konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Wodoszczelna posadzka w łazienkach, na balkonach i tarasach

data aktualizacji: 29-06-2012, 09:47 – artykuł promocyjny

Wodoszczelna posadzka w łazienkach, na balkonach i tarasach

Posiadacze tarasów i balkonów borykają się często z problemem ich przeciekania. Posadzki na balkonach, tarasach i loggiach są zwykle narażone na ekstremalne oddziaływanie warunków atmosferycznych, które wpływają na zmianę ich wyglądu, spełnianych funkcji oraz wartości użytkowej. Probelm ten wynika głównie z przerwania ciągłości izolacji przeciwwodnej. Zniszczeniom widocznym na powierzchni posadzek towarzyszą zwykle uszkodzenia warstw głębszych.

Cieknące tarasy i balkony wykonane nawet kilka lat wcześniej nie są przypadkami odosobnionymi. Problem, w skrócie, polega na tym, że woda penetrując w warstwy znajdujące się między posadzką a izolacją uszkadza je, zwłaszcza w czasie cykli zamrażania i odmrażania. Zmiany te mogą nawet doprowadzić do destrukcji elementu budynku, czego nie widać, a w rezultacie do konieczności wykonania gruntownej i kosztownej rekonstrukcji.

 

 

Uszczelnianie i przyklejanie płytek jednym materiałem

 

Sika, producent specjalistycznych materiałów budowlanych, przedstawia możliwość rozwiązania tego problemu szybko i dobrze przez zastosowanie materiału o nazwie SikaBond-T8. Jest to materiał na bazie poliuretanu, jednoskładnikowy posiadający wszelkie właściwości wymagane do wykonania doskonałej warstwy izolacji przeciwwodnej i do elastycznego przyklejenia płytek ceramicznych na tarasie, balkonie lub loggii. SikaBond-T8 służy do wykonywania tych robót nie tylko przy remontach, lecz również przy budowie obiektów nowych.

 

 

Sposób użycia materiału SikaBond-T8

 

Może być nakładany na wiele różnych podłoży takich jak beton, zaprawa cementowa, drewno, płytki ceramiczne, metale. Użycie materiału jest bardzo łatwe i wymaga wykonania dwóch warstw. Jak zawsze, zacząć należy od sprawdzenia i przygotowania podłoża. Wszelkie części źle związane, „głuche” należy usunąć a ubytki wypełnić. Przed wykonaniem warstwy pierwszej podłoże musi być czyste, suche, bez tłuszczu, oleju oraz równe i gładkie. Pamiętać należy, że warstwa pierwsza, izolacja przeciwwodna, ma zaledwie około 1 mm grubości i na podłożu kostropatym w sposób zapewniający jej ciągłość wykonać się nie da. Warstwę tę nanosi się packą o krawędzi gładkiej. Konsystencja materiału umożliwia sprawne jego nanoszenie na powierzchni poziomej oraz na wykonanie ciągłej opaski wywiniętej na ściany. W miejscach nienarażonych na zachlapania wystarczającą wysokością jest 10-15 cm, zależnie od wielkości płytek cokołowych. W każdym przypadku ten szczegół ma być wykonany tak, aby woda ściekająca po ścianie nie mogła dostać się pod izolację. Należy również wykonać wodoszczelne połączenie słupków balustrad oraz obróbek blacharskich („fartuchów”), jeżeli są, z warstwą izolacji przeciwwodnej SikaBond-T8. Po wykonaniu warstwy pierwszej należy poczekać około 20 godzin na jej związanie.

SikaBond-T8 jest na tyle elastyczny, że w przeciętnych warunkach nie jest wymagane dodatkowe wzmocnienie połączenia w narożu między podłogą a ścianą. Warstwa izolacji jest tak mocna i elastyczna, że jej zerwanie następuje dopiero przy wydłużeniu, około 400%, co pozwala na przenoszenie przeciętnych odkształceń podłoża, nawet popękanego.

Druga warstwa SikaBond-T8 jest nanoszona packą zębatą o wymiarze zębów, co najmniej 4 x 4 mm, do której od razu przyklejane są nowe płytki. Szczelinę między płytkami w połączeniu podłogi ze ścianami należy prawidłowo wypełnić kitem elastycznym Sikaflex-11FC. Kit ten jest również zalecanym materiałem do spoinowania szczelin między płytkami.

Całość prac, jeżeli nie ma zasadniczych napraw podłoża, wykonywana jest w ciągu dwóch dni. Dodatkową zaletą systemu jest fakt, że podwyższenie poziomu posadzki jest tylko o grubość płytek + około 3 mm, czyli, że

Jeżeli potrzebne jest rozwiązanie trudnego zagadnienia wodoszczelnego wykonania podłogi na balkonie lub tarasie lub poprawienia popełnionych wcześniej błędów, system oparty na kleju Sikabond-T8 nie ma sobie równych, co do prostoty wykonania, szybkości i niezawodności.

Nie zapominajmy, że podobne problemy występują w łazienkach, kuchniach, pralniach i innych zalewanych wodą pomieszczeniach.

 

SikaBond-T8

 

 

Zalety SikaBond-T8:

 

  • tworzy elastyczną izolację przeciwwodną
  • odkształcalny i odporny na mróz
  • nie wymaga gruntowania podłoża
  • jednoskładnikowy, bez mieszania
  • proste i szybkie użycie
  • elastyczne mocowanie płytek
  • kryje spękania i rysy podłoża
  • wyrównuje drobne nierówności podłoża
  • tłumi odgłos kroków

 

Zużycie: około 2 - 2,2 kg/m2 przy dwóch warstwach
Temperatura eksploatacji: od -50°C do +90°C

Opracowanie: Redakcja
Żródło: SikaPodobne artykuły
Jak zlikwidować plamy i zacieki ze ścian

podłogi i ściany

Jak zlikwidować plamy i zacieki ze ścian

Plamy i zacieki na ścianie to popularny problem, z którym prawie każdy miał do czynienia. Niejednokrotnie... więcej...

Pianoklej od Tytan Professional nawet 3-krotnie przyspiesza pracę wykonawcy

podłogi i ściany

Pianoklej od Tytan Professional nawet 3-krotnie...

Profesjonalny, jednokomponentowy klej poliuretanowy jest przeznaczony do mocowania płyt gipsowo-kartonowych, włóknisto-cementowych,... więcej...