konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Jaka suszarka - kondensacyjna czy ewakuacyjna

data aktualizacji: 21-06-2019, 07:32 – artykuł promocyjny

Choć suszarki nie są jeszcze standardowym sprzętem AGD w wielu Polskich domach, to stale zyskują na popularności. Zapewniają komfort i znacznie przyśpieszają schnięcie prania, oszczędzając czas i miejsce przeznaczone na rozwieszanie bielizny. Decydując się na suszarkę należy podjąć decyzję co do wielkości tego sprzętu przekładającej się na pojemność i wielkość wsadu, klasy energetycznej oraz typu mechanizmu suszącego.

Jaka suszarka - kondensacyjna czy ewakuacyjna

Generalny podział techniczny suszarek wiąże się ze sposobem obiegu powietrza i odprowadzaniem wilgoci. Zgodnie z powyższą klasyfikacją suszarki mogą być kondensacyjne lub ewakuacyjne, czyli wentylacyjne. Zaletą są również sensory pozwalające na wyczucie przez urządzenie, kiedy ubrania są wysuszone do określonego poziomu.

 

Suszarki kondensacyjne

Modele kondensacyjne pracują na zasadzie skraplania pary w wodę, którą następnie gromadzi się w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach na wodę. W praktyce wiąże się to z wyeliminowaniem problemu odprowadzenia pary wodnej, zatem nie ma konieczności stosowania wentylacji zewnętrznej. Ponieważ mokre pranie jest podgrzewane przez co woda zawarta w tkaninach wyparowuje i w postaci cieczy gromadzi się w zbiorniku nie trzeba podłączać suszarki do instalacji kanalizacyjnej w domu. Dzięki temu lokalizacja suszarki w domu jest praktycznie całkowicie dowolna bez znaczących zabiegów montażowo - budowlanych. Szereg zalet tego typu wpłynęło na znaczną popularność modeli kondensacyjnych, które wciąż są ulepszane, poprzez możliwość zastosowania pompy ciepła czy funkcji pary, która pomaga w prasowaniu.

Suszarka kondensacyjna Electrolux FlexCare

fot. Electrolux - suszarka kondensacyjna Electrolux FlexCare

 

Suszarki ewakuacyjne (wentylacyjne)

W suszarkach wentylacyjnych (inaczej nazywanych ewakuacyjnych lub wywiewnych) wilgoć z odsączonego prania wypompowywana jest na zewnątrz urządzenia z wykorzystaniem przewodu wentylacyjnego. Do procesu suszenia urządzenie to pobiera powietrze z pomieszczenia, które następnie zostaje podgrzane i wtłoczone do bębna, gdzie wchłania parę wodną. Tak zgromadzoną wilgoć odprowadza się na zewnątrz suszarki. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w domowych pralniach, gdzie sieć instalacji sanitarnych jest dostosowana do potrzeb sprzętu AGD. Zaletą tego mechanizmu suszenia są niskie koszty eksploatacyjne oraz niższa cena samego urządzenia. Ta suszarka praktycznie jest bezobsługowa - nie wymaga opróżniania pojemnika z wodą.

suszarka automatyczna Candy GVH 9913NA2

fot. Candy - automatyczna suszarka kondensacyjna Candy GVH 9913NA2

Współczesna technologia dostarcza wielu interesujących rozwiązań mających na celu ułatwić nam życie z zachowaniem wysokich standardów ekologicznych przy minimalizacji kosztów. Podobne zasady tyczą się sprzętu używanego w domu, który posiada pełną automatykę oraz szereg systemów z oznaczeniem ECO. Nowoczesne suszarki muszą być delikatne dla naszego prania, wygodne i łatwe w obsłudze oraz elastyczne by dopasować parametry typu pobór energii i czas suszenia do wielkości wsadu. Na rynku dostępny jest również wariant pralki z dodatkową funkcją suszarki, dzięki czemu mamy dwa urządzenia w jednej obudowie i możemy zaoszczędzić miejsce w domu.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, TA
Zdjęcia: Electrolux, Candy

Podobne artykuły
Raport specjalny - Pralki

sprzęt AGD

Raport specjalny - Pralki

Porównywarka cen Skąpiec.pl sprawdziła, jakimi kryteriami kierowali się polscy e-konsumenci poszukujący pralki... więcej...

Funkcje nowoczesnych pralek

sprzęt AGD

Funkcje nowoczesnych pralek

Pralka jest obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Planując zakup nowej pralki należy zapoznać... więcej...