konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Czym i jak czyścić płytki ceramiczne, klinkier i kamień naturalny

data aktualizacji: 13-07-2016, 07:38 – artykuł promocyjny

Glazura i terakota z materiału ceramicznego lub kamienia naturalnego wytwarzane są od tysięcy lat. Materiał ten jest wyjątkowy nie tylko ze względu na trwałość lecz również dlatego, że z biegiem lat proces starzenia się i ścierania nadaje mu patyny i charakteru. Podłoga i ściany stają się piękniejsze nabierając szlachetnego wyglądu. Lecz aby tak się stało niezbędne jest stosowanie dobrych środków oraz właściwych sposobów pielęgnacji.

Czym i jak czyścić płytki ceramiczne, klinkier i kamień naturalny

Bogata oferta na rynku płytek ceramicznych i klinkierowych może stwarzać trudności w dokonaniu wyboru płytki, a także w określeniu jaki typ płytek czy klinkieru został ułożony w naszej łazience, holu, kuchni czy pralni.

Wybór środków do pielęgnacji zależy od rodzaju płytki. Płytki szkliwione, polerowany kamień naturalny oraz twarde nienasiąkliwe płytki należy czyścić i pielęgnować środkami dostosowanymi do tego rodzaju materiału. Nieszkliwione oraz nasiąkliwe płytki ceramiczne i klinkierowe wymagają środków nasączających i wypełniających pory. Poniżej zamieszczone są porady i wskazówki firmy Mira Polska dotyczące gruntownego czyszczenia, konserwacji i codziennej pielęgnacji różnych typów płytek ceramicznych, klinkierowych oraz kamienia naturalnego.

 

Usuwanie tłuszczu i brudu z płytek

Środek myjący 7110 base cleaner, 7210 ceramic wash i 7220 sanitary wash przeznaczony jest do usuwania tłuszczu i brudu. Te środki nie działają na szlam wapienny i cementowy. Natomiast środek czyszczący 7120 ceramic cleaner zawiera kwas, który rozpuszcza cement, wapno, osad kamienny lecz w ogóle nie działa lub działa bardzo słabo na tłuszcz i resztki mydła.

mira - mycie podłogi przy pomocy Środek myjący 7110 base cleanermira - mycie podłogi przy pomocy Środek myjący 7210 ceramic wash

 

Pielęgnacja i konserwacja podłóg i ścian w łazienkach i innych pomieszczeniach mokrych lub wilgotnych

Krople wody lub parę na powierzchni płytek zetrzeć szmatką. Brud, resztki mydła i tłuszczu najlepiej usuwa się środkiem 7220 sanitary wash. Nalot z kamienia, plamki wodne w kabinie prysznicowej, na armaturze i na umywalce usuwa się środkiem 7120 ceramic cleaner.

mira - 7220 sanitary washmira - 7120 7120 ceramic cleaner

 

Pielęgnacja płytek na podłogach w pokojach, kuchniach, korytarzach

Ścieraj podłogi suchym mopem w zależności od potrzeby by usunąć luźny kurz i brud. Osiadły brud usuwaj w następujący sposób. Nieszkliwione płytki podłogowe, kamień naturalny i inne myć środkiem 7210 ceramic wash, który tworzy na powierzchni powłokę ochronną. Nienasiąkliwe, granitowe płytki ceramiczne, szkliwione płytki, polerowany marmur i granit myć środkiem 7220 sanitary wash, który pozostawia czystą, bez smug powierzchnię.

 

Gruntowne czyszczenie wszystkich typów płytek ceramicznych, kamienia naturalnego - z wyjątkiem marmuru

Bez względu na sposób pielęgnacji płytek zachodzi od czasu do czasu potrzeba gruntownego zmycia powierzchni środkiem 7110 base cleaner. Plamy z osadu kamiennego
pozostałości po spoinowaniu, szlam cementowy, rdzę można usunąć środkiem 7120 ceramic cleaner. Nasiąkliwy klinkier po gruntownym oczyszczeniu środkiem 7110 base cleaner należy zakonserwować olejem 7110 ceramic oil.

     mira - środek 7110 base cleanermira - środek 7120 ceramic cleanermira - środek 7130 ceramic oilmira - środek 7210 ceramic washmira - środek 7220 sanitary wash

 

Jak uzyskać lśniąco czystą okładzinę z płytek?

Aby uzyskać lśniąco czystą okładzinę z płytek należy użyć właściwe środki czyszczące. Środek należy zawsze pozostawić przez zalecany czas aby mógł zacząć działać, a przy większym zabrudzeniu dobrze jest wetrzeć go ostrą gąbką lub szczotką. Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat należy brudną wodę zebrać z powierzchni jak najszybciej ponieważ pozostawiony brud ponownie zaczyna wiązać się na płytkach. Spowoduje to, że umyta powierzchnia będzie matowa z widocznymi szarymi smugami. Jeżeli masz możliwość to używaj systemu „dwóch wiader”.

Jedną ze sprawdzonych metod jest użycie odkurzacza na wodę – szczególnie przy generalnym sprzątaniu nowo remontowanych powierzchni, gdzie trzeba usunąć  większe ilości brudu.

W ten sposób możesz zdecydować, które środki powinieneś użyć.

Umyj małą powierzchnię środkiem 7110 base cleaner. Kiedy powierzchnia wyschnie nalej kilka kropel spirytusu domowego. Jeżeli spirytus wsiąknie w płytkę to oznacza, że należy użyć oleju 7110 ceramic oil do zakonserwowania płytek, a później już do codziennego mycia należy używać środka 7210 ceramic wash. Jeżeli spirytus nie wsiąknie w płytkę wówczas nie zachodzi potrzeba konserwacji olejem. Do codziennego mycia należy stosować środek 7220 sanitary wash i tylko w niektórych przypadkach powierzchnia może wymagać lekko nasycającego środka 7210 ceramic wash.

mira - narzędzia do konserwacji i pielęgancji podłóg

 

Właściwe narzędzia gwarancją dobrego rezultatu

Suchy mop jest idealny do codziennego sprzątania podłóg. Ostra gąbka padmaster bardzo dobrze sprawdza się przy usuwaniu mocno osadzonego na powierzchni brudu. Szmatka z wiskozy nie pozostawia włosków dlatego zalecana jest do nanoszenia 7130 ceramic oil. Przy myciu podłóg najlepszy rezultat osiąga się jeżeli czystą wodą do płukania mopa i wodą ze środkiem trzymamy w dwóch osobnych wiadrach. Do mycia podłóg najlepiej używać mopa. Przy większych powierzchniach do zbierania brudnej wody jest bardzo korzystne używanie odkurzacza na wodę.
 

Kontakt w sprawie produktów:

mira Polska Sp. z o.o.
ul. Boczna 8
44-240 Żory
tel. (32) 756 00 31-32
www.mira.ee/pl    info@mira.pl
mira Polska Sp. z o.o.

kleje do płytek » fugi » środki gruntujące » silikony » masy samopoziomujące » środki do czyszczenia i pielęgnacji płytek podłogowych i ściennych » systemy hydroizolacji » narzędzia do układania płytek

Podobne artykuły
Cztery Perły Ceramiki 2019 dla Grupy Tubądzin

podłogi i ściany

Cztery Perły Ceramiki 2019 dla Grupy Tubądzin

Tytuł Perła Ceramiki Dystrybutorów 2019 oraz Perła Ceramiki UR 2019 otrzymała kolekcja Cielo e Terra by Dorota... więcej...

Dobór kolorów w mieszkaniu - koloryzer Śnieżki

podłogi i ściany

Dobór kolorów w mieszkaniu - koloryzer Śnieżki

Aranżacja wnętrz była do tej pory zarezerwowana tylko dla profesjonalistów. Z nowym KOLORYZEREM każdy z nas... więcej...

Gumowa mgiełka na drobne nieszczelności

podłogi i ściany

Gumowa mgiełka na drobne nieszczelności

„Prawdziwy mężczyzna przy użyciu płynu WD-40, taśmy klejącej i kombinerek jest w stanie naprawić wszystko”... więcej...