wody i słońca sprawiło, że materiał ten jest niezwykle trwały. Trwały znaczy również twardy. A to z kolei niesie za sobą duży ciężar własny, który należy uwzględnić na etapie projektowania. Stosując okładziny kamienne na dużej powierzchni konieczne jest sprawdzenie obciążenia dla stropu względem wagi całej konstrukcji.  

Płytki z kamieni półszlachetnych

fot.: Focus-stones.pl - płytki z kamieni półszlachentych (niebieski agat, zielony agat, złoty kwarc tzw. tygrysie oko)

Kamienne mozaiki ścienne

fot.: Focus-stones.pl - mozaiki ścienne z onyksów w różnych kolorach

 

Nowoczesna technologia produkcji

 

To co często jest wadą naturalnego kamienia kupowanego w postaci wielkoformatowych płyt to ciężar. Współczesna technologia produkcji i obróbki kamienia poradziła sobie i z tym wyzwaniem. Przykładem tego są płytki DUNIN z serii ULTRALIGHT TILES. Na pojedynczą płytkę składa się powierzchnia zewnętrzna wykonana z naturalnego kamienia (marmur, trawertyn, onyks) o grubości 3 mm przyklejonego do 9 mm rdzenia wykonanego z gresu, aluminium lub plexiglassu. Dzięki tej technologii mamy efekt kamiennej podłogi lub ściany, a płytki są nawet do czterech razy lżejsze od zwykłych kamiennych tafli.

Aranżacja łazienki z kamieniem i płytkamiAranżacja łazienki z kamieniem i płytkami

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

Dużą zaletę w kwestii ograniczenia wagi kamienia mają także mozaiki wykonane z drobnych elementów zabezpieczonych specjalną siatką z wytrzymałych włókien.

fot.: kamienne mozaiki serii ZEN DUNIN

 

Zabezpieczenie przed wilgocią

Impregnację przeprowadza się na początku użytkowania i można ją potwórzyć co pewien czas. Po impregnacji kolor nabiera głębi i jeszcze lepiej się prezentuje a wszelkie mikropory są zabezpieczone przed wnikaniem wody. W okolicach szczególnie podatnych na wnikanie wody zaleca się zastosować membranę hydroizolacyjną o grubości ok. 2 mm. Zabezpieczenia przed absorbcją wody wykonywane są przez firmy kamieniarskie już na etapie obróbki kamienia.

fot. Aranżacja łazienki - alabaster

Płytka alabastrowaAranżacja łazienki z kamieniem - ciekawe połączenia

fot. Płytka alabastrowa

 

Ile kosztuje kamienna łazienka

Cena zakupu i wyłożenia płyt kamiennych w łazience jest zróżnicowana. Na koszt wpływ ma rozmiar płyt, rodzaj kamienia, wykorzystana chemia budowlana do montażu i impregnacji oraz sama usługa. Dla przykładu płytki trawertynowe w małym formacie można kupić za 100 zł/m2, natomiast płyty 60x60 cm to koszt ok. 220-250 zł. Podobnie cena ma się z marmurem, onyksem czy granitem. Duże rozbieżności istnieją w kosztach montażu płyt. Przygotowanie dużych płyt wymaga specjalistycznych maszyn, a montaż dużego doświadczenia. Kamień stosowany w domu jest kruchy i bardzo podatny na uszkodzenia. Można go co prawda skleić bez znaku, ale wymaga to doświadczenia oraz ponownej polerki. 

Arnażacja łazienki - granit

fot. Aranżacja łazienki - granit

Płytka granitowa

fot. Płytka granitowa

 

Niepowtarzalna estetyka

  • Kamienny szczegół

Jeśli nie chcemy wykonać całej łazienki z kamienia, który jest ciężkim materiałem, możemy wybrać jakiś delikatny szczegół z tego surowca, który wniesie do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Takim szczegółem może być dekor w postaci rozety czy obrazu, albo też przedmiot użytkowy typu umywalka, drzwi, szafka, panel na półkę czy parapet.

Kamienna umywalkaKamienny blat w łazience

fot.: Realizacje łazienki z motywem kamiennym w wykonaniu MikołajskaSTUDIO oraz Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

 

  • Kamienny blat

Idelanym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamienia na blaty łazienkowe. Z jednej strony mogą stać się one wybranym punktem aranżacji z tego właśnie surowca, a z drugiej nhie przytłoczą łazienki.

Kamienny blat w łazienceKamienny blat w łazienceKamienny blat w łazience

fot.: Marmur Dulemba - kamienny blat wykonany z różnych gatunków

  • Technologiczne nowinki

Współczesna technologia pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie każdego szczegółu. W przypadku okładzin kamiennych, gdzie wzór (czyli układ warstw, żył i barw) jest zmienny i nigdy w naturze nie powstają dwie identyczne struktury, bardzo ważna jest wizualizacja pozwalająca okreslić przebieg struktury w danym miejscu. W praktyce oznacza to możliwość lokalizowania wybranego wzoru na płycie na danej przestrzeni w aranżacji łazienki. Tego typu prezentacje zapewnia specjalistyczne urządzenie Combicad.

kamień dekoracyjny

fot.: Kamień na ścianie Elkamino Dom

fot.: Kamienne płytki Yeti

fot.: Płytki kamienne od firmy Yeti

fot. Kamienna umywalka Yeti

Gdzie zastosować kamień


Jeśli chodzi o kamień naturalny stosowany w domu - w łazience zasadniczo najpopularniejsze są:

  • granit - praktycznie najmocniejszy, najbardziej wytrzymały kamień, praktycznie nie wymagający impregnacji.
  • trawertyn - silnie porowaty, przez co bardzo podatny na zawilgocenia, należy unikać stosowania go w miejscach o dużym zawilgoceniu. Nie bardzo nadaje się na podłogę w łazience.
  • marmur - bogaty wybór kolorów i struktur, pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Bardzo efektowny na duzych powierzchniach, traci wdzięk w małej łazience.
  • onyks - niecodzienny, nieregularny w kolorystyce, doskonały w mozaice na ścianie małej łazienki. Nie występuje w duzych formatach
     

łazienka w kamieniu, kamień na ścianach w łaziencełazienka w kamieniu, kamień na ścianach w łazience

fot. Łazienka uczestnika konkursu "Nasze łazienki"

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze Łazienki"

fot.: Kamień w łazience - konkurs "Nasze Łazienki"

Wady i zalety kamienia

Najważniejszą zaletą kamienia naturalnego jest jego uniwersalność. Odpowiednio dobrany kamień wzbogaci każdą łazienkę bez względu na styl w jakim ona wykonana. Pasuje zarówno do łazienek klasycznych jak i nowoczesnych. Jest trwały i w 100% naturalny.

Wada to cena zakupu i montażu kamienia. Łazienki całe wyłożone kamieniem są dość ciemne, zimne - mogą przytłaczać. Nieodpowiednio zabezpieczony kamień może uleć zabrudzeniom niemożliwym do usunięcia. Jednak właściwa pielęgnacja i umiejętne wykorzystanie kamienia w przestrzeni łazienkowej stwarza bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. 

marmur Emperador Dark - Grupa Egamarmur Emperador Dark - Grupa Ega

fot.: Grupa Ega - marmur Emperador Dark

 

Zobacz koniecznie:


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dunin, Dulemba, Grupa EGA, Konkurs fotograficzny, Plytki-granitowe.pl, Focus-stones.pl, Elkamino Dom, Luxum, Yeti, Ludwinowska Studio, MikołajskaSTUDIO, MGN Pracownia Architektoniczna

Podobne artykuły
Rodzaje płytek - przewodnik

podłogi i ściany

Rodzaje płytek - przewodnik

Płytki ceramiczne mają tylu zwolenników, co przeciwników. Producenci prześcigają się z pomysłami... więcej...

Jak położyć płytki ceramiczne bez spoiny

podłogi i ściany

Jak położyć płytki ceramiczne bez spoiny

W tradycyjnej metodzie układania płytek ceramicznych szczeliny pomiędzy płytkami wypełniane są fugą. Płytki... więcej...