Czy warto doprowadzić do pralki ciepłą wodę

data aktualizacji: 15-07-2013, 10:04 – artykuł promocyjny

Poszukując oszczędności w trakcie użytkowania pralek rozważa się często możliwość podłączenia urządzenia do zaworu z ciepła wodą. Czy jest to możliwe i czy przynosi oczekiwane rezultaty w postaci niższych rachunków za prąd?

Czy warto doprowadzić do pralki ciepłą wodę

Możliwość zastosowania tego typu rozwiązania określa producent danego modelu sprzętu piorącego w instrukcji obsługi. Koniecznie należy się zapoznać z tymi wytycznymi i ściśle przestrzegać ich w trakcie użytkowania, aby zachować prawo gwarancji.

Następnie należy zastanowić się skąd pochodzi ciepło wody w kranie. Jeśli mamy możliwość poboru ciepła z kolektorów słonecznych, czy pompy ciepła oszczędność może być znaczna. Podobnie jest w przypadku kotłów CO. Na niewielkie zyski możemy liczyć jeśli woda podgrzewana jest gazem.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, czy do płukania pobierana będzie ciepła czy zimna woda. Zdecydowanie efektywniejsze - ekonomicznie i jakościowo jest płukanie w wodzie o niskiej temperaturze. W takim przypadku należało by zastosować system łączony regulowany ręcznie - do prania odkręcać zawór z ciepłą wodą, zaś w trakcie płukania udostępniać zasób zimnej wody. Generalna zasada mówi, że pralki z podłączoną ciepłą wodą odznaczają się mniejszą skutecznością wynikającą ze skracania czasu prania. Jest to efekt braku konieczności podgrzania wody.

W przypadku zastosowania rozwiązania z dostępem do ciepłej wody nie można zapomnieć o doprowadzeniu przyłącza również tej zimnej. Jest to warunek konieczny do właściwego funkcjonowania pralki w trakcie prania, np przy użyciu programów niskotemperaturowych. Pralka musi mieć możliwość mieszania wody o różnej temperaturze.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, TA
Zdjęcia: Miele

Podobne artykuły
Pralki Hotpoint - komfort prania

sprzęt AGD

Pralki Hotpoint - komfort prania

Ochrona każdej, nawet najdelikatniejszej tkaniny, skuteczna walka z plamami, efektywne działanie antyalergiczne oraz... więcej...

Suszarki elektryczne Electrolux - Zyskaj czas i przestrzeń

sprzęt AGD

Suszarki elektryczne Electrolux - Zyskaj czas i przestrzeń

W codziennym, zabieganym świecie największym luksusem staje się… czas. Nic dziwnego, że poszukujemy go każdego... więcej...

Wymiary pralki

sprzęt AGD

Wymiary pralki

Rozmiar pralki to szerokość, długość i jej głębokość. Inne wymiary mają pralki ładowane od frontu, a inne... więcej...