Armatura Kraków - baterie, panele, natryski

Jak wybrać ekologiczny kran - klasy ekologiczne armatury

data aktualizacji: 16-05-2018, 11:26 – artykuł promocyjny

Sprzęt AGD wybieramy kierując się klasą energetyczną danego urządzenia. Patrzymy, który jest bardziej ekonomiczny. Natomiast podczas dokonywania wyboru baterii do naszego domu powinniśmy się kierować klasą ekologiczną, która informuje o ilości zużywanej wody poszczególnych kranów. Oszczędność wody to nie tylko dbałość o środowisko, ale również mniejsze wydatki w domowym budżecie.

Jak wybrać ekologiczny kran - klasy ekologiczne armatury

Większość konsumentów zwraca coraz większą uwagę na jakość kupowanych towarów. Dotyczy to szczególnie produktów, które mają działać przez lata. Przeciętny konsument kieruje się dziś ceną, ale dotyczy to raczej przedmiotów spożywczych, odzieży, czy kosmetyków. Gdy wybiera samochód, sprzęt elektroniczny, i wyposażenie do swojego domu, coraz chętniej gotowy jest dołożyć nawet nieco więcej, niż początkowo planował, by mieć gwarancję jakości. Świadomie ocenia też dodatkowe walory sprzętu jak np. poziom zużycia energii czy renomę producenta. Wybierając armaturę warto zwrócić uwagę na jakość, ale też na klasę ekologiczną.

 

Klasa ekologiczna „Z” wcale nie na końcu

Polskie i unijne normy określają klasyfikację dla większości produktów. W przypadku baterii do łazienek i kuchni klasyfikacja dotyczy m.in. przepływu wody na sekundę. Najbardziej ekologiczna armatura, to ta oznaczona literką „Z”. - Trochę przewrotnie, gdyż przez lata edukowania w zakresie klas energetycznych przyzwyczailiśmy się, że najlepszy sprzęt oznaczony jest jako „A”. Tymczasem najwyższej klasy armatura oznaczona jest ostatnią literą alfabetu – wyjaśnia Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce. Taka bateria zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Tak ekologiczny poziom zużycia wody zapewniają baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko-przyciskami i eko-blokadami.

 

Tabela: Klasy przepływu wody według Polskich Norm

Klasa armatury Przepływ wody w l/s
Z ≤ 15l/s
A ≤ 25l/s
S ≤ 33l/s
B ≤ 42l/s
C ≤ 50l/s
D ≤ 63l/s

 

Nowoczesne baterie oznaczone klasą „Z” są w Polsce nowością, i jeszcze niewielu producentów może się pochwalić posiadaniem ekologicznego modelu wśród swoich produktów. Liderem rynku tak zaawansowanej armatury jest Oras. Firma, wywodząca się z Finlandii, od lat w rodzimej Skandynawii, ale i w Polsce stawia na ekologię, i inteligentne rozwiązania. Baterie bezdotykowe zużywające 6 l wody na minutę znaleźć można w większości linii Oras m.in. serii Electra, Cubista czy Alessi One. Ostatnio producent poszedł o krok dalej w poszanowaniu środowiska i wyprodukował baterię bezdotykową Vienda, która ma poziom zużycia wody jedynie 5 litrów na minutę.

Oras - bateria bezdotykowa ViendaOras - Eco przycisk w rączce prysznicowej Oras Natura

fot.: Oras Vienda - najbardziej ekologiczna bateria      fot.: Eco przycisk w rączce prysznicowej
            w Polsce, klasa „Z”,
zużycie                           Oras Natura to o 50% mniejsze zużycie
                       wody jedynie 5 l/min                       wody przy zachowaniu 100% przyjemności

 

Armatura klasy „A”, charakteryzuje się już mniejszą oszczędnością. Tu przepływ wody plasuje się na poziomie nie większym niż 0,25 l na sekundę. Mając taką baterię, w ciągu minuty zużyjemy więc 15 litrów wody. Taki poziom ma większość kranów jednouchwytowych. Jednak i tu możemy dodatkowo oszczędzić, gdyż są dostępne krany np. z eko-przyciskami jak Oras Vega. - Ekologiczny przycisk pozwala zaoszczędzić dodatkowo ok. 40 proc. wody - wyjaśnia Marek Biały.

 

Ekologia nie może utrudniać życia

Jednak czy najwyższa klasa ekologiczna w baterii łazienkowej jest ważna przy wyborze każdego kranu? Nie do końca. O ile w baterii umywalkowej niski przepływ wody jest wskazany, i zaleca się kupowanie baterii z klasą „Z” lub „A”. To już w przypadku baterii prysznicowej lub wannowej klasa przepływu musi być inna.

- W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo - zwraca uwagę Marek Biały. Dlatego wybierając armaturę pod prysznic czy do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą: „B”, „C” lub nawet „D”. Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody. Nasza kąpiel powinna być więc gotowa w maksymalnie 6-8 minut. Codzienne napełnianie wanny jest jednak mało ekologiczne, a dodatkowo w przypadku rodziny dużo kosztuje w skali miesiąca. Stąd od wielu lat promowana jest zamiana kąpieli na szybki prysznic. Natrysk, mimo baterii o dużym przepływie, też może być bardziej eko. W prysznicowych zestawach Oras znajdziemy m.in. serię Natura, w której w główce prysznica znajduje się specjalny eko-przycisk. W prosty sposób, jednym kliknięciem, ogranicza zużycie wody o połowę. Więc, gdy nie potrzebujemy silnego strumienia w czasie kąpieli, wystarczy jeden ruch ręką, i już oszczędzamy. 

 

Ile wody wypływa z kranu

  • Bateria bezdotykowa - 5 l/min, klasa "Z"
  • Bateria wyposażona w eko-przycisk - 8 l/min, klasa "Z"
  • Bateria jednouchwytowa - 12 l/min, klasa "A"
  • Bateria z dwoma kurkami - 42 l/min, klasa "A"

Dane na podstwie badań zrealizowanych przez Politechnikę Wrszawska i firmę Oras.

 

Wybrane modele baterii Oras oznaczone najbardziej ekologiczną klasą przepływu „Z”

Oras - bateria Vienda

fot.: Oras Vienda - pierwsza na świecie bateria wykonana z zaawansowanego
technologicznie materiału kompozytowego, super ekologiczna,
przepływ wody na poziomie jedynie 5 l / min.

Oras - bateria Vega

fot.: Podstawową zaletą serii Oras Vega jest eko-przycisk - to mały, elastyczny
punkt na uchwycie. Dzięki niemu w momencie uruchomienia kranu woda
płynie mniejszym, ekologicznymi ekonomicznym strumieniem.

Oras - Baterie bezdotykowe - najnowocześniejsze rozwiązania do łazienek i kuchni wchodzą do polskich domów

fot.: Oras Cubista - bateria bezdotykowa. Dzięki fotokomórce woda płynie jedynie wówczas,
gdy przystawimy dłonie do kranu. Najbardziej ekologiczna armatura łazienkowa
i kuchenna. Poziom przepływu wody jedynie 6 l/min (0,1 l/s).

Kontakt w sprawie produktów:

Oras Olesno Sp. z o.o.
ul.Leśna 2
46-300 Olesno
tel. (34) 350 92 00
www: www.oras.com/pl
mail: wyślij wiadomość
Oras Olesno Sp. z o.o.

baterie: umywalkowe » natryskowe » wannowe » wannowo-natryskowe » bidetowe » kuchenne » baterie do pomieszczeń gospodarczych » rączki natrysku i zestawy natryskowe » akcesoria prysznicowe » akcesoria natryskowe » pisuary » zawory ogrodowe » zawory do zmywarki » wylewki » śrubunki » specjalistyczne uchwyty » narzędzia » inne akcesoria » aeratory i wylewki » zaślepki i pokrywy » moduły sterujące i głowice » części elektroniczne » elementy mocujące » dźwignie i uchwyty » części różne » pierścienie i uszczelnienia » sensory i fotokomórki » części zaworów
 

Zobacz zdjęcia w galerii ORAS:Podobne artykuły
Baterie oszczędzające wodę

armatura łazienkowa

Baterie oszczędzające wodę

Obecnie wybierając baterie do łazienek i kuchni w naszych domach zwracamy uwagę nie tylko na takie czynniki jak:... więcej...

Łazienka z prysznicem - na co zwrócić uwagę?

armatura łazienkowa

Łazienka z prysznicem - na co zwrócić uwagę?

Urządzanie łazienki potrafi przysporzyć nie lada problemu. Zarówno nieduża, jak i sporych rozmiarów... więcej...

Nieśmiertelny styl skandynawski

armatura łazienkowa

Nieśmiertelny styl skandynawski

Jeśli szukamy stylu ponadczasowego to z całą pewnością możemy postawić na skandynawski design. Jego uniwersalność... więcej...