Czy warto doprowadzić do pralki ciepłą wodę

data aktualizacji: 15-07-2013, 10:04 – artykuł promocyjny

Poszukując oszczędności w trakcie użytkowania pralek rozważa się często możliwość podłączenia urządzenia do zaworu z ciepła wodą. Czy jest to możliwe i czy przynosi oczekiwane rezultaty w postaci niższych rachunków za prąd?

Czy warto doprowadzić do pralki ciepłą wodę

Możliwość zastosowania tego typu rozwiązania określa producent danego modelu sprzętu piorącego w instrukcji obsługi. Koniecznie należy się zapoznać z tymi wytycznymi i ściśle przestrzegać ich w trakcie użytkowania, aby zachować prawo gwarancji.

Następnie należy zastanowić się skąd pochodzi ciepło wody w kranie. Jeśli mamy możliwość poboru ciepła z kolektorów słonecznych, czy pompy ciepła oszczędność może być znaczna. Podobnie jest w przypadku kotłów CO. Na niewielkie zyski możemy liczyć jeśli woda podgrzewana jest gazem.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, czy do płukania pobierana będzie ciepła czy zimna woda. Zdecydowanie efektywniejsze - ekonomicznie i jakościowo jest płukanie w wodzie o niskiej temperaturze. W takim przypadku należało by zastosować system łączony regulowany ręcznie - do prania odkręcać zawór z ciepłą wodą, zaś w trakcie płukania udostępniać zasób zimnej wody. Generalna zasada mówi, że pralki z podłączoną ciepłą wodą odznaczają się mniejszą skutecznością wynikającą ze skracania czasu prania. Jest to efekt braku konieczności podgrzania wody.

W przypadku zastosowania rozwiązania z dostępem do ciepłej wody nie można zapomnieć o doprowadzeniu przyłącza również tej zimnej. Jest to warunek konieczny do właściwego funkcjonowania pralki w trakcie prania, np przy użyciu programów niskotemperaturowych. Pralka musi mieć możliwość mieszania wody o różnej temperaturze.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, TA
Zdjęcia: Miele

Podobne artykuły
Jaka pralka najlepsza - przegląd rozwiązań

sprzęt AGD

Jaka pralka najlepsza - przegląd rozwiązań

Nie tylko piorą, ale suszą, odświeżają parą i same odcinają dopływ wody - współczesna, automatyczna... więcej...

Funkcje nowoczesnych pralek

sprzęt AGD

Funkcje nowoczesnych pralek

Pralka jest obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Planując zakup nowej pralki należy zapoznać... więcej...

Pralka Candy RapidO z programem Higiena dla doskonałej dezynfekcji

sprzęt AGD

Pralka Candy RapidO z programem Higiena dla doskonałej...

Nowoczesne pralki pozwalają oszczędzać czas i energię, dają pewność perfekcyjnej czystości oraz pozwalają na... więcej...